Postavljanje osebnih meja v ljubezenski zvezi
Postavljanje osebnih meja v odnosu je ključnega pomena za zdravo in dobro ljubezensko razmerje. Ima pozitivne učinke na sam odnos in tudi na osebe, vključene v odnos. Vseeno pa osebne meje zahtevajo kar nekaj komunikacijskih veščin in lahko včasih vodijo tudi v konflikte, zato je za uspešno postavljanje meja ključna spoštljiva in asertivna komunikacija.
Želiš o osebnih mejah več izvedeti tudi ti?
Osebne meje postavimo tedaj, ko drugim osebam, vključenim v medosebni odnos, damo vedeti, kaj so naše potrebe in kje so naše meje – koliko smo pripravljeni vložiti v odnos in koliko pričakujemo, da bo v odnos vložila druga oseba. Postavljanje meja je lahko stresno, predvsem v primerih, ko druga oseba tega ni vajena. Ko se ljudje navadijo na določene meje v odnosih, jim lahko poskusi spreminjanja in premikanja teh meja predstavljajo velik stres, kar pa lahko vodi tudi v konflikte .
Prvi korak pri postavljanju meja je poznavanje lastnih osebnih meja. Večina se jih zave šele takrat, ko jih nekdo prestopi. Zelo pomembno je zavedanje, da ima vsaka oseba svoje meje, zato je na začetku odnosa pomembno, da se osebi o tem pogovorita in spoznavata drug drugega. Komunikacija je v medosebnih odnosih ključnega pomena in omogoča, da se vpleteni v odnosu počutijo prijetno in tudi vedo, kako se v določenih situacijah odzivati in vesti .
Postavljanje meja navadno zahteva nekaj prilagajanja in popuščanja z obeh strani. Za uspešen odnos je pomembno, da vpleteni najdejo rešitev, s katero so vsi zadovoljni.
Najbolj optimalno rešitev je najlažje doseči z asertivno komunikacijo. Ta nam omogoča, da najdemo rešitev, ki zadovoljuje potrebe vseh udeleženih, poleg tega pa omogoča ohranjanje medsebojnega spoštovanja v razmerju.
Kako lahko komuniciram asertivno?
- Uporabi 'jaz sporočila';
- pozorno poslušaj;
- uporabi empatijo (poskusi se vživeti v kožo drugega);
- aktivno išči kompromise;
- kompromisov ne sklepaj, če so zahteve druge udeležene osebe zate nesprejemljive;
- priznaj svojo krivdo, če obstaja in prevzemi odgovornost za svoja dejanja.
Kako tvorimo jaz sporočila?
Opišemo konkretno vedenje.
Opišemo posledice, ki nam jih povzroča.
Opišemo svoja čustva ob tem.
Oglejmo si primer glede na zgoraj zapisano:
Kadar sva dogovorjena in mi ne sporočiš, da zamujaš, mislim, da je kaj narobe z nama in postajam slabe volje.
Pozitivni izidi postavljanja meja za ljubezensko razmerje:
- višja samozavest, vezana na odnos,
- višje zadovoljstvo z razmerjem,
- boljša in lažja komunikacija med partnerjema, partnerkama
- višje ravni optimizma, vezanega na odnos,
- sklepanje optimalnih kompromisov,
- lažje spoštovanje potreb drugih.
Raziskovalci ugotavljajo, da se prestopanje postavljenih meja v romantičnem razmerju povezuje z nižjim zadovoljstvom z razmerjem in slabšo komunikacijo v partnerskem odnosu.
Pozitivni izidi postavljanja meja na posameznico, posameznika:
- višje ravni samozavedanja,
- višje ravni sprejemljivosti in prosocialnega vedenja (prijaznost, pomoč drugim),
- nižje ravni stresa,
- izboljšanje komunikacijskih kompetenc,
- lažje zaupanje drugim,
- nižje ravni odnosne agresivnosti,
- višje ravni empatije,
- višje samospoštovanje,
- večja neodvisnost,
- boljše samospoznavanje.
Postavljanje meja v ljubezenskih razmerjih je lahko sprva precej stresno, vendar nam na dolgi rok olajša stres, vezan na razmerje, saj je najboljši ključ za srečno razmerje ravno dobra partnerska komunikacija. Postavljanje meja in asertivna komunikacija imata tako lahko zelo pozitiven vpliv na romantično razmerje. Še več o tem, kako in zakaj se postaviti zase v ljubezenski zvezi, tudi o spolni asertivnosti, lahko prebereš tukaj.
Viri:
Holmes, L. (4.12.2016). 10 great things that happen when you set boundaries. Huffpost. https://www.huffpost.com/entry/setting-boundaries-benefits_n_57043126e4b0b90ac27088bb
Norton, A. M., Baptist, J. in Hogan, B. (2018). Computer‐Mediated communication in intimate relationships: Associations of boundary crossing, intrusion, relationship satisfaction, and partner responsiveness. Journal of Marital and Family Therapy, 44(1), 165–182.
Scott, E. (12.2.2020). Learn assertive communication in 5 simple steps. Very Well Mind. https://www.verywellmind.com/learn-assertive-communication-in-five-simple-steps-3144969
Scott, E. (12.1.2021). Setting boundaries for stress management. Very Well Mind. https://www.verywellmind.com/setting-boundaries-for-stress-management-3144985
Scott, E. (6.1.2022). How to improve your relationships with effective communication skills. Very Well Mind. https://www.verywellmind.com/managing-conflict-in-relationships-communication-tips-3144967
Wojno, R.(16.12.2016). 6 unexpected benefits of setting clear boundaries. Goodnet. https://www.goodnet.org/articles/6-unexpected-benefits-setting-clear-boundaries
Vprašanja vrstnikov
-
prekinitev zveze in obcutki
2. okt. 2023
Avtor: Isa
Odgovori: 0
-
Me bo kdo še imel kdaj tako rad?
1. okt. 2023
Avtor: Heartbroken
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 2. okt. 2023
-
Kako se znebiti simpazije
29. sep. 2023
Avtor: Anajči
Odgovori: 0
-
Še vedno samska :/
29. sep. 2023
Avtor: lonely_star
Odgovori: 4
Zadnji odgovor: 1. okt. 2023
-
ljubezen
26. sep. 2023
Avtor: Žalostni radovednež
Odgovori: 0
-
Privlačnost
24. sep. 2023
Avtor: Girlygirl
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 1. okt. 2023
-
4 uprašanja
23. sep. 2023
Avtor: Blood
Odgovori: 0
-
rabim pomoč pri travmah
21. sep. 2023
Avtor: prosim pomagajte
Odgovori: 3
Zadnji odgovor: 27. sep. 2023
-
Skrita ljubezen
19. sep. 2023
Avtor: ponedeljek
Odgovori: 1
Zadnji odgovor: 28. sep. 2023
-
Iz oči v oči
19. sep. 2023
Avtor: Rožca
Odgovori: 3
Zadnji odgovor: 26. sep. 2023