Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Samomor

Tema: Samomor

  • Ni

    Ni važn

    Ni važn

    Objavljeno: 12 mar. 2022 19:08

    Ali vi tud niste naredili samomor, samo zato da ne bi druge prizadeli? 

  • Uredništvo

    Barbara Stožir Curk

    Objavljeno: 17 mar. 2022 10:07

    Odgovor svetovalke:

    Draga mladostnica, 

    najprej se ti iskreno opravičujem za pozen odgovor. Covid je še vedno med nami in tako je obiskal tudi mene. 

    Zahvaljujem se ti za postavljeno vprašanje, ki je bilo verjetno namenjeno tudi vrstnikom in vrstnicam. 

    Na odgovor ti bom poskušala odgovoriti malo širše, ob tem pa te že sedaj vabim, da vzpostaviva stik, prostor za ponovni pogovor, kjer se bova pogovarjali. Se strinjaš?

    Ob tvojem vzdevku Ni važn, je zapisano, da si stara 16 let. Naslovila sem te z draga mladostnica, ker sem želela poudariti razvojno obdobje, v katerem se nahajaš. Obdobje mladostništva pred vas mladostnike in mladostnice postavlja cel kup razvojnih nalog, ob tem pa se sami telesno, fizično spreminjate, osebnostno oblikujete in preizkušate različne vloge, odnose z vrstniki, odraslimi, se kritično opredeljujete do najrazličnejših tem in imate pogosto občutek, da ste (tako s strani odraslih, tudi vrstnikov) nerazumljeni, nesprejeti. Pred vas so postavljene zahteve tako glede šolanja in odnosov, ki so lahko preveč zahtevne oz. jih mladostniki ocenjujete, da jih sami ne zmorete premagati. To vpliva na nihanje razpoloženja, občutke nemoči, žalosti, pojav anksioznosti in depresivnih stanj. Kaj hitro se lahko pojavijo samomorilne misli -npr. da bi bilo bolje, če me ne bi bilo itd. in morda že tudi načrt, kako bi bilo mogoče dejanje izvesti. Stiska je velika, razumem. Ti si se odločila vzpostaviti stik s Tosemjaz, za pogovor. Za to je potreben pogum in ti si ga našla, zbrala. Verjamem namreč, da je pogovor tisti, ki nam v stiski pomaga najti vire moči in pogledati na probleme z zornih kotov, ki vodijo k rešitvi, pomoči, podpori. Razmisli kdo je lahko tvoj sogovornik - starši, kakšen profesor, svetovalna služba, odrasel, ki mu zaupaš, prijatelj oz. prijateljica. Verjamem, da ti bodo nudili podporo in hvaležnost, da ti bodo lahko pomagali.

    Priporočam ti, da se v primeru, ko boš nujno potrebovala pogovor obrneš na TOM telefon, Posvet. Kot morda veš, je tudi v okviru svetovalnice Tosemjaz začela delovati tudi chat svetovalnica. Poskusi biti čim več na svežem zraku, spodbudi se k hobijem, ki so ti ljubi, skrbi za higieno spanja. Poskusi razmisliti kako si v preteklosti že uspešno rešila probleme. Poskusi se pred spanjem pohvaliti in razmišljati o tem za kaj si lahko hvaležna (zase, dogodek, osebe itd.). 

    Za konec pa bi želela zapisati še tole - samomor je dejanje, ki tako posamezniku bližnjimi in dragimi osebami, kot v bližnji okolici ter širšem družbenem okolju odzvanja še dolga leta ter pušča veliko odprtih vprašanj, občutke nemoči in tesnobe. Prizadevati si moramo, vedno, da najdemo pot do osebe, ki je v stiski in ji poskušati pomagati. Pogovor pomaga, objem tudi. 

    Hvala, ker bova ostali v stiku. Veselim se ponovnega pogovora s tabo. Pošiljam ti velik objem. Lep pozdrav.

    mag. Barbara Stožir Curk, univ. dipl. psihologinja

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje