Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Zveza, govorjenje?!

Tema: Jaz na spletu, Komunikacija, Ljubezen in zaljubljenost

  • Hm

    Hmm

    Hmm

    Objavljeno: 19 jul. 2024 13:46

    Vsebina je skrita.

  • Uredništvo

    Lea Figelj

    Objavljeno: 25 jul. 2024 10:26

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljena!

    Pišeš, da imaš včasih težave s tem, da prehitro kaj rečeš in včasih to koga vžali, ali pa to razume narobe, sedaj pa te zanima, kaj lahko storiš v zvezi s tem.

    Najprej bi rada poudarila, da si prvi korak pravzaprav že opravila. Zelo pomembno je, da se sploh zavedaš te težave in da si jo pripravljena razrešiti. Če s fantom o tem še nista govorila, je morda dobro, da mu najprej razložiš situacijo in poveš, kako jo sama vidiš. Poveš mu lahko, da ti je žal, da ga tvoje besede kdaj prizadenejo in da tega ne delaš namerno, ampak da preprosto kdaj kaj "blekneš", preden bi razmislila o svojih besedah. Poveš mu lahko tudi, da delaš na tem, da bi se v tem izboljšala in fant te bo morda tako lažje razumel.

    Svetovala bi ti, da si vzameš par trenutkov preden odpišeš oziroma odgovoriš. Lahko v glavi prešteješ do tri ali pa globoko vdihneš in si s tem daš čas, da premisliš o tem, kaj bi rada odgovorila in katere besede bi izbrala, da kar se da najbolje poveš, to kar želiš. Dobro je tudi, da premisliš, kako bi sama razumela te besede, če bi bila v njegovi koži oziroma, kako bi se počutila, če bi bila ti na drugi strani pogovora. Tako dobiš boljši občutek, kako bodo te besede vplivale na drugo osebo in lahko izbereš boljše, ki bi tudi tebi bolj ustrezale, če bi bila na drugi strani. 

    Obstaja pa tudi veliko knjg ali spletnih vsebin na temo tega, kako učinkovito komunicirati. Temelj temu predstavlja predvsem asertivna komunikacija in aktivno poslušanje. Pri aseritvni komunikaciji gre v splošnem za to, da se naučimo, kako iskreno, primerno ter spoštljivo skomuniciramo to, kar želimo povedati. To pomeni, da povemo svoje mnenje, ampak na način, da pri tem upoštevamo sogovorca in pazimo na to, da smo do njega spoštljivi in ga ne prizadanemo. Še posebej pomembna je v različnih konfliktnih situacijah. Prilagam ti povezavo do spletne strani, kjer je nekoliko podrobneje razložen sam koncept, ponuja ti pa tudi navodila za uporabo DESC tehnike, ki ti morda lahko pomaga. Prilagam ti tudi povezavo do članka v angleškem jeziku, kjer lahko najdeš nekoliko več informacij o pogostih napakah v komunikaciji in kako jo lahko izboljšamo.

    Vsekakor je najbolj pomembno to, da se konstantno opominjaš in zavedaš svojega sloga komunikacije, saj lahko le tako prepoznaš napake in delaš na tem, da bi jih popravila. Verjamem, da ti bo uspelo, saj se bos sčasoma rešila starih navad in avtomatsko prevzela nove in boljše vzorce. Upam, da sem ti vsaj malo pomagala. Lepo bodi! :)

    Lea Figelj, dipl. psih. (un)

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje