Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Motnje hranjenja

Tema: Čustva, Motnje hranjenja, Odnosi s prijatelji in vrstniki, Samopodoba/Verjamem vase

  • m_

    m_

    m_

    Objavljeno: 18 jul. 2024 15:58

    Vsebina je skrita.

  • Uredništvo

    Dijana Kožar Tratnik

    Objavljeno: 23 jul. 2024 12:50

    Odgovor svetovalca:

    Draga m_,

    hvala, da si se obrnila name in zaupala svojo zgodbo. Zavedam se, da ni lahko govoriti o težavah, s katerimi se soočaš, še posebej, če jih skrivaš pred svojimi bližnjimi.

    Motnje hranjenja so resen problem, ki lahko vpliva na tvoje fizično in duševno zdravje. Pomembno je, da se zavedaš, da si vredna pomoči, ne glede na to, kakšna je tvoja teža ali koliko resne se ti zdijo tvoje težave v primerjavi z drugimi. Tvoje občutke in izkušnje so pomembne in zaslužiš si podporo.

    Dodajam nekaj nasvetov:

    Poišči strokovno pomoč: Pogovor z zdravnikom, psihologom ali svetovalcem, specializiranim za motnje hranjenja, ti bo pomagal razumeti in obvladovati tvoje občutke ter razviti zdrav odnos do hrane in telesne podobe. Kontaktiraj svojo osebno zdravnico in se naroči na pregled. Ona te bo nato usmerila naprej.

    Pogovori se z nekom, ki mu zaupaš: Čeprav je težko, je pomembno, da deliš svoje občutke s starši, prijatelji ali drugim zaupanja vrednim odraslim. Podpora bližnjih je ključna pri okrevanju in iskren pogovor nam pomaga, da v stiski nismo sami.

    Izogibaj se primerjanju z drugimi: Vsaka oseba je drugačna in tvoje telo je edinstveno. Primerjanje z drugimi, še posebej z ljudmi, ki imajo težave z motnjami hranjenja, lahko le še poveča tvojo stisko. Osredotoči se na to, kar ti je všeč na tebi, ni potrebno, da so to zgolj telesne lastnosti. Kaj ti gre dobro, kaj imaš rada, kaj rada počneš? Kako bi te opisali tvoji prijatelji?

    Postavi si majhne cilje: Namesto da se osredotočaš na težo ali kalorije, poskusi postavljati cilje, ki so povezani z zdravjem in počutjem. Na primer, izboljšanje telesne kondicije, uživanje uravnotežene prehrane ali izboljšanje samopodobe s  tem, da se pohvališ in si bolj pozorna na stvari, ki so ti pri tebi všeč.

    Izobrazi se o zdravih prehranjevalnih navadah: Razumevanje, kaj tvoje telo potrebuje, ti lahko pomaga oblikovati bolj zdrave prehranjevalne navade. Poglej si kakšen video o zdravi prehrani, preberi kakšen članek na internetu in poskusi sedaj, ko je poletje, uživati čim več sadja in zelenjave.

    Vključi se v aktivnosti, ki te veselijo: Ukvarjanje s hobiji, športom ali drugimi dejavnostmi, ki te osrečujejo, ti lahko pomaga preusmeriti misli stran od hrane in hujšanja. Bodi aktivna na področjih, ki te veselijo.

    Soočanje z motnjami hranjenja je težka in dolga pot, vendar si že s tem, ko si poiskala pomoč, naredila velik korak naprej. Zavedaj se, da nisi sama in da obstajajo ljudje, ki so pripravljeni pomagati.

    Če imaš še kakršnakoli vprašanja ali potrebuješ dodatno podporo, se vedno lahko obrneš name.

    Želim ti vse dobro in upam, da boš našla moč in podporo, ki jo potrebuješ.

    Lepo te pozdravljam.

     

    Dijana Kožar Tratnik, univ. dipl. socialna pedagoginja

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje