Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Sovraštvo

Tema: Čustva, Ljubezen in zaljubljenost, Prehrana in gibanje, Telesna samopodoba

  • En

    Ena

    Ena

    Objavljeno: 25 dec. 2022 20:25

    Vsebina je skrita.

  • Uredništvo

    Lea Kopač

    Objavljeno: 29 dec. 2022 15:21

    Odgovor svetovalke:

    Drago dekle!

    Veseli me, da si svoje sporočilo zapisala in objavila na spletno svetovalnico. Nič hudega, če nisi več najstnica, z veseljem ti bom poskušala pomagati in upam, da ti vsaj kakšen nasvet pride prav. Vesela sem, da si se zaupala, čeprav si si že večkrat premislila. Prav je, da poskušaš poiskati pomoč, kadar si v stiski. Psihologi velikokrat rečemo, da je iskanje pomoči svojevrstna moč, ne pa šibkost. Iz zadnjega stavka tvojega zapisa lahko razberem, da svojo stisko nekako minimaliziraš, torej jo vidiš kot nepomembno, čeprav je iz celotnega sporočila razvidno, da ti ni lahko. Rada bi ti sporočila, da so tvoja občutja pomembna in da se mi zdi prav, da jih kot taka tudi naslovimo.   

    Naj najprej naslovim tvojo postavo. Ljudje smo si med sabo različni. Nekateri visoki, drugi majhni, nekateri suhi, drugi močnejše postave. Na višino, težo in obliko postave v določeni meri vpliva genetika. Praviš, da ste vsi v družini nekoliko nižji in suhe postave, zato je povsem logično, da si taka tudi ti. Nekdo drug pa ima popolnoma drugačne predispozicije in je npr. močnejše postave, čeprav kalorično ne zaužije preveč hrane. Genetika vpliva na naš telesni izgled in zavedati se moramo, da genov ne moremo spremeniti. Svetujem ti, da poskušaš sprejeti to dejstvo. Pomembno je, da ločuješ med tistim, kar na sebi lahko spremeniš (npr. stil oblačenja, frizura), in med tistim, česar ne moreš (npr. višina, barva polti itd.). Poskušaj sprejeti svoje lastnosti, ki so nespremenljive. Svetujem ti, da si večkrat ponavljaš misli, ki potrjujejo, da si lepa in vredna, kakršna si. Na primer: »Lepa sem, kakršna sem.« »Sem edinstvena.« »Sprejemam sebe in svoje lastnosti, tako tiste, ki so mi všeč, kot tiste, ki mi niso všeč.« Kakšno tako misel (ali še bolje, več njih) si lahko napišeš na vidno mesto, lahko tudi na telefon. Preberi jih na dnevni ravni in jih poskušaj ozavestiti. Prepričana sem, da bodo pozitivne misli vsaj malo pripomogle k boljšemu počutju in samopodobi. Nekaj idej za lepe misli lahko najdeš tudi tukaj: https://www.tosemjaz.net/razisci/custva-in-psihicne-stiske/spostujem-se-in-se-sprejemam/.

    Žal mi je, da si doživela zapisano izkušnjo z bivšim fantom. Nihče si ne zasluži takšnega ponižanja, še posebej ne s strani partnerja. Zdi se, da je njegovo ravnanje v tebi pustilo pečat, kar pomeni, da boš morda potrebovala nekaj več časa, da vse skupaj predelaš in sprejmeš. Zdi se, da se od takrat veliko bolj obremenjuješ s tem, kako te vidijo drugi. Ta fokus pozornosti lahko preusmeriš. Ne sprašuj se več, kaj si o tebi mislijo drugi, pač pa poskušaj biti všeč sama sebi. Tukaj te ponovno usmerjam na lastnosti, ki jih pri sebi lahko neguješ in ki so ti všeč. Vsekakor pa poskušaj iz te izkušnje potegniti tudi pozitivne stvari. Poglej, zdaj si v zvezi s fantom, ki te podpira in ima rad, kar je zagotovo zmaga zate. Iz te izkušnje lahko prideš močnejša in bolj samozavestna, sploh ko bodo negativna čustva postala manj intenzivna in boš lahko na celotno situacijo pogledala iz nekoliko bolj oddaljene perspektive. Menim, da ti je v veliko podporo lahko tudi sedanji fant. On te sprejema tako, kot si. Ceni vse tvoje lastnosti. Vesela sem, da mu lahko zaupaš in da je tvoja dobra opora. Ne pozabi mu povedati, da si zato hvaležna. Hkrati pa je fant odličen primer, da se tudi drugim zdiš lepa in pomembna. Ni vse tako črno, kot se zdi, kajne? Pa vseeno, najprej moraš poskrbeti, da boš zadovoljna sama s sabo, to je vsekakor najpomembnejše.

    Morda je nekoliko zaskrbljujoč del, v katerem praviš, da ves dan preživiš v postelji, jokaš in nočeš med ljudi. Kako pogosto se to dogaja? Povsem običajno je, da se zgodi kakšen slab dan, ni pa v redu, da se to dogaja. V kolikor je to pogosto, ti svetujem, da vseeno poskušaš poiskati strokovno pomoč. Super je, da si predlagala psihologa ali terapevta. Morda je na začetku svoje stiske res težje zaupati nekomu, ki ga ne poznaš, pa vendar terapevti poskrbijo za to, da s tabo najprej razvijejo dober in zaupen odnos. Tudi oni ne pričakujejo, da že na prvem srečanju poveš vse, kar te muči. Terapija je proces, eden izmed pomembnejših dejavnikov pa je odnos med tabo in terapevtom. Zato ne skrbi, ljudje sčasoma razvijejo zelo dobre odnose s strokovnjaki in večina nima težav s tem, da bi jim sproti poročali o svojem doživljanju, občutkih in mislih. Seveda pa se lahko zgodi, da se s kakšnim terapevtom ne ujameš in takrat je najbolje poiskati nekoga drugega. Spodbujam torej te, da poiščeš strokovno pomoč, v kolikor se tvoje počutje ne bo izboljšalo. Strokovnjak ti bo pomagal, da spremeniš tudi svoje miselne vzorce, ki vplivajo na to, da se ne počutiš dobro. Pogosto namreč naša čustva, vedenje in telesne reakcije izhajajo iz naših misli. Če razmišljaš o tem, da si grda, boš občutila negativna čustva, v telesu bodo neprijetni občutki, želela se boš skriti pred drugimi. Pomisli, kako fino pa je, če uspeš miselni fokus nekoliko premakniti. Če o sebi razmišljaš kot o lepi in dobri osebi, boš bolj vesela, bolj samozavestna, lažje se boš družila z drugimi, v telesu bodo dobri občutki. Ravno zato sem ti že prej svetovala, da poskušaj s pozitivnimi afirmacijami, ki izboljšujejo samopodobo.

    Naj se dotaknem še tvojega odnosa s fantom. Tvoje reakcije lahko deloma izhajajo iz tega, da se sama s sabo ne počutiš v redu, kar pomeni, da tudi v odnose z drugimi ne moreš vstopati na popolnoma konstruktiven način. Kadar nismo pomirjeni ali zadovoljni sami s sabo, pogosto trpijo tudi naši odnosi. Zato nadaljuj z delom na sebi in prepričana sem, da se bo tako izboljšal tudi vajin odnos. Fantu pri tem lahko pojasniš svoje stiske in ga prosiš za razumevanje. Seveda pa je pomembo, da treniraš zdrav način komuniciranja. Preden prehitro odreagiraš, lahko poskusiš z različnimi tehnikami. Ko te nekaj razjezi, lahko najprej desetkrat globoko vdihneš, kar bo nekoliko umirilo tvoj srčni utrip, zmanjšalo napetost mišic in tako boš imela čas, da najprej razmisliš, šele nato pa se odzoveš. Uporabna je tudi tehnika semaforja. Ob občutju jeze si najprej predstavljaj rdečo luč, ki pravi, da se ustavi, preden karkoli rečeš ali narediš. Na tej točki lahko globoko dihaš. Rumena luč je naslednja, ob njej pa razmisliš, kaj se je zgodilo in kaj bi bilo sedaj najbolje narediti oz. sporočiti. Ob zeleni luči pa lahko nadaljuješ pogovor na miren način.  

    Glede pridobivanja telesne teže na zdrav način je morda najbolje, da se posvetuješ s strokovnjakom za prehrano. Vsekakor pa obstaja preprosta matematika, ki pravi, da se ljudje zredimo, kadar zaužijemo več kalorij, kot jih porabimo. Res pa je, da imamo med seboj različne metabolizme. Nekateri porabijo ogromno energije in s tem kalorij za osnovno delovanje, spet drugi pa se morajo precej potruditi, da porabijo zaužito. Vsekakor ti svetujem, da poskušaš uživati zdravo in raznoliko prehrano. S pomočjo športa pa lahko nabiraš telesno kondicijo, okrepiš svoje mišice ter izboljšuješ svoje počutje. Šport odlično pripomore tudi k duševnemu zdravju.

    Upam, da ti moj zapis pride vsaj malo prav. Vesela bom, če se še kaj javiš! Bodi lepo.

    Lea Kopač, mag. psihologije

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje