Vprašanje:
Nasilje
Tema: Nasilje, Odnosi v družini, Samomor
-
Ni
Nika
Nika
Objavljeno: 07 nov. 2024 13:16
Vsebina je skrita.
-
Uredništvo
Barbara Stožir Curk
Objavljeno: 09 nov. 2024 09:38
Odgovor svetovalke:
Draga Nika,
hvala, ker si zbrala pogum in se odločila poiskati pomoč, podporo tudi na To sem jaz. Skrbno sem prebrala tvoj zapis. Podrobno si opisala svoje doživljanje, odnose z mamo, očetom, maminim partnerjem in tvojim fantom, tudi njegovimi starši. Na koncu si zapisala - ne vem več kaj narediti, prosim pomagajte mi. Upam, da bova skozi ta zapis našli možne poti podpore, poleg tistih, ki si jih že navedla.
Pred tem pa bom poskušala povzeti tvojo situacijo. Živiš skupaj z mamo, njenim partnerjem. Mama in njen partner imata dovolj dober odnos, med njima se pojavljajo konflikti, ki so zate naporni. Mamin partner je (bil) do tebe spoštljiv, presenetila te je njegova reakcija ob tvojem prepoznem prihodu domov. Vajin odnos z mamo je ambivalenten - od ljubeče odnosa do verbalnega, fizičnega kaznovanja. Prisotni so udarci, kričanje... Svojo stisko si skušala zadržati zase. Sklepam, da je zelo težka situacija, začela vplivati na tvoje vedenje in delo v šoli, kar so učitelji opazili, tudi svetovalna delavka. Zbrala si pogum in povedala, vključil se je Center za socialno delo. Kasneje tudi policija, ko si se vrnila domov po pobegu od doma. Tvoj oče je bil pred odhodom, ločitvijo, nasilen do tvoje mame, ali imaš z njim stike? Zaradi težav si bila hospitalizirana na Psihiatrični kliniki. Nekaj dni po prihodu domov so se odnosi doma poslabšali. Dražljaj, ki je to spodbudil, je bila informacija, da si bila predolgo na WC-ju. Kaj se je tam dogajalo? Imaš podporo fanta, sklepam tudi njegovih staršev, kar je razbremenjujoče.
Razmišljaš o samomoru. Kako pogosto so prisotne samomorilne misli? Imaš mogoče že načrt, namen kdaj bi to dejanje storila? Te misli usmerjajo tudi v samopoškodbeno vedenje? Kako se dnevno soočaš z občutki nemoči, jeze, žalosti, tudi krivde? Kako čutiš podporo s strani svetovalne službe, Centra za socialno delo? Imaš podporo pedopsihiatra? Kako poteka tvoje šolanje, učenje? Si vključena v razredno skupnost, kako razumeš učno snov, kakšno je tvoje znanje?
Se lahko ustaviva še pri tvojih interesih, željah, ciljih. Kaj si želiš zase? Kje boš nadaljevala šolanje, kakšen bo tvoj poklic, kako se vidiš čez 10, 15 let? Je možno, da bi šolanje nadaljevala izven kraja bivanja in med tednom bivala v dijaškem domu? V kolikor so stroški bivanja previsoki, je možno poiskati pomoč Botrstva. To lahko predstavlja eno od rešitev.
Domači odnosi, v katerih si se znašla, so zapleteni in obremenjujoči. Tu vsekakor potrebuješ podporo in pomoč. Morda veš, da lahko, v kolikor je doma stanje zate preveč obremenjujoče, pokličeš v krizni center (ta deluje v okviru CSD - https://www.scsd.si/centri-za-socialno-delo/krizni-centri/), tam ti bodo nudili pomoč in možno nastanitev (za nekaj dni), ob tem da obiskuješ šolo. Izkoristi pomoč v šoli, tudi pri osebni zdravnici, pedopsihiatru, ter v šolskem prostoru. Smiselno bi bilo, da bi se odrasli (tako tvoja mama, šola, CSD, zdravstvo...) srečali na multidisciplinarnem timu in se dogovori o sodelovanju, seveda to ne izključuje tudi tvoje vloge, nalog, dogovorov, ki jih je treba speljati tudi s tvoje strani. Kako si se sicer držiš dogovorov o delu, pomoči doma?
Draga Nika! Ko bo hudo, prosim pokliči na Posvet, TOM telefon. Prilagam ti kontakte ustanov, kjer ti lahko nudijo pomoč.
Čeprav je situacija naporna, verjamem, da imaš precej notranjih moči, ki ti bodo pomagale tudi skozi te situacije. Kar spomni se, kako si do sedaj zmogla. In tu nisi sama. Poskusi skrbeti za higieno spanja, zdravega prehranjevanja, poskušaj biti čim več v naravi.
Vabim te in podpiram, da ostajava v stikih. Čakam na tvoje naslednje sporočilo. Želim da sva do naslednjega srečanja zavezani k življenju. Pošiljam ti velik objem.
mag. Barbara Stožir Curk, univ. dipl. psihologinja
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.