Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Prenajedanje ter prehranske motnje

Tema: Motnje hranjenja

  • Me

    Meti

    Meti

    Objavljeno: 19 okt. 2023 14:53

    Pozdravljeni,

     

    trenutno sem v takšni zelo čudni situaciji. Nekaj več kot eno leto nazaj sem kar nekaj kilogramov shujšala. Ko sem shujšala sem se počutila dobro v svoji koži, ampak dobila sem tudi strah, da se mi bodo kilogrami povrnili. Seveda, sem si bolj všeč, ampak iskreno rada tudi jem. Trenutno ohranjam normalno telesno težo, ampak pridejo večeri (ponavadi, ko sem sama oziroma ko se lahko skrijem), da se bom po domače povedano "nabasala" z vsem kar vidim. Prenajedanje pride izključno ob večernih urah in takrat ko sem sama. Hočem se rešit tega ponavljajočega se vzorca, ker ko se prenajem mi je vedno slabo ter tudi vedno žal, da sem to naredila. Drugi obroki (zajtrk, kosilo) tudi nista problem, tudi dobro se "najem", ampak večerja je zame zares težavna in si kdaj niti sama sebi ne morem zaupati, da sem sama, ker to me privede nazaj v ta krog prenajdenja. Zato se obračam na vas z vprašanjem, kaj bi bilo dobro da naredim v taki situaciji? Poskušala sem že zadihati, se ustaviti, ampak je bilo vedno neuspešno.

    Hvala že vnaprej za odgovor in lep dan.

  • Uredništvo

    Alenka Hafner

    Objavljeno: 20 okt. 2023 11:36

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljeni,

    malo težje odgovarjam, ker mi o vas manjka kar nekaj pomembnih podatkov. Predvsem me zanima, koliko ste stari in pa, ali so napadi prenajedanja morda povezani še s čim drugim. V vsakem primeru bi vam svetovala, da se osebno pomenite o svoji težavi s svojim izbranim zdravnikom (pediatrom ali družinskim zdravnikom), ki bo po pogovoru najlažje presodil, kakšno pomoč potrebujete in vam tudi najlažje svetoval, kje vam je na voljo. Žal svetovanje preko spleta redko lahko nadomesti osebni stik.

    Če ste osnovnošolka ali srednješolka, za začetek lahko poskusite s priročnikom Kaj lahko storim, da mi bo lažje, ki ga najdete na spletu (https://live.editiondigital.com/e/221cpgqsc/prirocnik-kaj-lahko-naredim-da-mi-bo-lazje#!page1). V njem so tudi zvočni posnetki vaj za premagovanje različnih stisk. Sicer pa je v okviru zdravstvenih domov zdaj na voljo kar nekaj oblik pomoči, se pa seveda razlikujejo tiste za otroke in mladostnike od onih za odrasle.

    Če želite, mi lahko sporočite svojo starost in okvirno lokacijo, pa bova lažje ugotovili, kam se lahko obrnete po pomoč.

    Lep pozdrav, 

    Alenka Hafner, dr. med., specialistka javnega zdravja

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje