Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Sladkorna b in genetika

Tema: O raku, Stres in anksioznost

  • Bu

    Bucika04

    Bucika04

    Objavljeno: 16 feb. 2022 18:14

    Pozdravljeni!
    V sorodstvu imamo veliko sladkornih bolnikov. Oba moja dedka sta jo imela in vsi mi govorijo da jo imamo v genih. Ker se zelo bojim da bi jo zaradi tega dobila tudi jaz se trudim živeti kar se da zdravo. Zanima pa me če bom živela vse življenje z zdravim življenskim slogom (zdaj sem stara 19) je možno na ta način preprečiti da bi dobila sladkorno bolezen čeprav jo imam v genih? In če želim preprečiti sladkorno bolezen v prihodnosti se morem odreči sladkarijam in ostali nezdravi prehrani za vedno? Ali še jo vedno lahko jem vsaj 1x na teden?
    Hvala za odgovor!

  • bq

    bqm

    bqm

    Objavljeno: 16 feb. 2022 18:14

    Sladkorna bolezen tipa 2 je dedna oz. če jo imaš v družini, si bolj nagnjena k razvoju SBT2 kot nekdo, ki je nima v družini.

    Mislim, da je v tem primeru ne moreš preprečiti. Potrebno se je prehranjevati zdravo in skrbeti za redno telesno aktivnost, tudi če SBT2 nimamo v družini. S tem lahko razvoj bolezni preložiš za nekaj časa. Dejstvo pa je, da bi sčasoma vsi ljudje na Zemlji razvili SB, če bi le živeli dovolj dolgo (s starostjo organi namreč propadajo in slej ko prej propade tudi trebušna slinavka).

    Zatorej ti svetujem, da se ne obremenjuj s SB v svoji družini. Zdravo življenje pa je v vsakem primeru dolgoročno dobra naložba za tvoje telo.

  • Uredništvo

    Urša Kladnik

    Objavljeno: 16 feb. 2022 18:15

    Odgovor svetovalca:

    Pozdravljena!

    Tako pri tipu 1 (ki se načeloma pojavlja že zgodaj v otroštvu) kot pri tipu 2 sladkorne bolezni (ki se večinoma pojavi v kasnejših letih) obstaja genska podlaga, ki poveča verjetnost, da bi zboleli za sladkorno boleznijo. Ta genetična osnova je sicer pomembna, vsekakor pa ni edina odločujoča. Za nastanek bolezni je tako pomembno tudi delovanje okolja, ki vpliva na to genetično osnovo.

    Tako sladkorna bolezen v družini ne pomeni avtomatsko tudi, da boš zbolela tudi ti.
    Je pa izrednega pomena, da ohranjaš zdrav življenski slog, ki vključuje zdrav način prehranjevanja, zadostno telesno dejavnost in primerno telesno maso (s tem zmanjšaš verjetnost, da bi zbolela).

    Osnovna priporočila za zdravo prehrano temeljijo na priporočilih, ki veljajo tudi za osebe brez sladkorne bolezni.
    Nobeno živilo ali jed ni prepovedana. Kar se tiče vnosa sladkorja/sladic pa velja, da to naj ne bo del vsakodnevne prehrane, uporaba naj bo premišljena. Ne rabiš se torej popolnoma odreči vsemu sladkemu, samo pretiravati ni priporočljivo.

    Zato: drži se še naprej načel zdravega življenjskega sloga, ki je zagotovo zelo pomemben ne le pri sladkorni bolezni, pač pa tudi pri nastanku drugih kroničnih nenalezljivih boleznih.

    Ostani zdrava!


    Urša Kladnik, dr. med.

  • Bu

    Bucika04

    Bucika04

    Objavljeno: 16 feb. 2022 18:15

    Pozdravljeni!
    Hvala za odgovor, se še bom naprej trudila z zdravim življenskim slogom in upam na najboljse.
    Lep pozdrav!

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje