Vprašanje:
Ohjoj
Tema: Odnosi s prijatelji in vrstniki, Razmišljam in imam stališča
-
Oh
Ohjoj
Ohjoj
Objavljeno: 24 nov. 2024 10:39
Vsebina je skrita.
-
Uredništvo
_izbrisan uporabnik_
Objavljeno: 03 dec. 2024 12:19
Odgovor svetovalca:
Pozdravljena,
Pišeš, da si vznemirjena, saj te moti vedenje tvoje prijateljice. Zdi se mi, da imaš občutek, kot da se prijateljica ne zaveda tvoje predanosti do skupine, katera ti je pomembna že vrsto let. Verjamem ti, da te to vznemirja, saj je prijateljica navdušenost izrazila šele pred kratkim.
Prijateljski odnosi se običajno oblikujejo zaradi skupnih interesov, ki jih imajo posamezniki. Tako se lahko z nekom razumeš, ker oba rada igrata kakšen inštrument, ali pa poslušata podobno glasbo. Morda sta bili tudi zato obe veseli, ko sta se lahko pogovarjali o tej skupini. Če te njeno vedenje obremenjuje in si želiš ohraniti vajin odnos, je lahko dobro, da ji to tudi poveš. V takih trenutkih je dobro razmisliti, zakaj te to moti. Se ti zdi, da ti skupina pomeni nekaj zelo osebnega? Ali pa se ti morda zdi, da izgubljaš svojo predanost skupini?
Prijateljici lahko razložiš, zakaj ti skupina toliko pomeni in kakšno vlogo ima v tvojem življenju. Pogovor lahko pomaga, da te bolje razume in se vajin odnos izboljša. Sicer lahko pri tem pride do konflikta, vendar so ti velikega pomena za zdrav odnos, saj nam omogočajo, da vidimo kakšno stvar iz druge perspektive in se naučimo nekaj novega.
Pri izražanju svojega mnenja in reševanju konfliktov pa moramo upoštevati tako sebe, kot tudi druge. Pomembno je, da sprva pomisliš, kaj čutiš v tistem trenutku (je to morda jeza, ljubosumje, žalost, prizadetost, zamera?). Nato svoje misli mirno in jasno izraziš na način, ki je do druge osebe spoštljiv. Poveš, kaj te je razjezilo, prizadelo in nato pozorno prisluhneš drugi strani (brez prekinjanja, norčevanja, zavijanja z očmi). Morda ne opazi, kako njeno vedenje vpliva nate, in bo tvoj pogovor koristna iztočnica za spremembo. O besedah druge osebe je dobro premisliti, si vzeti čas in nič ni narobe, če prijateljici poveš, da želiš o tem malo razmisliti. Pomembno je, da se obe zavedata, da lahko ta konflikt predstavlja v vajinem odnosu oviro in da je za to potrebno najti rešitev, ki bo ustrezala tako tebi, kot tudi njej.
Svoje mnenje lahko na miren in spoštljiv način izraziš s pomočjo »JAZ stavkov«, ki ti pomagajo izraziti nestrinjanje z ravnanjem druge osebe, pri čemer izhajamo iz lastnih potreb in občutij. Takšni stavki so sestavljeni iz treh delov:
1. Izpostavimo moteče vedenje osebe (npr. »Ko se pogovarjava o skupini in praviš, da ti je skupina všeč že zelo dolgo...«),
2. Izrazimo naše počutje in čustva ob tem vedenju (»… sem prizadeta/žalostna/jezna ...«),3. Opišemo posledice vedenja na nas (npr. »... saj dobim občutek, da me ne vidiš kot dolgoletno oboževalko«).
Če ti bo to pomagalo, si lahko več o »JAZ stavkih« prebereš tukaj.
Reševanje težav v medosebnih odnosih je lahko včasih težko, vendar je normalen proces vsakega zdravega odnosa.
V kolikor boš potrebovala še kakšen nasvet, pa sem ti na voljo.
Ana Globokar, dipl. psih. (un)Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.