Skoči do osrednje vsebine

Spletni izzivi in potegavščine

Avtor: LOGOUT, Center pomoči pri prekomerni rabi interneta

“Izzvan sem bil na internetni izziv, kaj zdaj?”

Vsake toliko časa se na internetu pojavijo kakšni priljubljeni izzivi, kot je bil Ice bucket challenge ali Mannequin challenge. Ti izzivi so mnogokrat zabavni in pogosto tudi služijo ozaveščanju o določeni tematiki, vendar se vsake toliko časa pojavi tudi kakšen, ki ima lahko za udeležence neprijetne ali nezaželene posledice. Preden se izziva lotiš razmisli o morebitnih težavah, ki lahko pri tem nastanejo. Pomembno si je postaviti vprašanja:

  • “Zakaj bi ta izziv rad opravljal/a?”“
  • Kako se bom ob tem počutil/a?”
  • “Se mi ob izvajanju izziva lahko zgodi kaj neprijetnega?”

Če o izzivu še vedno nisi prepričan, se lahko o njem pogovoriš z odraslo osebi, ki ji zaupaš. Skupaj lahko na spletu pogledata tudi predhodne poskuse opravljanja izziva in presodita ali bi ti izziv ustrezal. Spletni izzivi so namreč lahko tudi nevarni. Kadar spletni izziv vključuje elemente samopoškodovanja ali pošiljanja intimnih fotografij, je potrebno o izzivu takoj povedati odrasli osebi.

Pranks?

Včasih so del izzivov lahko tudi potegavščine (angl. pranks). Potegavščine so prav tako lahko neškodljive in smešne, po drugi strani pa so lahko za drugo osebo neprijetne ali celo nevarne. Če te mika, da bi na svojemu prijatelju preizkusil kakšno potegavščino, najprej razmisli o naslednjih vprašanjih:

  • “Kaj hočem s tem doseči?”
  • “Ali se bo tudi prijatelju to zdelo smešno?”
  • “Ali lahko s tem komu tudi škodujem?”
  • “Kako bi se počutil/a, če bi bil/a jaz žrtev te potegavščine?”

Če je potegavščina neuspešna, žrtvi neprijetna ali pa žrtev ne želi, da se objavi, potem posnetka potegavščine ne deli na spletu.