Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Učenje

Tema: Učenje

  • ni

    nikki

    nikki

    Objavljeno: 02 okt. 2023 16:14

    Hejla, kako se naj zberem pri učenju v šoli?

  • Uredništvo

    Mojca Lapi

    Objavljeno: 13 okt. 2023 09:53

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljena,

    V kolikor imaš težave z vzdrževanjem pozornosti pri učenju, je slednje lahko posledica fizične in psihične narave. Fizične v tem smislu, da moraš poskrbeti, da dovolj časa spiš, da imaš zdravo in raznoliko prehrano, da piješ dovolj vode, ne poješ toliko sladkorja in se dovolj giblješ. Psihični vidik tega pa je, da moraš imeti najprej dolgoročni cilj, zakaj se učiš. To je verjetno ta, da si želiš biti samostojna, svobodna in zadovoljna v prihodnosti in službi. Služba namreč predstavlja 1/3 našega dneva in še kako vpliva na kakovost življenja, ne samo s finančnega vidika, ampak tudi z vidika splošnega zadovoljstva. Če si zadovoljna v službi, boš imela doma več energije, da lahko čas in pozornost nameniš sebi, družini, partnerju, hobiju ipd. Zdaj pa da vneseva v ta dolgoročni cilj še kratkoročni cilj, ki je del dolgoročnega cilja oziroma njegova osnova – to je šola, katero obiskuješ trenutno. Najbrž imaš poleg predmetov, ki te zanimajo, tudi predmete, ki ti ne ležijo in se moraš za njih bolj potruditi. Ampak ti bo veliko lažje, če boš imela izdelan načrt ciljev, torej da veš točno, zakaj se učiš. Absolutno je pri tem pomemben tudi urnik, kdaj se učiš in koliko časa. Pomembno je, da imaš odmore ter da imaš za predelovanje in učenje kot tudi za ponavljanje dovolj časa.

    Koristilo bi ti lahko tudi, da ugotoviš, kateri zaznavni stil učenja je tebi najbližji. To lahko ugotoviš preko kakšnega googlovega testa, kjer izpolniš vprašalnik in na koncu dobiš rezultat, če si bralni tip (si zapomniš največ že s tem, ko prebiraš snov), slušni tip (si zapomniš največ tako, da slišiš razlago), vizualni tip (si zapomniš s tem, ko vidiš snov napisano na zanimiv in barvit način – miselni vzorci, alineje, pobarvane pomembne besede z markerjem) ali pa gibalni oziroma kinestetični tip (si zapomniš največ medtem ko si fizično aktivna). Malo razišči, poglobi se vase in se spoznaj, da boš lahko našla zase najboljšo strategijo za učenje.

    Ne pozabi pa v svoj urnik vnesti tudi prosti čas, ki ga nameniš ustvarjanju, sproščanju ter druženju, slednje je tudi bistvenega pomena, da si lahko potem več stvari zapomniš.

    Upam, da sem ti pomagala, če imaš še kakšno vprašanje ali dilemo, pa kar napiši.

    Želim ti veliko uspeha in koncentracije pri učenju.

    Mojca Lapi, mag. prof. pedagogike

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje