Vprašanje:
nenehen strah pred neplodnostjo, neprijetni občutki...
Tema: Čustva, Spolno zdravje, Ustno zdravje
-
pu
punči
punči
Objavljeno: 16 avg. 2023 09:21
Pozdravljeni!
Jaz imam nekaj vprašanj in bi bila zelo vesela pomoči.
1. Zadnje čase imam nenehen strah pred neplodnostjo. Moja največja želja je, da bi si ustvarila družino ampak mi vedno to veselje ob misli na to pokvari misel kaj, če bom neplodna. To me res neopisno skrbi zaradi tega strahu si pretirano brišem tam spodaj po uriniranju, pretirano pazim na vse, da se ja ne bi dotaknila z čim umazanim v predelu spolovila itd. kako se naj znebim tega občutka? Lahko neplodnost pride kar tako? Kako jo naj preprečim?
2. V šoli, ko imamo uro pri učitelju za glasbo mi vedno postane slabo, začne mi utripati v grlu, postanem potna, trest se začnem, slina se mi zaletava, imam občutek, da bom omedlela, špika me v želodcu... res mi je grozno pač ni mi fajn pri njemu. Probala sem že z umirjenim dihanjem pa ne pomaga, ker spet ti simptomi izbruhnejo ven. Ko nas kak učitelj drug nadomešča v njegovem razredu se mi to ne dogaja.
3. Zadnje čase mi je med umivanjem zob slabo in se mi dviguje želodčna vsebina. Ne tiščim si ščetke pre globoko, če si zobe umivam zgoraj od zadaj se mi to najpogosteje dogaja in moram takoj pljuniti ven. Imate kakšen nasvet?
Hvala!
-
Uredništvo
Anita Jagrič Friškovec
Objavljeno: 16 avg. 2023 12:26
Odgovor svetovalke:
Pozdravljena,
spodaj je odgovor zdravnice na 3. točko tvojega vprašanja, na 1. in 2. ti bosta odgovorili še ginekologinja in psihologinja.
Lep pozdrav iz uredništva.
_________________________
Pozdravljena.
Ko s krtačko sežemo zadaj v žrelo, nam vsem "dvigne gor", enim prej, enim kasneje, enim nikoli. Ne vidim rešitve, pač previdno si peri zobe, poskušaj prilagoditi položaj krtačke ipd.
Lep pozdrav,
Anita Jagrič Friškovec, dr. med., specialistka šolske in urgentne medicine
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Uredništvo
Tinkara Srnovršnik
Objavljeno: 17 avg. 2023 06:50
Odgovor svetovalke:
Pozdravljena,
o neplodnosti razmišljati in se toliko ukvarjati s tem, ko to sploh še ni relevantno, nima smisla. S tem samo sebe postavljaš v nepotreben stres. Uživaj v življenju in mladosti, tovrstne skrbi pa raje daj na stran. Ko boš pričela s spolnimi odnosi, upoštevaj principe varne spolnosti, torej uporabljaj zaščito pred spolno prenosljivimi okužbami (kondom), ne menjuj spolnih partnerjev, spolne odnose pa preloži na čim kasnejše obdobje. S tem zmanjšaš tveganje za spolno prenosljive okužbe, ki bi nezdravljene lahko vodile do vnetja v medenici, posledično pa do zarastlin in neplodnosti.
Lep pozdrav.
Tinkara Srnovršnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Uredništvo
Anja Rakovec
Objavljeno: 17 avg. 2023 11:10
Odgovor svetovalke:
Lepo pozdravljena,
V tvojem pisanju sem zaznala, da si zelo zaskrbljena zaradi različnih stvari - možnosti neplodnosti, težav pri umivanju zob, učitelja glasbe. Neprijetne občutke doživljaš zelo intenzivno in to te spravlja v stisko. Na svoje občutke si zelo pozorna in si jih hitro razložiš kot ogrožajoče, posledično pa si nenehno zaradi česa v skrbeh. Čeprav je do neke mere prav, da si pozorna na svoje telo in občutke ter skrbiš za svoje zdravje, gre ta skrb morda včasih predaleč in te po nepotrebnem obremenjuje. Tudi nenehen stres je škodljiv za zdravje, zato ti svetujem, da poskusiš še s kakšno tehniko sproščanja in jo izvajaš vsak dan. Z rednim izvajanjem tehnik sproščanja se postopoma naučimo umiriti svoje misli in občutke, posledično pa se skozi svet gibljemo bolj sproščeno in z manj skrbmi. Za začetek bo najlažje, da tehnike sproščanja izvajaš s pomočjo zvočnih posnetkov, ki jih najdeš na naši spletni strani in pa tudi tu. Ko se jih boš malo navadila, pa jih lahko izvajaš sama, kadarkoli in kjerkoli. Predlagam ti, da preizkusiš več različnih tehnik in se nato odločiš za tisto ali tiste, ki ti bodo najbolj ustrezale.
Sedaj pa še odgovor na tvojo težavo z učiteljem glasbe. Praviš, da ti je pri njegovih urah slabo, čutiš utrip v grlu, bolečine v želodcu, treseš se in potiš ter imaš občutek, da boš omedelela. Opisani občutki so značilni za napade tesnobe oz. panične napade. Pogosti so pri osebah, ki imajo že v osnovi višji nivo tesnobe ter so nenehno zaskrbljeni. Napad lahko poskušamo umiriti z osredotočanjem na dihanje, kar si poskusila tudi sama. Obstajajo pa tudi druge tehnike, npr. tehnika prizemljitve. Na naši strani najdeš tudi zvočni posnetek za izvajanje te tehnike, morda ti bo v pomoč. Sicer pa bi bilo smiselno ugotoviti, zakaj se ti takšni občutki pojavljajo ravno pri urah glasbe. Sklepam, da je to povezano s samim predmetom ali z učiteljem. Imaš morda odpor do pouka glasbe? Te je učitelja strah ali imaš z njim kakšno slabo izkušnjo? Poskusi razmisliti in ugotoviti, kaj je tisto, kar te pri njegovih urah spravlja v stisko. Lahko se o tem pogovoriš tudi s kakšnim sošolcem ali sošolko, morda tudi s šolsko svetovalno delavko. V vsakem primeru pa ti svetujem, da se zaradi neprijetnih občutkov ne začneš izogibati pouku glasbe, saj bo izogibanje tvojo težavo verjetno le še poglobilo.
Upam, da ti je odgovor koristil. Če imaš še kakšno vprašanje ali dilemo, pa kar napiši.
Želim ti prijeten preostanek poletja,
Anja Rakovec, mag. psihologije
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.