Vprašanje:
studij
Tema: Moj poklic, moja prihodnost, Razmišljam in imam stališča
-
st
student
student
Objavljeno: 09 avg. 2024 15:52
Ali lahko naredim dodiploski in magisterski studij v tujini, in potem v sloveniji brezplačno naredim še en dodiplomski študij ali magisterij? Kaj krije država?
-
Uredništvo
Tadej Jezernik
Objavljeno: 13 avg. 2024 13:46
Odgovor svetovalca:
Pozdravljen,
glede vprašanj o financiranju študija v tujini se obrni neposredno na izbrano fakulteto v tujini, kjer nameravaš študirati. Na splošno proračun Republike Slovenije ne omogoča neposrednega financiranja študija v tujini. Vseeno pa obstajajo določene štipendije in skladi, kjer lahko pridobiš sredstva za pokritje stroškov študija v tujini. Več informacij lahko najdeš na tej povezavi: https://www.srips-rs.si/ .
Kar zadeva študij v Sloveniji, proračun Republike Slovenije krije stroške rednega študija na 1. in 2. stopnji (ob prvem vpisu) na javnih zavodih.
Izredni študij je praviloma plačljiv, ne glede na to, ali ga izvaja zasebni ali javni zavod, pri čemer obstajajo nekatere izjeme pri vzporednem študiju.
Če po študiju v tujini načrtuješ redni študij v Sloveniji, je to seveda mogoče.
Lep pozdrav!Tadej Jezernik, dipl. upravnih ved
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
St
Student
Student
Objavljeno: 14 avg. 2024 12:59
Ne, niste me razumeli. Torej, hočem narediti študij v tujini. To bi si plačal sam. Potem pa bi se na študij vpisal še v sloveniji. Ali država krije študij v sloveniji, če imam to stopnjo že narejeno na neki drugi univerzi?
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Uredništvo
Tadej Jezernik
Objavljeno: 16 avg. 2024 11:04
Odgovor svetovalca:
Pozdravljen,
v 4. odstavku 77. člena Zakona o visokem šolstvu (Uradni list RS, št. 32/12 – uradno prečiščeno besedilo, 40/12 – ZUJF, 57/12 – ZPCP-2D, 109/12, 85/14, 75/16, 61/17 – ZUPŠ, 65/17, 175/20 – ZIUOPDVE, 57/21 – odl. US, 54/22 – ZUPŠ-1, 100/22 – ZSZUN in 102/23) je določeno da "Ne glede na prejšnji odstavek se državljanom Republike Slovenije in državljanom članic Evropske unije šolnina lahko zaračuna, če imajo že doseženo izobrazbo, ki ustreza najmanj ravni izobrazbe, pridobljene po študijskem programu, v katerega so vpisani, oziroma še nimajo dosežene izobrazbe, ki ustreza najmanj ravni izobrazbe pridobljene po študijskem programu, v katerega so vpisani, in jim je prenehal status študenta v skladu z 70. členom tega zakona na prejšnjem študijskem programu".
To pomeni, da imajo visokošolski zavodi oziroma univerze pravico zaračunati šolnino kandidatom, ki so že pridobili izobrazbo na enaki ali višji ravni, kot je raven izobrazbe, ki jo nameravajo pridobiti z vpisom v nov študijski program. Ker se lahko pravila in pogoji glede plačila šolnine razlikujejo med posameznimi zavodi, ti priporočam, da se neposredno obrneš na izbrani visokošolski zavod. Tam ti bodo lahko posredovali natančne informacije o njihovih internih pravilih in postopkih glede zaračunavanja šolnin.
Lep pozdrav,
Tadej Jezernik, dipl. upravnih ved
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
St
Student
Student
Objavljeno: 19 avg. 2024 14:46
Kako pa naj oni vejo kaksno izobrazbo imam? Poleg tega, kako se lahko eni vpisejo na poklicno solo da obdrzijo status, ce imajo ze visjo izobrazbo?
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Uredništvo
Tadej Jezernik
Objavljeno: 20 avg. 2024 10:46
Odgovor svetovalca:
Pozdravljen,
podatek o doseženi stopnji izobrazbe posameznika in podatek o vpisu na posamezni izobraževalni zavod se zbira v zalednih registrih države. Na portalu e-uprava lahko preveriš svoje podatke.
Glede tvojega vprašanja glede ponovnega vpisa pa pojasnjujem, da je slovenski izobraževalni sistem v "v grobem" razdeljen na predšolsko vzgojo, osnovnošolsko izobraževanje, srednješolsko izobraževanje (sem spada tudi višješolsko izobraževanje in izobraževanje odraslih), ter visokošolsko izobraževanje.
V prejšnjih odgovorih sem se, glede na tvoje vprašanje, nanašal na visokošolsko izobraževanje. Za srednješolsko izobraževanje pa velja drugačna zakonodaja.
Lep pozdrav,
Tadej Jezernik, dipl. upravnih ved
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.