Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

prva iskrena ljubezen?

Tema: Čustva, Komunikacija, Ljubezen in zaljubljenost

  • Za

    Zaljubljena najstnica

    Zaljubljena najstnica

    Objavljeno: 02 jun. 2026 22:08

    Vsebina je skrita.

  • Uredništvo

    Živa Pirc

    Objavljeno: 03 jun. 2026 12:58

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljena,

    najprej, hvala za zastavljeno vprašanje z vsemi podrobnostmi. Vidim, da si o situaciji s fantom že veliko razmišljala in da ti ta fant res veliko pomeni. Napisala si, da ne veš ali tvoje vprašanje sodi sem; naj ti povem, da tvoje vprašanje vsekakor sodi v svetovalnico; namreč ko nam je nekdo pomemben, lahko to močno vpliva na naše počutje in misli, zato je povsem razumljivo, da o tem veliko razmišljaš in se lahko počutiš negotovo ter malo izgubljeno.

    Iz tvojega zapisa je razvidno, da se s fantom veliko pogovarjata, da se dobro ujameta in uživata v družbi drug drugega. Iz tvojega opisa je razvidno tudi, da ti namenja precej pozornosti, kar seveda lahko pri človeku vzbudi upanje in vprašanja o tem, kaj ta pozornost pomeni. Vseeno se mi zdi pomembna informacija o tem, ko si mu povedala, kaj čutiš in ti je odgovoril, da trenutno ni v obdobju za punco. To je informacija, ki jo imamo neposredno od njega, medtem ko vse drugo – pogledi, bližina, sporočila, dotiki, šale lahko razumemo na različne načine. Nekateri fantje (in tudi dekleta) so po naravi zelo odprti, pozorni in radi preživljajo čas z ljudmi, ki so jim blizu, ne da bi si nujno želeli partnerski odnos. To seveda ne pomeni, da mu nisi pomembna, saj imam iz tvojega opisa občutek, da si mu verjetno zelo pomembna oseba. Vprašanje pa je, ali te vidi kot prijateljico, zelo dobro prijateljico ali kot potencialno punco. Na to žal nihče od nas ne more zanesljivo odgovoriti namesto njega. Morda pa je tudi mogoče, da so se njegova čustva v zadnjih mesecih spremenila. Pri petnajstih letih se lahko stvari spreminjajo precej hitro. Toda tega ne moremo vedeti zgolj iz njegovega vedenja.

    Ob branju tvojega zapisa sem opazila še nekaj. Zdi se mi, da te trenutno ne zanima le to, ali si mu všeč, ampak da se sprašuješ tudi o tem, ali se bosta še kdaj videla. Po devetih letih se zaključuje pomembno obdobje in nekdo, ki ti veliko pomeni, bo morda kmalu odšel svojo pot. Popolnoma razumljivo je, da se zaradi tega počutiš žalostno tudi ne glede na to, ali bi bila kdaj par ali ne.

    Sprašuješ me, kaj narediti v teh zadnjih dneh. Ni nujno, da teh 12 dni izkoristiš zato, da ga ponovno izprašuješ o čustvih ali ga postavljaš pred odločitev. Mislim pa, da si lahko dovoliš biti prisotna v vseh lepih trenutkih, npr. da se z njim pogovarjaš, smejiš, ustvarjaš spomine. Lahko mu tudi ob koncu šolskega leta poveš, da ti je bilo zelo lepo, da sta se spoznala in da bi rada ostala v stiku. To ne pomeni, da ga moraš spet vprašati, kako se on počuti glede vajinega odnosa. Lahko je to ena iskrena želja po ohranitvi odnosa s fantom, ki ti veliko pomeni.

    Mogoče zaenkrat še ne veš, kaj ta fant čuti. Lahko pa z gotovostjo veš, da si z njim uspela ustvariti odnos, v katerem si sproščena, sprejeta, slišana in lahko ostajaš to, kar si. To je zelo dragocena izkušnja in nekaj, kar si zaslužiš tudi v prihodnjih odnosih.

    Želim ti, da zadnje dni osnovne šole preživiš čim bolj polno in da si dovoliš uživati v tem, kar med vama že obstaja, namesto da bi te povsem prevzel strah pred tem, kaj bo čez 12 dni.

    Želim ti uspešen zaključek leta in lepo poletje. :)

    Živa Pirc, mag. psihologije

  • Za

    Zaljubljena najstnica

    Zaljubljena najstnica

    Objavljeno: 03 jun. 2026 16:37

    najlepša hvala za odgovor:)

    ali lahko vprašam še nekaj?

    ali bi mu morda rabila napisati kaj, npr. poleti, karkoli? ker bi si želela vedeti kaj vse to pomeni, tudi če bi mi rekel, da želi biti le prijatelj, samo rada bi vedela... ali naj mu napišem kaj, ali ne? ker nisem prepričana, da je to nekaj, kar bi bilo vredu načeti spet, glede na to, da mi je odgovor že povedal, le ne čisto- nikoli ni povedal če je res le obdobje ali nič takega ne čuti... in ne vem, samo še vedno imam tak občutek, da bi nekaj lahko bilo... in ker vem da ne bi bilo kar nekaj, kot kakšna zveza ki jo imajo kakšni otroci med sabo ampak se že zdaj dobro razumeva in poznava...

    še enkrat vam hvala:)

  • Uredništvo

    Živa Pirc

    Objavljeno: 05 jun. 2026 06:50

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljena,

    vesela sem, da ti je bil prejšnji odgovor v pomoč in seveda lahko vprašaš še kaj.

    Napisala si, da po eni strani spoštuješ njegov odgovor, ki ti ga je že dal, po drugi strani pa imaš občutek, da je vseeno mogoče nekaj več in bi to rada vedela. Razumljivo je, da si v dilemi in si želiš odgovora, posebej ker se vajine poti kmalu razhajajo in ti fant veliko pomeni.

    Sprašuješ, ali mu poleti lahko kaj napišeš. Mislim, da ni nič narobe, če mu poleti kdaj kaj napišeš. Če sta se bila navajena pogovarjati ter družiti in si tudi ti sama želiš ohraniti stik, je lahko sporočilo nekaj povsem naravnega in lepega. Ni pa nujno, da mora biti namen sporočila takoj vprašanje, kaj se med vama dogaja. Včasih je koristno najprej videti, ali stik med dvema osebama ostane živ tudi takrat, ko ju ne povezuje več vsakodnevno okolje kot je npr. šola. Lahko mu kaj napišeš, mogoče povabiš na sladoled itd.

    Glede vprašanja, ali bi ga bilo smiselno še enkrat vprašati o njegovih občutkih. Razumem, zakaj se sprašuješ, ali bi ga bilo smiselno še kdaj vprašati, saj si včasih želimo predvsem odgovorov, da bi lažje razumeli situacijo. Hkrati pa imam občutek, da si od njega že dobila odgovor, ki ga je bil takrat pripravljen dati. Morda zato v tem trenutku ni najpomembnejše vprašanje, kaj bi ga še vprašala, ampak kako lahko ostaneš v stiku z njim na način, ki ti je prijeten.

    Iz tvojega zapisa imam občutek, da si v veliki meri želiš predvsem vedeti, pri čem si. To je zelo običajna želja, ki jo ima veliko mladostnic in mladostnikov. Hkrati pa v odnosih včasih nimamo vseh odgovorov takrat, ko bi si jih najbolj želeli. Vem, da je negotovost neprijetna, vendar je mogoče, da bo prav čas pokazal več kot še eno vprašanje v tem trenutku.

    Iz tvojega zapisa pa je razvidno, da si ob njem lahko sproščena, da se dobro razumeta in da ti veliko pomeni. To je vredno ohraniti ne glede na to, kako se bo vajina zgodba razvila naprej. Zato bi ti predlagala, da zadnje dni šole preživiš čim bolj sproščeno. Če si bosta tudi poleti še pisala in iskala stik drug z drugim, boš dobila veliko informacij že iz tega. Včasih dejanja skozi čas povedo več kot en sam pogovor.

    Želim ti, da pogumno vstopiš v novo obdobje in da ostaneš odprta za vse možnosti, ne da bi pri tem pozabila tudi nase in na svoje občutke.

    Lepo poletje in veliko sreče,

    Živa Pirc, mag. psihologije

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje

Mobilna navigacija