Skoči do osrednje vsebine

V vseh družinah je kdaj napeto – tudi med prazniki

Avtor: Edita Zabukovec, dipl. psih. (UN)

Med prazniki veliko časa preživimo z družino, zato je neizogibno, da se bodo pojavila tudi trenja oz. nesoglasja. Pomembno se je zavedati, da se v vseh družinah kdaj skregamo. Pričakovano, kajne, saj imamo različne želje, mnenja in potrebe. Čeprav se nam v trenutku prepira zdi, da se nikoli ne bomo mogli strinjati, to še ne pomeni, da je ta odnos slab ali celo obsojen na propad. Ravno nasprotno – konflikti so lahko priložnost, da nekatere odnose poglobimo in izboljšamo.

Ob nesoglasjih in trenjih se tudi ti učiš jasno izraziti svoje mnenje in postaviti meje v nekaterih odnosih. Poleg tega je za razrešitev prepira potrebno, da znaš poslušati in da si pripravljen na sodelovanje ter skupno reševanje neke težave ali situacije. Če se med prazniki znajdeš v napeti situaciji, se spomni na 5 temeljnih načel za učinkovito komuniciranje, ko smo v težavah.

Če se z družinskimi člani ne razumeš najbolje, je dobro izbirati bolj nevtralne skupne dejavnosti, kjer je možnost za nastanek nesoglasij manjša – to so npr. skupni ogled filma, igranje družabnih iger ali preživljanje časa na prostem, npr. skupni sprehodi. Te aktivnosti so tudi odličen način, da v družini prebijete led, če so prisotne kakšne tihe napetosti ali nerazrešeni problemi. Poleg tega je dobro imeti rezervni načrt, če se pri prvotno načrtovani aktivnosti pojavijo trenja. Cilj praznikov naj bo ustvariti prijetno vzdušje, pa čeprav le za kratek čas. Pomembno je tudi, da imaš nek prostor, kamor se lahko umakneš, če ti bo težko – to je lahko tvoja soba ali kak drug prostor, kjer se počutiš varno, lahko pa stopiš ven na zrak ali greš na sprehod, da se malo pomiriš in sprostiš.

Včasih pa se iz prostora ne moreš umakniti. Takrat ti lahko pomagajo tehnike preusmerjanja misli. Ena od teh je tudi čuječnost. Morda se sliši zahtevno, vendar v resnici ni. Čuječnost je preprosto obstajanje v sedanjem trenutku, opazovanje lastnih misli, čustev, telesnih občutkov, pa tudi barv, zvokov, vonjev, okusov … Preizkusiš lahko tudi naslednjo vodeno vajo - prizemljitev ali tehnika 5-4-3-2-1, ki nam je v pomoč, da pozornost preusmerimo na sedanji trenutek.

Čuječnost ti pomaga obvladovati tesnobo, napetost, žalost, jezo, strah in druge neprijetne občutke. Ko se osredotočaš na sedanji trenutek, preusmerjaš pozornost stran od močnih čustev in daješ svojemu telesu čas, da se umiri (dihanje postopoma postaja bolj enakomerno, srčni utrip se vrne na običajno raven, misli se zbistrijo …). Šele takrat se lahko bolj mirno in preudarno odzoveš na stresno situacijo.

Čuječnost pa ni nekaj, kar se lahko naučiš z danes na jutri. Potrebna je redna vaja. Dobra stran čuječnosti je, da jo lahko izvajaš skoraj kadarkoli in kjerkoli. Čuječe lahko opravljaš tudi najbolj preprosta in vsakdanja opravila, kot je npr. pomivanje posode ali vsakodnevno sprehajanje kužka.

Naj te spomnimo še na priročnik za mlade Kaj lahko naredim, da mi bo lažje – pomaga lahko, kadar te kaj skrbi ali se ne počutiš dobro. In kadarkoli v dilemi ali stiski lahko vprašaš za nasvet v spletni svetovalnici #Tosemjaz in prejmeš odgovor strokovnjaka. Prav tako se lahko glede na objavljen mesečni urnik vključiš v chat pogovor s strokovnjakom v spletni svetovalnici #Tosemjaz.

Nasveti strokovnjakinj: kaj lahko narediš za lažje soočanje z napetostmi v družini?

V nadaljevanju preberi, kaj ti sporočajo zakonske in družinske terapevtke.

Božično-novoletni prazniki so lahko prijeten ali pa precej stresen del leta… lahko pa so tudi zmes obojega hkrati. Naj bo v tvoji izkušnji prijetnih trenutkov čim več, zgornji nasveti pa naj bodo v pomoč pri soočanju s težjimi.

Literatura in viri

Chamorro, C. (2021). Surviving and Thriving During the Holidays. Mount Sinai, Adolescent Health Center. https://www.teenhealthcare.org/blog/teen-holiday-stress/

Happify.com. (b. d.). A Guide to Staying Stress-free for the Holidays. https://www.happify.com/hd/deal-with-holiday-stress-infographic/