Vprašanje:
Partner na poti do alkoholizma
Tema: Mladi in alkohol
-
Pa
Patricija11
Patricija11
Objavljeno: 26 jan. 2025 02:16
Pozdravljeni. Kako partnerju objasniti, da ni prav, da se napije vsaj 1x na teden, ker ima takšen mindset? Ko pride do pitja čez vikend, ni pomemben nihče drug, kot pločevinka piva. Njegovi argumenti so, da lahko pije, ker je bil čez teden priden. Imel je zelo težko otroštvo in ko je še živel sam, je imel težave z alkoholom. Ko sva se spoznala, se je hitro spravil v red, ampak vidim, da stara navada še živi v njem. Strah me je, da se bo to z leti samo še stopnjevalo. Seveda če mu to omenim, reče da to ni mogoče. Hudo mi je, amoak on kljub vsem besedam tega ne vidi. Kakšno je vaše mnenje? Ima on prav in sem le jaz posesivna? Kako mu objasniti mojo bolečino, če nobena beseda ne zaleže? Prosim za nasvet...
Hvala, lp
-
Uredništvo
Nuša Konec Juričič
Objavljeno: 03 feb. 2025 12:01
Odgovor svetovalke:
Lepo pozdravljeni,
vaša skrb za partnerjevo pitje je na mestu. Način njegovega pitja je lahko zgolj njegov mindset, kot pravi sam, lahko pa predstavlja že zasvojenost z alkoholom. Pri zasvojenosti namreč ni nujno, da človek pije vsak dan; lahko, tako kot vaš partner, pije "samo" za vikend, pri tem pa je bistvena izguba kontrole nad količino popitega alkohola. Zato je pri njem pomembno razjasniti: 1. ali se ga gre za vikend dejansko namensko napit? 2. Ali gre pit, ker mora, ker ne more zdržati brez alkohola? 3. Ali je njegov namen iti v družbo, se dobro imeti, a se po popiti pločevinki ne more več ustaviti, torej izgubi kontrolo nad pitjem? Če je odgovor na 1. vprašanje da, sledi vprašanje, zakaj se ga gre zavestno napiti, katere stvari s tem ali blaži, ali skriva, na videz rešuje, komu se izogiba? Če je odgovor na 2. in 3. vprašanje da, je treba razjasniti morebitno zasvojenost.
Za pitjem alkohola se pogosto najdejo polni nahrbtniki nerazrešenih stvari, spominov. Bilo bi dobro, da bi se vaš partner lahko o vsem tem pogovarjal. ...Za pogovore z nekom, ki ima težave z alkoholom (ne glede na fazo težav), je dobro imeti nekaj izkušenj - zato, da nas prehitro ne zanese v močna čustva, obsojanje in očitke, ki pri človeku sprožijo odpor in obrambe; zato, da smo lahko na pravi način podporni in da pride do premikov pri tem človeku, včasih tudi pri nas samih. Sami lahko partnerja podpirate naprej na različne načine - v skupnih aktivnostih in preživljanju prostega časa, v odprti komunikaciji, v raziskovanju čustev drug drugega, o mejah, za katere ne želita, da se prekoračijo...
Glede na vaš opis pa bi tudi svetovala, da partnerja spodbudite za obisk strokovnjaka - v vsakem zdravstvenem domu imamo centre za krepitev zdravja/zdravstveno vzgojne centre (kontakt vseh na spletu), tam je na voljo psiholog, h kateremu lahko pride na individualni razgovor, izvajajo tudi delavnice za opuščanje tveganega pitja...Lahko se obrne na svetovalnice Posvet, ki so v različnih krajih, prijave na tel. 031 704 707 (lokacije vseh svetovalnic so na spletu, https://posvet.org/). Obe obliki pomoči sta brezplačni, za prvo je le potrebno imeti obv. zdr. zavarovanje.
Lepo vas pozdravljam,
prim. Nuša Konec Juričič, dr. med., specialistka javnega zdravja
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.