Kam po pomoč v stiski?
Ko se znajdemo v stiski, se nam lahko zdi, da so težave nepremostljive, da se nič ne spremeni, da ne bo nikoli bolje. V takih trenutkih je pomembno, da se spomnimo, da so vse težave minljive in se jih da rešiti. Tudi če sami v stiski ne vidimo rešitve, bo morda nekdo drug našo težavo videl drugače in opazil možne rešitve, zato je pomembno, da o stiski spregovorimo in poiščemo ustrezno pomoč.
Kadar smo v stiski, nam je lahko v veliko pomoč, da se o tem pogovorimo z drugimi. To so lahko prijatelji, družinski člani, učitelji in drugi delavci šole, ali druge osebe, ki so nam blizu. Pogosto nam že iskren pogovor in to, da se o svojih čustvih pogovarjamo, jih izrazimo in jih ne zapiramo vase, predstavlja olajšanje.
A težave so včasih prevelike, da bi jih lahko razrešili zgolj s pogovorom z bližnjimi, še posebej kadar so v ozadju duševne bolezni ali motnje. V takih primerih je pomembno, da poiščemo pomoč strokovnjaka, ki nam bo znal nuditi najustreznejšo strokovno pomoč.
Kdo so strokovnjaki za duševno zdravje?
Psihiater
Psihiater je po izobrazbi zdravnik, ki je po končanem študiju na eni od medicinskih fakultet opravil specializacijo iz psihiatrije. Psihiatri so zaposleni v javnih in zasebnih zdravstvenih ustanovah, npr. v psihiatričnih bolnišnicah in ambulantah. Ukvarjajo se z diagnosticiranjem in zdravljenjem duševnih motenj, pri čemer včasih predpišejo tudi zdravila. Pedopsihiater je psihiater, ki se specializirano ukvarja z obravnavo otrok in mladostnikov s težavami v duševnem zdravju. V Sloveniji delujeta dve pedopsihiatrični ustanovi, in sicer v Ljubljani (v okviru Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana) ter v Mariboru (v okviru Univerzitetnega kliničnega centra Maribor), posamezni pedopsihiatri pa izvajajo obravnave tudi v okviru drugih ustanov (npr. v Centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov in drugih ambulantah v zdravstvenih domovih).
Psiholog
Psiholog je zaključil študij psihologije. Psihologi so zaposleni v različnih javnih in zasebnih ustanovah na področju zdravstva, socialnega varstva, izobraževanja in drugih področjih. Tisti psihologi, ki delajo na področju zdravstva, pa so navadno opravili še specializacijo iz klinične psihologije. Psihologi v zdravstvu izvajajo diagnostiko ter obravnavajo osebe z težavami v duševnem zdravju. Z osebo opravijo razgovor in testiranje s psihološkimi instrumenti. Pogosto izvajajo tudi psihološka svetovanja, ki so namenjena podpori ljudem v težkih življenjskih situacijah.
Psihoterapevt
Psihoterapevt je po končanem študiju opravil še podiplomski študij psihoterapije. Posameznikom v stiski nudi pomoč z namenom izboljšanja duševnega zdravja, razvijanja želenih osebnostnih lastnosti ter zadovoljujočih medosebnih odnosov. Uporablja različne psihoterapevtske tehnike, ki se razlikujejo glede na psihoterapevtski pristop in posameznikove težave. Psihoterapevt pomaga osebi s tehnikami, ki temeljijo na pogovoru in odnosu. Tudi psihoterapevti delujejo v okviru različnih javnih in zasebnih ustanov ter so lahko v manjši ali večji meri specializirani za obravnavo določenih skupin prebivalstva (npr. mladostnikov) in oseb s specifičnimi težavami v duševnem zdravju.
Kako lahko v stiski izberem pravega strokovnjaka?
Pri iskanju pomoči je pomembno, da strokovnjaku zaupamo in se z njim dobro razumemo, saj nam tako lahko strokovnjak uspešneje pomaga.
-
V kolikor nismo prepričani, kateri strokovnjak je »pravi« za nas, se je s težavami najbolje obrniti na osebnega zdravnika, ki bo glede na težave ustrezno presodil, kakšna stokovna obravnava je najustreznejša in po potrebi napisal napotnico. Mladi se lahko po pomoč prav tako sami obrnete na Centre za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki delujejo po celi Sloveniji. Za šolajoče se mladostnike pa je lahko pravi vir informacij in pomoči tudi šolski psiholog oz. svetovalni delavec.
Veliko strokovnjakov za duševno zdravje je izobraženih za več področij. To pomeni, da lahko pri zdravljenju združujejo različne pristope in tehnike. Pri težjih duševnih motnjah se je izkazalo, da je kombinacija zdravljenja z zdravili in psihoterapije pogosto najboljša izbira. Pri lažjih oblikah duševnih motenj in pri prehodnih težavah ali stiskah pa običajno zadostuje pomoč psihologa ali psihoterapevta.
Drugi viri pomoči
Za mlade v stiski pa so na voljo tudi drugi viri pomoči:
Vir pomoči | Kontakt |
Klic v duševni stiski | tel. 01 520 99 00 |
TOM telefon |
tel. 116 111 E-mail: tom@zpms.si |
E-TOM | E-mail: tom@zpms.si |
Spletna svetovalnica To sem jaz | E-mail: tosemjaz@nijz.si |
ŽIV? ŽIV | E-mail: info.scsr@upr.si |
Svetovalni centri za otroke mladostnike in starše (Ljubljana, Maribor, Koper) |
Ljubljana
Maribor
Koper
|
Vprašanja vrstnikov
-
samozavest
11. okt. 2024
Avtor: jaz123
Odgovori: 0
-
Help
11. okt. 2024
Avtor: Help
Odgovori: 0
-
depresija
10. okt. 2024
Avtor: jagode_in_malince
Odgovori: 0
-
Ne morem se znebiti občutka po rezanju
10. okt. 2024
Avtor: waestiles
Odgovori: 0
-
On je 17, jaz 13
9. okt. 2024
Avtor: Snowie
Odgovori: 0
-
Kako se lahko zamotim?
9. okt. 2024
Avtor: Snowie
Odgovori: 0
-
diagnoza
8. okt. 2024
Avtor: zelena_miska
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 11. okt. 2024
-
k
7. okt. 2024
Avtor: Vzdevek
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 10. okt. 2024
-
Razočarana
7. okt. 2024
Avtor: Jezna
Odgovori: 4
Zadnji odgovor: 8. okt. 2024
-
Emetophobia/Fear of throwing up
6. okt. 2024
Avtor: Anon
Odgovori: 0