Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

pomoč

Tema: Čustva, Komunikacija, Samopoškodbe, Spolna usmerjenost in identiteta, Žalost in depresija

  • ob

    obupan

    obupan

    Objavljeno: 24 jan. 2025 22:58

    Vsebina je skrita.

  • Uredništvo

    Barbara Stožir Curk

    Objavljeno: 27 jan. 2025 23:19

    Odgovor svetovalke:

    Dragi mladostnik, 

    dobro si predstavil svoje občutke, lahko si predstavljam tvojo čustveno bolečino. Opisuješ, da so prisotni občutki žalosti, jeze, tesnobe in da se to prepleta s funkcioniranjem, ki ga poimenuješ normalno. Izpostavljaš, da si LGBT oseba in da to še dodatno vpliva na tvoje doživljanje sebe, prispeva k stiski in zmanjšanem nivoju energije. Prisotno je samopoškodbeno vedenje, imel si težave s hrano. 

    Sklepam, da si vključen v srednješolsko izobraževanje. Kako ti gre? Ti šola predstavlja polje varnosti, prijetnih odnosov, občutkov? Kako je s prijatelji? Je med sošolci, vrstniki kdo, ki mu zaupaš, se z njim družiš? Kako ti gre učna snov; jo razumeš, se dovolj učiš, zmoreš slediti zahtevam? Ta vprašanja ti postavljam v razmislek, d si osvetliš morda vzroke za svoje stanje. Razmisli tudi ali bi lahko našel situacije, ko si težave zmogel reševati, kako si se tega lotil, kakšno pomoč si poiskal itd. Bi to šlo? 

    Zapisal si, da se samopoškoduješ. Vabim te v razmislek katere so tiste situacije, ki te do tega privedejo. Svetujem ti, da se takrat, ko je čustvena napetost zelo izrazita in potrebuješ olajšanje, poskusiš spomniti drugih oblik razbremenitve, ki ne nosijo občutkov krivde (https://www.tosemjaz.net/razisci/custva-in-psihicne-stiske/spopadanje-s-stisko-pri-samoposkodovanju/). Priporočam ti tudi pregled zvočnih posnetkov, ki so ti lahko v pomoč pri sproščanju - https://www.tosemjaz.net/razisci/custva-in-psihicne-stiske/?topic=38.

    So bile pri tebi v času intenzivne čustvene stiske prisotne samomorilne misli, mogoče načrt? 

    V podporo LGBTQ+ usmerjenosti ti priporočam v branje prispevkov v razdelku spolnost (https://www.tosemjaz.net/razisci/custva-in-psihicne-stiske/?topic=38). 

    Veseli me, da imaš pomoč psihologinje. Z njo še nista po tvojih besedah vzpostavila zaupnega in delovnega procesa. Za to potrebujeta čas in prostor. Bodi potrpežljiv. Pomoč bo bolj ustrezna, v kolikor boš na srečanja prinesel čim več materiala (čustva, obremenjujoče situacije, načini reševanja itd.), ki ga bosta obdelovala in iz njega črpala primerne oblike pomoči. Je pa na teh srečanjih potrebno, da si aktiven. Koraki so lahko zelo majhni, a so. Se strinjaš? 

    Obrni se tudi na šolsko svetovalno službo. Tako boš imel možnost za pogovor vsak dan šolanja, podprli pa te bodo lahko tudi pri učenju. 

    Poskušaj dovolj spati, zdravo jesti in biti na svežem zraku. Vztrajaj pri pomoči. Ko bo hudo in boš potreboval razbremenilni pogovor, pa te vabim, da pokličeš na TOM telefon, Posvet ali pa se priključiš na To sem jaz chat svetovalnico. 

    Lepo te pozdravljam in ti želim, da si vsak dan vzameš tudi nekaj minut zase z namenom da obesediš, zapišeš, morda narišeš izražanje hvaležnosti do sebe. 

    mag. Barbara Stožir Curk, univ. dipl. psihologinja

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje