Skoči do osrednje vsebine

Cin cin cin! Praznične aktivnosti zate in za tvojo družino

Avtor: Edita Zabukovec, dipl. psih. (UN)

Božično-novoletne praznike večinoma preživimo doma in z družino. Običajno praznike spremlja mrzlično nakupovanje, okraševanje, pripravljanje jedi in obdarovanje. Letošnji prazniki so lahko zate priložnost, da se bolj povežeš in zbližaš s svojimi domačimi. Za začetek pa najprej pomisli, kakšne hobije in zanimanja ima vsak posamezni član v tvoji družini in katere stvari so vam vsem skupne. Družine so si med seboj zelo različne, za spodbudo pri iskanju skupnih interesov pa v nadaljevanju navajam nekaj idej za aktivnosti, ki jih lahko tudi ti predlagaš svojim domačim.

  • Skupna peka peciva ali kuhanje

    Skupna peka peciva ali kuhanje

    Čeprav se sliši preprosto, je skupna priprava hrane odlična priložnost, da se z družino povežeš pri aktivnosti, kjer drug drugemu svetujete in pomagate, da dosežete skupni cilj - slastno jed. Poleg tega je to priložnost za ustvarjalnost, eksperimentiranje z različnimi recepti ter krepitev kuharskih veščin. Ob praznični mizi boste imeli vsi občutek zadovoljstva in ponosa, saj ste prispevali k skupnemu obroku, obenem pa boste s tem ustvarjali skupne spomine. Če je kuhinja premajhna, da bi lahko vsi družinski člani hkrati sodelovali pri kuhi ali peki, si delo razdelite, npr. nekdo gre v trgovino po sestavine, drugi pripravi mizo, tretji predpripravi hrano (opere sadje in zelenjavo, jo nareže, nariba …), lahko pa oblikujete skupine in si razdelite pripravo posameznih delov obroka, npr. ena skupina pripravi predjed, druga glavno jed, tretja sladico …

  • Družinski večer družabnih iger

    Družinski večer družabnih iger

    Družabne igre so v splošnem odlična priložnost, da se med seboj povežemo, pogovarjamo, skupaj nasmejimo in odklopimo od prazničnega stresa. Hkrati pa se jih lahko igramo res vsi – otroci, mladostniki, starši in stari starši! Poleg klasičnih iger, kot so Človek ne jezi se, Activity, Ugani kdo, Cluedo, Catan, Jenga, Scrabble, Dixit ipd., je lahko zanimivo tudi, da si skupaj izmislimo zgodbe. Gre za zabavno in kreativno igro, kjer se udeleženci izmenjujejo pri ustvarjanju skupne zgodbe. Vsaka oseba prispeva besedo ali besedno zvezo, lahko tudi poved – odvisno, kako boste zastavili pravila. Cilj je, da cela družina soustvari zabavno zgodbo, ki ima smisel. Na ta način lahko vsak član dobi priložnost za sodelovanje, obenem pa je to priložnost, da se vsi domači povežete in skupaj ustvarjate.

  • Časovna kapsula novoletnih zaobljub

    Časovna kapsula novoletnih zaobljub

    Vsak družinski član lahko napiše svoje cilje, želje ali zaobljube za prihajajoče leto, nato jih vsi skupaj spravite v »časovno kapsulo« - to je lahko škatla, vrečka ipd. Časovno kapsulo potem pospravite in skupaj odprete čez eno leto. Takrat si lahko vzamete čas, da skupaj preberete, kaj ste zapisali, se pogovarjate o tem, kakšno je bilo preteklo leto, proslavite uspehe, drug drugemu nudite podporo na poti do zastavljenih ciljev … Pomembno je, da pri postavljanju ciljev upoštevate nekaj ključnih vodil, o katerih lahko več prebereš tudi v članku »Kako si zastaviti novoletne zaobljube, da jih bomo dejansko uresničili?«.

  • Lonček spominov

    Lonček spominov

    Pri tej aktivnosti se družina zbere skupaj, nato pa vsak na listke zapiše spomine preteklega leta – poskusite najti pozitivne stvari, ki bi si jih radi zapomnili. To so lahko tudi samo drobni trenutki sreče ali povezanosti, ki ste jih doživeli s posameznimi družinskimi člani. Poskusite najti vsaj en prijeten spomin za vsakega družinskega člana. Listke položite v lonček, ki ga lahko naslednje leto odprete in se ponovno spomnite lepih stvari – to je lahko tudi priložnost, da oblikujete družinsko tradicijo in vsako leto v ta lonček dodajate nove listke s prijetnimi spomini.

  • Genogram ali družinsko drevo

    Genogram ali družinsko drevo

    Genogram je vrsta družinskega drevesa, ki vsebuje informacije o odnosih med posameznimi družinskimi člani in predniki. Risanje genograma je lahko za družino zelo pozitivna izkušnja, saj se ob risanju bolj povežeš z družinskimi člani, morda tudi z babicami in dedki, ki jih ob tej priložnosti lahko skupaj obiščete in povprašate o njihovih starših, starih starših in drugih sorodnikih. Na ta način lahko raziščeš svoje prednike in morda odkriješ še kaj novega, česar prej nisi vedel. Preden se lotiš risanja, povprašaj starše, kakšna se jim zdi ta ideja in ali so ti pripravljeni pomagati. Rišeš lahko na papir ali pa si pomagaš z računalniškim programom (npr. Canva).

     

  • Obdarovanje med družinskimi člani ali skriti Božiček

    Obdarovanje med družinskimi člani ali skriti Božiček

    Za nakup darila je potrebno drugo osebo dobro poznati – praznični čas lahko izkoristiš za opazovanje družinskih članov in spoznavanje njihovih interesov. Na listke napiši imena vseh družinskih članov, nato pa skupaj žrebajte – za izbranega družinskega člana nato vsak pripravi darilce. Ne pozabite določiti maksimalne cene in datuma izmenjave daril. Lahko se dogovorite tudi za krovno temo obdarovanja, npr. okolju prijazna darila, doma izdelana darila, darila za dva evra … Izmenjavo daril lahko spremenite v lov na zaklad – vsak skrije svoje darilo, obdarovanec pa mora slediti namigom, da ga poišče.

  • Božično-novoletne karaoke

    Božično-novoletne karaoke

    Karaoke so še eden od načinov, kako se lahko družinski člani povežejo, ob tem zabavajo in sprostijo. Nastopajte! Vključite lahko slovenske in tuje božične pesmi, povabite lahko tudi babice in dedke, uporabite kostume in pripravite cel šov.

  • Filmski maraton

    Filmski maraton

    V prijetno zabavo za vso družino je lahko skupni ogled klasičnih božičnih filmov ali risank, kot so Škrat, Sam doma, Klaus, Božične kronike, Polarni vlak, Grinch, Moški, ki je izumil božič, Predbožična mora, Artur Božiček, Pet legend, Jelenček Niko ipd. Pripravite si prigrizke, tople napitke in mehke odeje, da bo vzdušje še bolj praznično.

  • Dobrodelnost

    Dobrodelnost

    V družini se dogovorite, da skupaj oblikujete paket dobrot za brezdomce (npr. Humanitarček: skriti Božiček brezdomcu), za starostnike (npr. Božiček za en dan), za otroke iz socialno ogroženih družin (npr. Trije zimski botri), donirate družinam v stiski (npr. Anina zvezdica) … Lahko se v najbližjem zavetišču za živali pozanimate, kaj potrebujejo in z družinskimi člani oblikujete paket zanje.

Obstaja še veliko idej za skupne aktivnosti. Če zgoraj ne najdeš nobene, ki bi ustrezala vsem tvojim družinskim članom, jih povabi, da skupaj poiščete kakšno drugačno aktivnost, ki vas bo povezala in vam popestrila praznične dni.

 

LITERATURA

Kam z mulcem (2021). Zagotovimo lepe praznike vsem – dobrodelnost z otroki. https://kamzmulcem.si/polepsajmo-praznike-otrokom-iz-socialno-ogrozenih-druzin/

Kastelic, Ž. (2021). Najboljše božične risanke vseh časov. Student.si. https://www.student.si/zabava/film/najboljse-bozicne-risanke-vseh-casov/

Lannette, J. (b. d.). 11 Fun Family Therapy Activities for Sessions and at Home. The Counseling Palette. https://www.thecounselingpalette.com/post/family-therapy-activities?srsltid=AfmBOopglpogz62usUrPmXSGq04rEq7cMHIceftbHTx49pxkugx3hlHO

Ramuthi, D. (2024). How to Make a Genogram in 7 Steps. Venngage. https://venngage.com/blog/how-to-make-a-genogram/