Spolna identiteta - kdo sem jaz?
Si kdaj pomislil_a kaj točno zate pomeni tvoj spol? Kaj sploh pomeni, da si moški, ženska, ali pa nebinarna oseba, interspolna oseba? Se zavedaš, kaj družba pričakuje od tebe glede na tvoj spol? Čestitam, razmišljal_a si o svoji spolni identiteti!
Spolna identiteta je tvoje osebno doživljanje lastnega spola. Spol sam sestavljajo različne stvari kot so biološki spol, družbeni spol in spolna identiteta, ki jih lahko delimo na še manjše elemente.
-
Tvoj biološki spol, ti je pripisan ob rojstvu, ko zdravnica_ik na podlagi tvojih genitalij določi ženski ali moški spol. Vendar pa ga poleg tega sestavljajo tudi primarne in sekundarne spolne karakteristike, le-te pa nadaljnje sestavljajo stvari kot so raven tvojih hormonov, tvoje spolne žleze (gonade), kromosomi, poraščenost telesa, porazdelitev maščob v telesu, mišična masa in tako naprej. Obstajajo tudi interspolne osebe s telesi, ki jih ni mogoče uvrstiti v strogo ločeni medicinski kategoriji moški in ženska. Rojene so s spolnimi značilnostmi, ki so lahko ženske in moški hkrati, ne povsem ženske ali moške ali ne ženske in ne moške. Mogoče poznaš Caster Semenyo, tekačico in interspolno osebo iz Republike Južne Afrike, ki je osvojila dve zlati olimpijski medalji?
-
Družbeni spol zajema spolne vloge in spolni izraz. Spolne vloge so vloge in vzorci vedenja, ki ti jih družba predpiše glede na tvoj spol, pripisan ob rojstvu. Primer tega je, da se od žensk pričakuje skrb za otroke ali starejše v družini in od moških skrb za oskrbo avtomobilov, hišnih popravil in podobno. Tvoj spolni izraz je tvoja vidna zunanja predstavitev svetu. Izražaš jo z oblačili, ličili, frizuro, (ne)britjem poraščenih delov telesa, telesno držo, mimiko in vedenjem. Osebni zaimki so zaimki, ki se nanašajo na spol in s katerim posredno imenujemo govorečo, nagovorjeno ali neudeleženo osebo. Poenostavljeno rečeno se tako z njimi sklicujemo nase in na druge ljudi. Na praktičnem primeru - zaimki mene, avtorja tega prispevka, so on, torej sem danes zate napisal (in ne napisala) članek, ki ga bereš.
Cisspolne osebe so osebe, ki se jim spol, pripisan ob rojstvu, ujema z njihovo spolno identiteto, medtem ko to za necisspolne (recimo transspolne, nebinarne osebe, itd.) ne velja.
Nobeden izmed delov, ki na koncu sestavljajo tvoj spol, ne določa drugega, so pa vsi medsebojno povezani. Spolna usmerjenost (kdo te spolno in/ali romantično (ne)privlači) in spolna identiteta sta lahko zelo fluidni in medsebojno nepovezani, zato se je včasih težko »popredalčkati« v eno od kategorij. Čisto vsaka oseba ima tako spolno usmerjenost kot spolno identiteto, tudi heteroseksualne cisspolne osebe! Zanje je torej heteroseksualnost (to je “straight”) spolna usmerjenost, cisspolnost (torej v naši družbi moški ali ženska) pa spolna identiteta.
Kaj lahko storiš, če nisi prepričan_a v svojo spolno identiteto?
Ob raziskovanju same_ga sebe je dobro začeti s tem, da si odprt_a za različne možnosti in izkušnje. Definiranje nam lahko daje občutke varnosti in predvidljivosti, vendar je ob tem vedno pomembno, da se z definicijami ne omejuješ in si pustiš dovolj prostora ter slediš sebi in svojim občutkom. Vsaka oseba dojema in izraža svoj spol na drugačen način. Čisto legitimno je recimo, če si trans moški, ki je bolj feminin. Izražanje tvojega spola je tvoja odločitev, saj samo ti veš, kako se počutiš in kaj čutiš v sebi. V pomoč si lahko na internetu poiščeš zgodbe in izkušnje drugih oseb, ki so prevpraševale svojo spolno identiteto in si pri tem pozoren_a, če ti je katera od izkušenj še posebej blizu. Poskusiš lahko raziskovati različne možne načine izražanja svoje spolne identitete. Na primer z osebami, ki so ti blizu, lahko poskusiš uporabo različnih zaimkov, morda preizkusiš tudi kakšno drugo ime ali vzdevek, eksperimentiraš z načinom oblačenja - kar ti srce poželi! Pogovori se z osebo iz skupnosti, obišči dogodek Žive knjižnice, obišči mladinski center, ki deluje na področju LGBT+ pravic in v kratkem preberi naš naslednji članek, ki bo objavljen na temo transspolnosti.
Srečno pot do tedaj!
Zanimivček
Skladno s spolnimi vlogami, naj bi se deklice oblačile v rožnato, dečki pa v modro. Še v začetku 20. stoletja pa je veljalo ravno obratno - dečke so se morali oblačiti v rožnato, ki naj bi izražala moč in ognjevitost, deklice pa v nežno, umirjeno modro.
Vprašanja vrstnikov
-
Strah me je odrascanja, kako mami povedati da bi sla na terapijo
3. sep. 2024
Avtor: Kukavic-4
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 10. sep. 2024
-
Punca
18. avg. 2024
Avtor: Aza
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 26. avg. 2024
-
Pomoc
12. avg. 2024
Avtor: N-n
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 20. avg. 2024
-
vec razlicnih vprasanj
14. jul. 2024
Avtor: princesa
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 17. jul. 2024
-
Sex s punco??
3. jul. 2024
Avtor: Pikicamikica
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 3. jul. 2024
-
Imam rada punce ali fante
23. jun. 2024
Avtor: Legolover
Odgovori: 4
Zadnji odgovor: 16. jul. 2024
-
Všeč mi je sestrin fant:(
22. jun. 2024
Avtor: Bankomat
Odgovori: 3
Zadnji odgovor: 1. jul. 2024
-
!
16. jun. 2024
Avtor: Lubenica
Odgovori: 3
Zadnji odgovor: 21. jun. 2024
-
Vrjetn me prvlacjo punce
28. maj 2024
Avtor: Pikapoka23333
Odgovori: 3
Zadnji odgovor: 30. maj 2024
-
prijatelj ignorira
27. maj 2024
Avtor: zalostnaunca
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 30. maj 2024