Vprašanje:
Računalnik
Tema: Čustva, Nasilje, Razmišljam in imam stališča
-
Kr
Krokar
Krokar
Objavljeno: 03 okt. 2023 11:08
Drugi imajo dobre računalnike jas pa slabega in se mi norčujejo. Kako naj dobim bolši računalnik
-
Uredništvo
_izbrisan uporabnik_
Objavljeno: 10 okt. 2023 08:40
Odgovor svetovalca:
Pozdravljen!
Hvala, da si se obrnil na nas. Če prav razumem, se počutiš nelagodno, ker se drugi norčujejo iz tebe zaradi tvojega računalnika. To očitno vpliva na tvojo samozavest in počutje. Spremeniti želiš svojo situacijo in pridobiti boljši računalnik.
Pomembno je, da se zavedaš, da nimaš nadzora nad tem, kako drugi razmišljajo ali kako se obnašajo, vendar pa lahko vplivaš na to, kako se sam odzivaš v določenih situacijah ali okoliščinah.
Razmisli, ali je res pomembno, da je računalnik boljši ali si tega želiš samo zaradi računalnikov, ki jih imajo tvoji sošolci? Ali pa potrebuješ boljši računalnik zaradi šolskega dela in drugih obveznosti?
Če misliš, da zaradi slabšega računalnika ne moreš tako učinkovito delati kot tvoji sošolci – si o tem že spregovoril s starši, jih prosil za pomoč? Kaj menijo?
Pomembno je, da se zavedaš, da računalnik ne določa tvoje vrednosti.
Pravi prijatelji razumejo, da ljudje prihajamo iz različnih okoliščin in si lahko privoščimo različne stvari, nekaterim je mogoče bolj pomembno, da imajo dober računalnik, spet drugim pa je pomembnejše, da imajo ali znajo ali zmorejo kaj drugega. Važno je, da veš, da si čisto enak fant, ali imaš dober računalnik ali ne, ne glede na to, kaj drugi mislijo in govorijo.
Upam, da sem ti z odgovorom vsaj malo pomagala.
V branje pa ti priporočam še priročnik za mladostnike Kaj lahko naredim, da mi bo lažje.
Lepo bodi,
Urška Ruter, dipl. psih. (UN)
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Sl
SlightlyAddictedPerson
SlightlyAddictedPerson
Objavljeno: 06 mar. 2025 16:00
Zdravo,
Opažam, da zadnje čase veliko preveč časa preživim na računalniku, kjer uglavnem gledam youtube ali pa pišem knjigo s prijateljicami. To mi vzame veliko časa in zadnje čase težko preživim dan brez tega da odprem računalnik, pa če tudi ga imam na stand-by medtem ko se učim. Problem imam tudi, kako nehati scrollati po telefonu. Imam dovolj časa za svoje obveznosti, ampak namesto računalnika bi raje brala ali bila še bolj produktivna, pa mi to nekako ne uspe...
Hvala za odgovor <3
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Uredništvo
Mija Repenšek
Objavljeno: 13 mar. 2025 07:21
Odgovor svetovalke:
Pozdravljena!
Veliko se nas sooča s podobnimi izzivi in te popolnoma razumemo. Občutek, da preživimo preveč časa pred zasloni, kljub temu da si želimo biti bolj produktivni ali ustvarjalni, je nekaj, s čimer se marsikdo spopada. Že to, da se zavedaš tega in iščeš rešitve, je velik korak v pravo smer.
Tukaj je nekaj idej, kako omejiti uporabo naprav in povečati produktivnost:
Načrtno odmikanje naprav: Ob točno določeni uri telefon postavi na točno določeno mesto, kjer do njega ne boš mogel priti, na primer v drugo sobo ali na polico. Ko naprave niso na dosegu roke, je manj verjetno, da jih bomo uporabili.
Računalnik izklopi in ga odnesi iz sobe: Ko se učiš ali delaš, izklopi računalnik in ga odnesi iz sobe, kjer se nahajaš. S tem boš zmanjšal skušnjavo, da bi med učenjem pogledal v računalnik.
Izogibaj se vidnim napravam: Našim možganom je že postalo rutina, da dajejo pozornost napravam, tudi če jih ne uporabljamo, a so v naši bližini. Zato je pomembno, da naprave odstranimo iz vidnega polja, saj bomo tako zmanjšali njihov vpliv na pozornost in povečali osredotočenost, kar je še posebej pomembno med učenjem.
Dogovor s starši: Skleni dogovor s starši, da ti bodo pomagali omejevati uporabo zaslonov. Določite si pravila in časovne okvire za uporabo tehnologije, ki vam ustrezajo. Skupaj lahko oblikujete tudi družinski medijski načrt, ki vam bo pomagal usklajevati čas pred zasloni z drugimi dejavnostmi. Več o tem si lahko prebereš tukaj. Na tej povezavi je že tudi izoblikovan vzorec takšnega načrta. Pmembno je, da so cilji merljivi in dosegljivi, realni in s končno nagrado. Žal sami občasno zelo težko zmoremo z odlaganjem zaslonov, za to je včasih nujno, da nam starši pomagajo z zaključevanjem rabe.
Pisanje romana v živo: Namesto da bi pisanje romana potekalo zgolj na računalniku, si lahko določite srečanja v živo s prijateljicami, kjer boste skupaj razvijale zgodbo in se pogovarjale. To bo povečalo kreativnost in zmanjšalo odvisnost od zaslonov.
Načrtovanje rabe zaslonov: Na telefonu lahko nastaviš omejitve za uporabo aplikacij. Mnogi telefoni omogočajo funkcije, kot so omejitve časa uporabe, ki ti pomagajo osredotočiti se na pomembnejše naloge. Omejitve si lahko aktiviraš v nastavitvah, da omejiš čas, preživet na socialnih omrežjih ali drugih aplikacijah, ki te pogosto motijo. Prav tako večer prej načrtuj, kdaj bo v naslednjem dnevu čas rabe zaslonov in kako boš dosegla, da boš lahko zaslon dejanko odložila.
Seveda pa ni potrebno, da se takoj popolnoma odrečeš tehnologiji. Pomembno je, da si prijazna do sebe in sprejemaš majhne korake. To je proces, ki ti bo vzel čas, vendar boš zagotovo našla ravnotežje med tehnologijo in stvarmi, ki ti prinašajo srečo in občutek izpolnjenosti. V kolikor boš potrebovala še dodatno pomoč, pa se lahko obrneš na nekaj nevladnih organizacij / virov pomoči: Center Logout - LJ, CE, KP in KR, Center Šteker - MB, amulanta v sklupu ZD NG, Inštitut Vir itd.).
Upam, da boš pri omejevanju rabe zaslonov uspešno napredovala. Vesela bom tudi povratne informacije.
Vse dobro!
Mija Repenšek, mag. zakonskih in družinskih študij, psihoterapevtka stažistka
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.