Prehrana na semaforju - kako si lahko pomagamo pri izbiri?
Saj veš, zelo preprosto se je prehranjevati zdravo in uravnoteženo, če uživamo pester nabor nepredelanih, svežih in lokalnih živil. Vendar zaradi sodobnega načina življenja včasih posežemo tudi po predelani hrani – bodisi, ker se nam zdi bolj okusna, ker s tem prihranimo čas ali pa nam je lažje dostopna. Zato je smiselno, da se tudi ti naučiš prebirati oznake na embalaži in znaš presoditi, ali bo izbrano predelano živilo na tvojem jedilniku pogosto ali pa le izjemoma – več o tem in kako si lahko pomagaš s prehranskim semaforjem, lahko izveš v nadaljevanju.
Problem predelanih živilskih izdelkov je v tem, da (pre)pogosto vsebujejo veliko maščob, nasičenih maščob, sladkorja in soli. To so hranila, ki jih želimo v prehrani čim bolj omejiti. Njihovo pretirano uživanje je namreč povezano z večjim tveganjem za razvoj debelosti in drugih kroničnih obolenj, kot so na primer srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen tipa 2, rakava obolenja, bolezni dihal in prebavil.
Kako lahko torej ugotovimo ali je neko predelano, predpakirano živilo primerno za vsakodnevno uživanje ali pa ga moramo v prehrano vključevati le poredko? Poglejmo si na primeru kosmičev za zajtrk.
Le na prvi pogled ne moremo ugotoviti, ali je živilo primerno za vsakodnevno uživanje. Zato je pomembno branje označb na embalaži. Posebno pozornost je potrebno nameniti pregledu hranilne tabele. Vendar pa veliki večini številke v tabeli ne povedo veliko.
Za lažje razumevanje hranilne tabele so lahko v pomoč orodja, kot je brezplačna mobilna aplikacija Veš, kaj ješ?. Aplikacija nam na preprost način s pomočjo barv semaforja pove, ali je določenega hranila v izdelku malo (zelena barva), srednje (oranžna barva) ali veliko (rdeča barva).
Pri izbranih kosmičih na prehranskem semaforju zasveti rdeča luč kar pri dveh od štirih hranil. Zaradi visoke vsebnosti maščob in sladkorja tak izdelek ni primeren za vsakodnevno prehrano.
Na trgovski polici zato raje poiščimo alternativo z ugodnejšo hranilno sestavo – kosmiče, pri katerih na prehranskem semaforju zasveti manj rdečih in več zelenih luči.
Vprašanja vrstnikov
-
hudo črvičenje in prebavne težave
21. sep. 2023
Avtor: nesrečka
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 21. sep. 2023
-
Normalno ali ne?
19. sep. 2023
Avtor: Eli
Odgovori: 3
Zadnji odgovor: 20. sep. 2023
-
Citronella kislina
16. sep. 2023
Avtor: Binca
Odgovori: 0
-
Hrana
10. sep. 2023
Avtor: Barb
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 13. sep. 2023
-
Sol
10. sep. 2023
Avtor: Grko
Odgovori: 3
Zadnji odgovor: 13. sep. 2023
-
Celiakija, intoleranca na gluten?
10. sep. 2023
Avtor: Lanalina
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 13. sep. 2023
-
Skrb zaradi lastne prehrane in hujšanja mame
3. sep. 2023
Avtor: studentka
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 8. sep. 2023
-
Predebela sem
2. sep. 2023
Avtor: punca
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 5. sep. 2023
-
Body dysmorphia
31. avg. 2023
Avtor: Moonchild
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 4. sep. 2023
-
gastro
24. avg. 2023
Avtor: punca
Odgovori: 4
Zadnji odgovor: 26. avg. 2023