Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Stopinje

Tema: Razmišljam in imam stališča, Spanje

  • Ev

    Eva443

    Eva443

    Objavljeno: 18 dec. 2024 15:17

    Koliko je primerna temperatura v stanovanju ali spalnici za zdravje? Stvar je v tem da je potrebno kurjavo plačati in večja kurjava je večji račun. Na nekje 18 stopinj sem ugotovila da moram imeti minimalno v sobi da lahko normalno spim. Koliko naj bi bilo optimalno, 20? 25 stopinj naj bi bilo kao idealno? Ampak se mi zdi, da je lahko tudi manj, da je to že luksuz, se pač drugače debelejše oblečeš. Ker drugače me glava boli je to možno? Nismo tako revni, da si ne bi mogli privoščiti kurjave ampak staršem ne želim povzročati dodatnih stroškov. Ker kurimo na električne radiatorje in zdaj je elektrika draga in so rekli doma da se na računu precej pozna dražja elektrika.

    Za kakšne subvencije moraš pa že dokazovati, dokazovati s stanjem na bančnem računu da nimaš denarja? Ne vem za naše finančno stanje, ampak po mojem ne, ker sta oba starša zaposlena. Kaj moraš sploh narediti da dobiš to? 

  • Ar

    Arči

    Arči

    Objavljeno: 20 dec. 2024 14:10

    Doma se grejemo na plin. Termostat je nastavljen na dnevno in nočno temperaturo. Nočno imamo nastavljeno med 23. uro in 5. uro zjutraj, ostalo je dnevna temperatura. Sedaj, ko temperature niso preveč nizke, imamo dnevno nastavljeno na 22 stopinj, nočno na 17 stopinj. To je čisto dovolj, po nekaterih merilih je dnevna celo previsoka, bila bi naj okoli 21 stopinj, ali še manj.

    Če pa je kakšen dan hladneje, začasno povečamo temperaturo, po občutku in za nekaj časa.

    Ne vem kakšno subvencijo zahtevaš. Običajno ti ni treba dokazovati višino sredstev na TRR, vložiš zahtevek, organ, ki vodi postopek pa po uradni dolžnosti pridobi potrebne podatke. Ti si dolžna predložiti podatke le v primeru,  ko organ, ki vodi postopek sam po uradni dolžnosti teh podatkov ne more pidobiti. Kar pa je zelo redko.

    Glede sredstev na računu je sicer res pomebno koliko sredstev je na računu (tvojem ali računu staršev). Običajno predpisi določajo cenzus na družinskega člana, ta je v različnih postopkih različen. Če ga presežeš ti pravica (subvenija) ne pripada ali ti pripada v nižjem znesku. Napiši kakšno subvencijo uveljavljaš, pa ti bom lahko kaj več povedal.

    Ko sem še študiral si moral pri pridobitvi državne štipendije izpolnjevati pogoj materialnega cenzura, pri pridobitvi Zoisove štipendije pa tega pogoja ni bilo, si pa moral izpolnjevati druge pogoje. Kako pa je sedaj pa ne vem, verjetno se pogoji niso spremenili.

  • Uredništvo

    Tara Ledinek

    Objavljeno: 24 dec. 2024 09:00

    Odgovor svetovalke:

    Draga Eva,

    hvala, da si se obrnila na nas. S svojim vprašanjem si naslovila področje, ki verjetno v zadnjem času, ko se svet sooča s splošno draginjo in so porasle tudi cene energentov, marsikomu beli glavo. Zanima te, kakšne so optimalne temperature v bivalnih prostorih in kako ob tem, da zagotoviš dobre pogoje za bivanje, tudi kaj prihraniti. 

    Vzdrževanje temperature zraka, ki ustreza potrebam našega telesa, vpliva na dobro počutje, zdravje in storilnost (že sama praviš, da opažaš, da te sicer boli glava). Po drugi strani pa drži tudi, da vzdrževanje ustreznega toplotnega udobja lahko vpliva na stroške ogrevanja. Kakšna je primerna temperatura notranjih prostorov je do neke mere subjektivno vprašanje, saj bi ti verjetno vsak odgovoril malo drugače - nekateri so bolj "vročekrvni", druge zebe že, ko je tem prvim vroče. :) Najpomembnejše je tako nedvomno, da ob korigiranju temperature bivalnih prostorov prisluhneš svojemu telesu in temu, kaj potrebuje. Vseeno pa obstajajo neke "splošne številke", ki se glede na vire lahko tudi razlikujejo. V tem, ki sem ga poiskala sama, navajajo, da naj bi bilo v dnevni sobi optimalno 20 - 22 stopinj, v sobah z majhnimi otroci 23 stopinj, v kuhinji 18 - 19 stopinj, v kopalnici (med uporabo) 23 stopinj, na hodniku 16 stopinj in v spalnici 16 - 18 stopinj. Te številke so okvirne, a lahko predstavljajo usmeritev za ohranjanje primerne temperature v notranjih prostorih. Ob tem seveda obstajajo še drugi nasveti, kako zmanjšati porabo energije in ohraniti notranje prostore dovolj tople - ob krajši odsotnosti znižamo temperaturo za 3 - 4 stopinje (da segrevanje nato ne traja predolgo), čez dan dvignemo rolete in za ogrevanje izkoristimo sončno svetlobo (če je to glede na lego mogoče), vrata sob, v katerih ohranjamo višjo temperaturo, zapiramo, da preprečimo mešanje zraka, prezračujemo kratkotrajno in z okni na strežaj, če za ogravanje uporabljamo centralno ogrevanje z radiatorji pazimo, da je pred njimi prazen prostor, da lahko toplota prehaja v prostor, če je prevroče, namesto, da odpiramo okna, zapiramo ventile na radiatorjih. Nasvetov na spletu in drugje najverjetneje obstaja še veliko, a navedla sem ti le nekaj najbolj "klasičnih", ki so tudi enostavni za upoštevanje.

    Upam, da sem ti z navedenim uspela čim bolje odgovoriti na tvoje vprašanje. Ob tem pa me zanima še, ali čutiš, da obstaja možnost, da se o tem pogovoriš tudi s svojima staršema? Iz tvojega vprašanja sem namreč uspela razbrati tvojo skrb, da staršema ne bi povzročala preveč stroškov, saj si iz njunega pogovora razbrala, da je ogrevanje postalo dražje. A dejstvo je, da se stroški v zadnjih letih višajo in ti nikakor nisi odgovorna za njihov nastanek. Ne bi rada, da ti misel na to povzroča skrb, zato bi se mi zdelo dobro, da se, če ti to ustreza, o tem pogovoriš s svojima staršema. Morda lahko skupaj razmislite, kako ohraniti svoje dobro počutje in tudi nekaj privarčevati. Predvsem pa bo ob ustreznem pogovoru s staršema s tebe padlo nekaj bremena in skrbi, ki si si jih sedaj naložila. Pogovor je za takšne stvari vedno najboljše zdravilo ;). 

    Pošiljam ti lepe pozdrave in ti želim čarobne praznike in vse dobro v letu, ki nam odpira vrata.

    Bodi lepo,

    Tara Ledinek, dr.med., specializantka javnega zdravja

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje