Vprašanje:
Pomoč, stiska
Tema: Čustva, Odnosi s prijatelji in vrstniki, Odnosi v družini
-
Bb
Bbnn
Bbnn
Objavljeno: 17 mar. 2025 19:56
Vsebina je skrita.
-
Uredništvo
Špela Brezočnik
Objavljeno: 18 mar. 2025 23:51
Odgovor svetovalke:
Pozdravljena,
najprej bi ti rada povedala, da si zelo pogumna, da si delila svojo zgodbo. Praviš, da je bil prehod iz osnovne v srednjo šolo zate zelo zahteven, saj si se v osnovni šoli počutila domače, tam si imela svoje prijatelje in ustaljen način življenja, preden se je vse naenkrat spremenilo. Obenem poročaš, da so se ti ob tem prebudila čustva, ki so bila dolgo potisnjena v ozadje. Čeprav je od ločitve staršev minilo že več let, je popolnomo normalno, da ta dogodek predeluješ sedaj, ko si starejša in situacijo bolje razumeš.
Praviš, da pri starših ne najdeš podpore, ki jo potrebuješ. Verjamem, da je to zelo boleče, še posebej zato, ker bi morali biti starši tisti, ki otroka slišijo in mu stojijo ob strani. Vsak si želi biti sprejet in razumljen, zato me veseli, da imaš v življenju očetovo sestrično, ki ti daje občutek varnosti. Razumem tvojo skrb, da jo morda obremenjuješ z vajinimi pogovori, ampak verjamem, da če bi se počutila tako, bi ti to že nekako povedala. Mogoče jo lahko vprašaš, ali bi lahko kdaj preživeli več časa skupaj v živo – morda kakšen sprehod, izlet, kava ali kaj drugega. Prav tako si zapisala, da pogrešaš ljudi iz osnovne šole. Če ti druženje z novimi sošolci trenutno ni prijetno, poskusi ponovno navezati stike s starimi prijatelji. Morda tudi oni pogrešajo družbo in bi bili veseli srečanja.
Obenem praviš, da pri sebi opažaš nihanje razpoloženja, tesnobo, utrujenost in spremembo v teži ter se sprašuješ, če potrebuješ psihologa in kje ga lahko sploh najdeš. Že to, da razmišljaš o tem, da bi poiskala strokovno pomoč, je velik in pogumen korak naprej in predlagam ti, da obiščeš svetovalno službo na tvoji srednji šoli. Šolski psihologi so tam zato, da dijakom v stiski ponudijo podporo, ki jo potrebujejo. Vendar poleg tega obstajajo tudi druge možnosti. Po pomoč se na primer lahko obrneš tudi na brezplačne psihološke svetovalnice Posvet, ki delujejo po celi Sloveniji in nudijo strokovno psihološko svetovanje osebam v stiski.
Lepo bodi in še piši,
Špela Brezočnik, dipl. psihologinja (UN)
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.