Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Spolna zloraba

Tema: Čustva, Nasilje, Odnosi v družini

  • Ju

    Just_someone

    Just_someone

    Objavljeno: 25 feb. 2023 10:27

    Vsebina je skrita.

  • Uredništvo

    Brane But

    Objavljeno: 28 feb. 2023 14:16

    Odgovor svetovalca:

    Dragi fant!

    Pozorno sem prebral tvoje pisanje kjer opisuješ domnevno travmatsko dogajanje v otroštvu, svoje doživljanje ob teh spominih in posledice tako na odnose s člani družine kot tudi pri sebi.

    O spolni zlorabi otroka govorimo takrat, ko odrasla oseba uporabi dečka ali deklico za zadovoljevanje svojih spolnih potreb. Spolna zloraba ni samo spolni odnos. Je tudi otipavanje otrokovih spolnih organov, siljenje otroka, da se dotika spolnih organov odraslega, samozadovoljevanje pred otrokom, siljenje otroka, da gleda pornografske filme ali slike, da je navzoč pri spolnem odnosu odraslih, otroška prostitucija in drugo. Spolni napad oz. spolna zloraba je že tudi, če storilec kako drugače prizadene spolno nedotakljivost otroka (npr. nagovarjanje k spolnosti, opolzko govorjenje in nadlegovanje in podobno.). Pri vsem tem pa je krivda izključno na strani storilca.

    Spolne zlorabe, še posebno otrok, imajo na žrtev praviloma zelo hude daljnosežne negativne posledice. Travmatični spomini žrtve, četudi potlačeni v podzavest in navidezno pozabljeni, prihajajo na dan v različnih situacijah, predvsem pa takrat, ko je to najbolj moteče in izrazito negativno vplivajo na odnose do nasprotnega spola, do partnerja, na doživljanje spolnosti, do svoje samopodobe.

    Uvodoma sem zapisal »domnevno travmatično dogajanje v otroštvu«. Sam si zapisal, da nisi popolnoma siguren, ali se je to dejansko zgodilo, ali pa si samo domišljaš. To bo možno preveriti in ugotoviti samo s pomočjo psihoterapevta. V tvoji podzavesti se nekaj dogaja, lahko da si travmatične spomine zavedno ali nezavedno »pozabil«, potlačil v podzavest. V tvoji podzavesti se vsekakor nekaj dogaja, kar vpliva na tvoje počutje, (ne)sprejemanje članov družine, na tvoje strahove, nelagodno počutje, na tvojo samopodobo.

    Travmatično izkušnjo spolne zlorabe je nujno potrebno preseči, razrešiti, o svoji travmi se je treba z nekom pogovarjati, svojo bolečino izpovedati, svojo travmo razumsko in čustveno predelati, preseči in zaključiti. 

    Najbolje je, da se takšna oseba zaupa strokovnjaku, ki bi jo razumel in bi ji znal pomagati, zelo priporočljivi pa so tudi pogovori z osebami, ki so imele podobne izkušnje, ki so torej doživele spolno zlorabo. Kakšne drugačne učinkovite pomoči pravzaprav ni. 

    Pomoč ustreznega strokovnjaka (psihiatra, psihologa, psihoterapevta) lahko poiščeš med zasebniki, lahko pa tudi v kakšni svetovalnici ali dispanzerju. Za obisk npr. psihiatričnega dispanzerja v katerem od zdravstvenih domov posebne napotnice svojega zdravnika ne potrebuješ, storitev je tudi brezplačna oz. sodi v okvir obveznega zdravstvenega zavarovanja. Dovolj je, da dispanzer pokličeš po telefonu in se dogovoriš za datum in uro obiska. S takšno pomočjo pa se ukvarjajo tudi različne druge institucije, društva, različni telefoni za pomoč idr. 

    Odloči se in poišči strokovno pomoč! Naj bo tvoje pisanje v našo spletno svetovalnico tvoj prvi korak, ki si ga storil in želim ti, da uspešno nadaljuješ z razreševanjem svojih stisk in težav, ki te mučijo.

    Brane But, univ. dipl. psiholog

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje