a) Kaj naredimo, preden se lotimo branja učne snovi?
Preletimo kazalo, naslove in podnaslove
Preden se lotimo branja, pregledamo kazalo in poglavja, v katera spada snov, ki se je bomo učili. Pogledamo kazalo in širše poglavje, v katero spada snov, ki se jo bomo učili. Snov si označimo z lističi, pregledamo obseg vsebin (strani, od kod do kod se bo potrebno naučiti) in preletimo vse naslove in podnaslove. Poskusimo tudi sklepati, zakaj je ta snov zajeta v poglavje in kaj bomo o snovi izvedeli.
Preglejmo slike in sheme
Preden se lotimo branja, pregledamo vse slike in sheme. Vprašajmo se, zakaj je ta slika ali shema pomembna. Lahko preberemo opis slike ali sheme in že nekaj izvemo o snovi. Preletimo, kako je snov v učbeniku predstavljena, preletimo različne barvne okvirčke, morda ima snov na koncu povzetke in vprašanja za ponovitev.
Postavljajmo vprašanja
Postavimo si vprašanja o snovi. Kaj nas zanima? Kaj mislimo, da bomo izvedeli o tej snovi? Morda so na koncu snovi že vprašanja za ponovitev, ki jih lahko uporabimo. Ko se lotimo branja snovi, bomo morda že našli nekatere odgovore na ta vprašanja. Tako bo naše branje učnih vsebin tudi bolj aktivno.
Če sedaj pomislimo, ugotovimo, da o snovi že veliko vemo, brez da bi jo podrobno prebrali. Vklopili smo namreč predznanje in preleteli snov. Sedaj se lahko lotimo še poglobljenega branja po odstavkih.
b) Kako se lotimo branja snovi?
Snov v učbeniku si razdelimo na odstavke. Vsak odstavek beremo posebej in si poskusimo podčrtovati pomembne pojme in ključne besede. V učbenikih so določene ključne besede že poudarjene. Če uporabljamo izposojen učbenik in vanj ne moremo podčrtovati ali zapisovati, si lahko besede izpisujemo na lističe, ki si jih nato prilepimo na posamezno stran v učbeniku.