Vprašanje:
Težave z vožniskim izpitom, težave z znanjem (slaba koncentracija, spomin, energija)
Tema: Odnosi s prijatelji in vrstniki, Odnosi v družini, Samomor, Samopodoba/Verjamem vase, Učenje
-
Be
Bena
Bena
Objavljeno: 26 apr. 2024 20:52
Vsebina je skrita.
-
Uredništvo
Marjetka Gojkošek
Objavljeno: 29 apr. 2024 14:53
Odgovor svetovalke:
Lepo pozdravljen.
Hvala, da si se obrnil na nas in nam zaupal svojo stisko.
Omenjaš, da od 14. leta hodiš k psihiatru, pa me zanima, ali si se imel kdaj možnost pogovoriti s psihologom ali psihoterapevtom. Zaupal si mi namreč občutke strahu, da imaš neprijetne misli, doživljaš težave v življenju in da bi najraje umrl (in se na ta način razbremenil težkih bremen, s katerimi se spopadaš na dnevni bazi). S pogovorom bi lahko ozavestil, kako prepričanja in način/vsebina razmišljanja vplivata na tvoja čustva in počutje, to pa vpliva tudi na vedenje. Za anksioznost in depresivno razpoloženje je značilno, da imamo veliko misli, ki nam vzbujajo strah, tesnobo, žalost, potrtost, nemoč, brezvoljnost, kar zelo vpliva na naš nivo energije in na to, kakšne odločitve sprejemamo v življenju. S pogovorom bi lahko širše pogledal vzroke, zaradi katerih razmišljaš kot razmišljaš, in posledično bi ti spreminjanje le-teh omogočilo, da bi te bilo manj strah.
Zaupal si mi tudi, da ti ni več do življenja. Res mi je žal, da se tako počutiš. A mi lahko zaupaš, od kdaj te obhajajo te temne misli in težki občutki? Naštel si sicer veliko različnih razlogov za to počutje, vseeno pa me zanima, kdaj se je vse skupaj začelo in kdaj si začel dvomiti vase, doživljati strah in se zapirati vase. A mi lahko poveš tudi, ali imaš koga, ki mu zaupaš, da nisi sam, ko ti je najtežje? Zelo mi je žal za izgubo očeta, upam, da imaš še druge ljudi, ki jim lahko zaupaš, da imaš oporo in nekoga, ki mu je mar.
Če te zanima, kako najti psihološko pomoč ali zaupno podporno telefonsko svetovanje, ti predlagam, da pobrskaš po tem linku. Tukaj boš našel veliko virov pomoči, vendar so nekateri samo za mladostnike, drugi pa tudi za mlade odrasle. Za obisk psihologa ti predlagam obisk strani Centrov za duševno zdravje odraslih. Ti centri obstajajo na več lokacijah po Sloveniji, predlagam, da poiščeš tisto, ki ti je najbližje. Tam bi ti tudi pomagali pri zdravljenju težav, ki jih omenjaš, saj imajo mrežo strokovnjakov iz različnih strani stroke (psihiatra, psihologa, kliničnega psihologa, delovnega terapevta, socialnega delavca, medicinsko osebje). Če ti to ne bi ustrezalo, se lahko odločiš tudi za psihiatrično zdravljenje. Ena izmed možnosti, ki na zgornji spletni strani ni omenjena, je Svetovalnica Posvet. Tudi teh svetovalnic je več in podobno kot zgoraj, lahko izbereš tisto, ki ti lokacijsko najbolj ustreza. Če bi se želel odločiti za pogovor s psihologom, je na voljo veliko možnosti, upam, da ti katera pride prav. Na ta način bi se lahko vključil v redno obravnavo in imel redna srečanja s strokovno osebo, ki bi ti pomagala osvetljevati manj koristna prepričanja, negativne misli in občutke, ki ti onemogočajo bolj zadovoljno življenje.
Upam, da ti je tole vsaj malo v pomoč, pa upam, da se še oglasiš.
Vse dobro ti želim.
Srečno!
Marjetka Gojkošek, mag. psihologije
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.