Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Ves čas pozabljam

  • Po

    Pozabljivka

    Pozabljivka

    Objavljeno: 22 nov. 2022 15:07

    Živijo, obračam se na vas s problemom na katerega ne najdem odgovora sama. Ves čas pozabljam na stvari, pa ne tako 'joj pozabila sem kupit mleko' ampak se mi skoraj vsak dan zgodi da pozabim na predavanje, pozabim kaj sem se dogovorila s prijatelji, zelo hitro izgubim koncentracijo, težko se za dalj časa osredotočim na eno nalogo, potem pa ko v petih minutah pospravim ene nogavice, ugasnem radiator, pogledam nekaj na telefon in opazim prah na mizi in ga pobrišem že pozabim kaj sem počela. Potem se večinoma spomnim kaj se je zgodilo ker si vse stalno zapisujem v koledarje, na papirčke... kaj je narobe z mano? Nisem bolna zaradi katere druge bolezni, imam precej zdravo življenje z nekaj stresa (sem vseeno študentka) in večino noči kar dobro spim. Redno se gibam, v zimskih mesecih mogče postanem bolj lena... to pa se dogaja od približno sredine prvega in potem drugega letnika faksa. Ali je možno da je kriva korona? Nekje sem brala o 'možganski megli' in simptomi so podobni... hvala za vse odgovore! Lep pozdrav, Pozabljivka

  • Uredništvo

    Lucija Gobov

    Objavljeno: 23 nov. 2022 17:38

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljena,

    možno bi bilo, da bi bile opisane težave del pokovidnega sindroma. Ugotavljajo, da se raznolike nevrološke težave pojavljajo pri kar 30% ljudi, ki so preboleli kovid19, izrazitejše pri tistih, ki so imeli težji potek bolezni, vendar tudi po blagem poteku težave niso izključene.

    So pa še drugi možni vzroki motenj spomina in koncentracije: hormonsko neravnovesje, nevrološke bolezni, motnje imunskega sistema, stres, motnje spanja, pretirana uporaba zaslonov, večopravilnost.

    To zadnje, mislim, da ti ni tuje, glede na opis, kaj počneš v petih minutah. Poskusi se osredotočiti na eno stvar in pusti možganom, da preklopijo, preden začneš z drugo. Še posebej neugodno je mešanje virtualnega in realnega dogajanja.

    Spanje je tudi zelo pomembno. Rekla si, da večinoma kar dobro spiš. Ker je v tem primeru »dobro« lahko precej raztegljiv pojem, bom še temu namenila nekaj besed. Optimalno je, da spimo osem ur vsako noč. Spanje ne sme biti razdrobljeno z različnimi prekinitvami zaradi zvokov, svetlobe in drugih motilcev (kofein, alkohol v popoldanskem času, modra svetloba z ekranov zvečer). Le v mirnem globokem spanju lahko možgani opravijo vse pomembne funkcije, med drugim tudi hranjenje spomina – v globokem spanju se spomini iz kratkoročnih spominskih shramb prestavljajo v dolgoročne. Si že kdaj opazila, da se ti po celodnevnem učenju zvečer zdi, da se nisi kaj dosti naučila, drugo jutro po mirno prespani noči, pa si znanje zlahka prikličeš? Če ni globokega spanja, večina informacij ostane v kratkoročnih shrambah, ki pa so zelo omejene in informacije se začnejo izgibljati.

    Da je pomembno gibanje in zdrava prehrana, pa že sama veš.

    Če se ti stanje ne bo začelo popravljati, se pa le oglasi k svojemu zdravniku/ci, saj so v redkih primerih lahko tudi bolezenski vzroki motenj spomina.

    Vse dobro ti želim.

    Lucija Gobov, dr. med., specialistka pediatrije

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje