Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

srednja sola (prosm vas ce skrijete vprasanje)

Tema: Čustva, Nasilje

  • af

    afrodita

    afrodita

    Objavljeno: 14 jul. 2024 19:54

    Vsebina je skrita.

  • Uredništvo

    Katja Nastran

    Objavljeno: 17 jul. 2024 22:21

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljena, Afrodita!

    Odgovorila ti bom tako, kot bi odgovorila svojim učencem v taki situaciji. Mogoče lahko moj odgovor pokažeš tudi svoji mami in se skupaj odločita, kako naprej.

    Svetujem ti, da se z mamo obrneta na policijo. Povejta, kaj vse se je že dogajalo, kaj ti je ta nekdanji sošolec naredil in kaj dela sedaj. Povej jim, zakaj se ga bojiš. Povej jim tudi za to prijateljico, preko katere ta fant pridobiva podatke o tebi. Če si na prejšnji šoli učiteljem ali šolski svetovalni službi povedala, kar ti je naredil, imajo še shranjene zapisnike in jih bo policija od njih pridobila. Menim, da ni dobro, da bi čakala, da se bo kaj slabega zgodilo in bi se šele nato obrnila na policijo. Pomisli tudi – če se ta fant neprimerno obnaša do tebe, se mogoče tudi do kakšnih drugih deklet (ali fantov) in bi bilo dobro, da se ga ustavi.

    Policisti ti lahko pomagajo tudi z nasveti, kako se zavarovati in kako preventivno ukrepati. Mogoče se to sliši malo čudno, ampak mislim, da moraš premisliti, kaj lahko še sama narediš za svojo varnost (poleg tega, kar si že naredila). Tudi, ko prečkamo cesto ob zeleni luči na semaforju, preverimo, če lahko varno prečkamo cesto – seveda, avtomobili morajo ob rdeči ustaviti, a se vedno lahko zgodi nesreča ali pa je na cesti nevaren voznik. Tako je tudi v življenju – nihče ne sme biti do nikogar nasilen in ni prav, da se ta nekdanji sošolec tako neprimerno vede do tebe. Ampak žal živimo v svetu, kjer nekateri ljudje ne spoštujejo drugih in je zato nujno, da pazimo na lastno varnost tudi sami. Veš, ljudje, ki so do drugih nespoštljivi ali celo nasilni, si običajno izberejo žrtve, ki so šibke, ranljive, nesamozavestne in ki že imajo slabe izkušnje, ki so bile ustrahovane že v drugih odnosih.

    Zato te spodbujam, da razmisliš, kaj lahko sama narediš, da se boš počutila bolj močno in samozavestno. Žal je možno, da ta slaba izkušnja v osnovni šoli zate ne bo edina, ampak se boš še kdaj v življenju znašla v podobni situaciji. Zato se mi zdi pomembno, da ukrepaš – se obrneš na policijo in krepiš svojo notranjo moč (npr. da gradiš trdna prijateljstva, imaš hobije, se ukvarjaš s športom – mogoče z borilnimi veščinami, ipd.).

    Po drugi strani pa se pogosto izkaže, da ljudje, ki so do drugih nespoštljivi ali nasilni, tudi sami ranjeni, imajo težave doma, so mogoče celo žrtve nasilja ali zlorab in je intervencija v obliki policije in obravnave v šolski svetovalni službi ali na centru za socialno delo tudi zanje koristna in dobrodošla pomoč. To ne pišem, da bi opravičevala tega fanta, ampak da ti dam dodatno spodbudo za ukrepanje – pomagala boš sebi, njemu ter morebitnim drugim žrtvam njegovega neprimernega vedenja.

    Kar pogumno, navijam zate!

    mag. Katja Nastran, univ. dipl. psihologinja

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje