Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Prebolela

Tema: Zdravje in bolezni

  • Pr

    Prebolela

    Prebolela

    Objavljeno: 06 jan. 2023 15:56

    Decembra sem prebolela covid drugič. Bila sem štirikrat cepljena. Ne vem koliko več verjamem naj v cepiva? Prvič je bilo ok, tako kot viroza. Drugič sem bila pa ful utrujena in še vedno imam katar v pljučih. Kako ga ven spraviti? Se šteje, da sem zdrava zdaj, ker sem prebolela ali imam še vedno simptome, če ne kdo vpraša? Imam negativen test in vse. 

  • Uredništvo

    Alenka Trop Skaza

    Objavljeno: 10 jan. 2023 11:25

    Odgovor svetovalke:

    Pozdrav,

    vezano na zaščito po cepljenju, vemo, da tudi bivalentna cepiva, ki ščitijo pred okužbo z omikron različico  BA. 4-5, niso zelo učinkovita pred okužbo, ščitijo pa pred težjim potekom bolezni z zapleti, zlasti starejše od 60 let in kronične bolnike.

    Na začetku covida, ko še nismo imeli znaj in spoznanj, kot jih imamo sedaj, smo "verjeli", bolje rečeno upali,  da se cepljeni ne more okužiti; danes vemo, da temu ni tako. Z razvojem mutacij in novih različic virusa (trenutno se eksplozivno širi različica XBB.1.5), lahko potrdimo, da imajo cepljene osebe in tudi prebolevniki v primerjavi z "imunološko" naivnimi osebami (osebe, ki nimajo nobene zaščite, ker niso cepljene oziroma niso prebolevniki), res manjše tveganje za težji potek covida, kar pomeni covid, ki zahteva bolnišnično zdravljenje.

    Sama različica omikron je manj nevarna kot je bila izvorna, nato alfa in delta različica, ker načeloma ne napada pljuča, ampak zgornja dihala, kar pa ne pomeni, da okužba ne poteka "mirno", saj imamo t.i. ACE receptorje, na katere se virus veže, praktično v vseh organih, saj so ti receptorji na vseh žilah. Upamo, da omikron ne bo povzročil tako veliko t.i. dolgega covida, ki veliko ljudem greni življenje. Kar se tiče vašega vprašanja glede kužnosti: kužna niste več, čeprav lahko težave še vztrajajo. Možno pa tudi je, da gre za t.i. "mešano" okužbo, pa se vse testira samo na covid, in je lahko vzrok težav eden izmed številnih virusov, ki povzroči vnetje dihalnih poti.

    Srečno.

    prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., specialistka epidemiologije

  • Pr

    Prebolela

    Prebolela

    Objavljeno: 11 jan. 2023 22:11

    Kaj 5.odmerek ne obstaja ali kako, se lahko grem cepiti, če sem bila štirikrat cepljena?

  • Uredništvo

    Alenka Trop Skaza

    Objavljeno: 12 jan. 2023 15:22

    Odgovor svetovalke:

    Pozdrav,

    za ogrožene osebe, ki imajo večje tveganje za težji potek covida in za vse, ki to želijo, je omogočeno cepljenje s t.i. sezonskim poživitvenim odmerkom (torej bivalentim cepivom in je lahko pri tistih, ki so že bili cepljeni štirikrat s klasičnimi/prvotnimi cepivi, cepivom to peti odmerek), če je od zadnjega cepljenja minilo vsaj tri mesece. Tudi osebe, prebolevniki, pri katerih je od bolezni minilo vsaj tri mesece, lahko prejmejo sezonski poživitveni odmerek.

    prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., specialistka epidemiologije

  • Pr

    Prebolela

    Prebolela

    Objavljeno: 13 jan. 2023 12:54

    Brala sem, da je sicer kontroverzna hipoteza, da ravno cepljenje tolikokrat spodbuja razvoj novih različic virusa med drugim. To pa zato, ker cepivo ne prepreči kužnosti in ne preprečuje bolezni. Torej deluje samo na pol in tako lahko virus se prilagaja gostitelju? Brala sem, da tudi podatkov koliko cepivo preprečuje težji potek bolezni ni, oz.je to odvisno od posameznika, od starosti, bolezni ...? Naj bi bile študije, da je naravna imunost boljša od cepljenja? Pri bolezni se ćlovek pač seveda izpostavi bolezni. 

    Pri meni bi cepljenje proti pnevmokok pomagalo kaj za to, da bolezen ne pride na pljuča?

  • Uredništvo

    Alenka Trop Skaza

    Objavljeno: 13 jan. 2023 15:51

    Odgovor svetovalke:

    Pozdrav,

    v bistvu cepljenje na neškodljiv način "posnema" okužbo, do katere pa zaradi cepljena ne pride. Torej je cepljeni osebi v večini  primerov(je pa to seveda odvisno od učinkovitosti cepiva), prihranjena izkušnja bolezni. Cepiva namreč aktivirajo naš obrambni sistem (t.i. protitelesni in celični imunski odziv) na enak način kot bi ga okužba, a pri tem ne zbolimo.

    Kot že omenjeno, pa so cepiva različno učinkovita, na kar vplivajo tudi t.i. fiziološke značilnosti posameznika. 

    Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam (invazivnim in neinvazivnim) priporočamo zlasti ogroženim in starejšim. Več informacij o tem cepljenju pa je dostopnih tu: https://nijz.si/nalezljive-bolezni/cepljenje/pnevmokokne-okuzbe-in-cepljenje-vprasanja-in-odgovori/

    Lep pozdrav,

    prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., specialistka epidemiologije

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje