Skoči do osrednje vsebine

Praznični duh je lahko s teboj skozi vse leto in po malem vsak dan

Avtor: Sara Holjević, dipl. psihologinja (UN)

Kaj imamo sploh v mislih, ko govorimo o prazničnem ali božičnem duhu? Gre za mešanico občutkov veselja in nostalgičnosti (spominjanja na pozitivne dogodke iz naše preteklosti) z dodatkom radosti, ščepcem obdarovanja ter obilo čudovitih vonjav in dobre hrane.

Ko so raziskovalci nakazali, da je praznični duh takšna mešanica raznih lastnosti, so se tudi vprašali, če lahko določijo, kateri deli možganov se aktivirajo, ko razmišljamo in delujemo v božičnem duhu ter kakšne reakcije v našem živčnem sistemu se ob tem sprožijo. Če bi to lahko določili, bi lahko praznični duh obujali celo leto – namreč ob izvajanju istih ali podobnih aktivnosti, kot jih takrat, ko se v prazničnem času aktivirajo naši “centri za praznični duh” v možganih in živčnem sistemu. Skozi različne pristope so ugotovili, da res obstajajo točno določeni odzivi našega telesa na praznične aktivnosti in občutke, ki jih imamo v tem času in jih lahko poimenujemo kot praznični duh. Kaj se torej dogaja z nami in kako lahko te občutke zbujamo vse leto? V nadaljevanju ti predstavljamo nekaj skupnih značilnosti.

Poveži se z drugimi

Praznične radosti običajno delimo z drugimi, ob čemer običajno čutimo naklonjenost do bližnjih, radost in veselje v stikih z njimi, toplino in bližino prijateljev in družine - občutek povezanosti in ljubljenosti. V teh trenutkih lahko občutimo vrednote, kot so sodelovanje, podpora, radodarnost in medsebojno razumevanje.

Podobne občutke in vrednote lahko vse leto krepiš skozi čas, ki ga kakovostno preživiš z bližnjimi - družino ali prijatelji. To pomeni, da skupaj počnemo stvari, ob katerih se vsi počutimo prijetno in ob tem uživamo v aktivnostih in družbi drug drugega. Skupaj lahko pripravite kosilo ali kakšno druženje ob okusni hrani, odidete na ogled filma, obiščete zabaviščni center ali skupaj ustvarjate umetnine (kot D.I.Y. oziroma 'Do it yourself'). Skozi leto pa si lahko vsakdan popestrite v družini ali med prijatelji tudi z obdarovanjem z majhnimi pozornostmi - če darilce izdelaš sam_a, bo imelo za drugega še bolj posebno in unikatno vrednost.

Tudi radodarnost lahko krepiš kadar koli v letu - podariš lahko svoja oblačila, igrače, neuporabljene šolske potrebščine ali hrano. Sodeluješ lahko tudi pri organizaciji dobrodelne kuhinje, kjer obroke pripravijo in postrežejo ljudem, ki sicer nimajo priložnosti uživati v topli hrani. Prostovoljno se lahko udejstvuješ tudi na druge načine - v šoli lahko nudiš brezplačno pomoč pri učenju, čuvaš mlajše otroke, ko gredo starši po opravkih pa tudi sam_a lahko pomagaš pri domačih opravilih. Poznamo veliko načinov prostovoljnega dobrodelnega udejstvovanja. Katerih se spomniš ti?

Poskrbi zase

Praznični čas je običajno povezan tudi z razmišljanjem o preteklosti, o vsem, za kar smo hvaležni, z razmisleki o vsem dobrem in … ne tako dobrem … kar se nam je skozi leto zgodilo, tudi o tem, kaj nam je koristilo in kaj bi lahko izpeljali kako drugače.

Tudi te praznične elemente lahko po malem krepiš vse leto. S seboj lahko ostaneš povezan_a tako, da treniraš kakšne sprostitvene tehnike, oziroma najdeš neko aktivnost, ki te sprošča. S tem si lahko zmeraj vzameš trenutek zase, kjer si sam_a s svojimi mislimi. Te trenutke lahko preživiš zunaj, v naravi, v gozdu, na travniku ali na domačem dvorišču. Obkroženost z zelenjem namreč blagodejno deluje na naše dobro počutje.

S seboj lahko ostaneš v stiku tudi tako, da prebereš ali poslušaš vsebine, ki so povezane z osebnostno rastjo - nekaj takšnih prispevkov smo pripravili tudi na našem portalu. Ogledaš si lahko tudi razne filme, ki imajo pozitivna sporočila (npr. Polarni ekspres, Želimo vam srečen božič, Matilda, Vrvež v moji glavi), ali pa poslušaš sproščujočo glasbo. Lahko tudi božično glasbo - kdo pa pravi, da ne smeš poslušati božične glasbe v juliju? Spodbujam te tudi, da poiščeš še kaj drugega. Preizkusi različne stvari in ugotavljaj, kaj ti ustreza.

Podobno kot razmišljamo o preteklem letu med prazniki, pa lahko razmišljaš o dogodkih in svojih občutkih o tem tudi med letom - vsak mesec si lahko vzameš nekaj časa in zapišeš, kaj si dosegel_a. Seveda štejejo tudi malenkosti, ki običajno niti niso malenkosti, ampak se nam pogosto zdijo samoumevne. Razmisliš lahko, kje vidiš prostor za izboljšave in kaj konkretno bi lahko drugič storil_a drugače. Sproti lahko ustvarjaš tudi fotoalbum, ki je lahko digitalni, še boljši pa bo dejanski album, katerega lahko zmeraj prelistaš in se ob tem spomniš vseh prijetnih trenutkov.

Ob zgoraj opisanih aktivnostih se torej v nas aktivirajo iste povezave v možganih in telesu, kot se prebudijo v času praznikov in ob izvajanju prazničnih aktivnosti. Aktivira se torej naš “praznični duh”, ki ga lahko negujemo celo leto in ne samo v času prazničnega decembra. Pomembno je, da se ukvarjaš s takšnimi aktivnostmi, ob katerih se počutiš prijetno in ljubljeno, kar je za vsakega lahko nekaj drugega. Vabim te, da v prihodnjem letu preizkusiš kakšnega izmed predlogov, ali pa se domisliš česa drugega. Naj te vodi praznični duh!