Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

maske ...

Tema: Razmišljam in imam stališča

  • Ij

    Ijn

    Ijn

    Objavljeno: 14 apr. 2022 08:45

    glede mask me zanima. Na začetku so govorili da maske ne delujejo, zato, ker je v vsakdanjem življenju praktično nemogoče pravilno uporabljati masko. Ker so namenjene za enkratno in vsakič ko jo daš dol bi jo moral v smeti vreči in novo uporabiti, po določenem času se navlaži zaradi dihanja in si jo itak moraš zamenjati. Ljudje uporabljajo isto masko znova in znova. Potem so govorili, da zaradi premajhne zaloge mask naj si ljudje kupijo maske iz blaga. Da je to boljše kot nič. Potem so rekli da je zdaj zaloga mask spet ok in maske iz blaga niso ok in samo kirurškem maske so ok. Pa tudi, ko število okužb pade, maske niso več obvezne, samo priporočene. Ko so visoke so pa obvezne maske. Brala sem, da maske ne ščitijo, razen v primeru, ko nekdo kašlja in kiha v tvoji bližini? Vem, da je covid bolj nalezljiv od gripe, ok. Nisem proti maskam, samo če je pravilna nošnja maske v vsakdanjem življenju nemogoča, zakaj potem obvezne maske? In katere maske te sploh dovolj dobro ščitijo? 

    Na začetku so tudi govorili da merjenje telesne temperature ni smiselno, ker lahko nekdo vzame lekadol in ima nižjo temperaturo, potem je to postalo obvezno? 

  • Uredništvo

    Alenka Trop Skaza

    Objavljeno: 14 apr. 2022 10:38

    Odgovor svetovalke:

    Pozdrav,

    zaščita pred usti v smislu bariere, ščiti, ko uporabljamo maske, ki nimajo statusa t.i. respiratorjev (to so maske, ki jih poznamo pod imeni FFP2/K95, FFP3), predvsem druge osebe pred nami, če smo okuženi. Ker smo se tekom pandemije, sploh na začetku soočili s pomanjkanjem zaščitne opreme, kamor sodijo tudi maske, je bilo potrebno poiskati alternative, vključno z maskami iz blaga. Vemo, da je poleg samega materiala, iz katerega je maska, za zaščito pomembna tudi pravilna nošnja. Pri tekstilnih maskah se je izkazalo, da so slabe maske iz raztegljivega in celo poroznega materiala, da so maske iz blaga npr. tetra tkanine, ki so nabrane, veliko boljše, čeprav je bila kar nekaj časa v tem obdobju "moda", da so ljudje nosili "barvno" usklajene maske, kar z vidika preventive ni bilo optimalno.

    Glede nošnje se strinjam z vami: pravilna nošnja je pomembna, in ravno (tudi) zaradi tega razloga so v določenih država (npr. Avstrija, Nemčija), ko so se pojavile veliko bolj kužne različe od prvotne, t.i. wuhanske, kot pogoj uvedli nošnjo mask FFP2, ker te maske ne moreš nositi pod nosom. Seveda je pri nošnji te maske zaščiten tudi tisti, ki jo nosi, pred okuženim zrakom iz okolice. Če pogledamo navodila, glede nošnje  mask in časa, ki je priporočen za nošnjo ene maske, so časovnice pri običajni kirurški maski 2 uri (če je maska vlažna, jo je potrebno zamenjati prej), pri maski FFP2 4 ure in pri maski FFP3 8 ur. Velja pa, da je v teh časovnicah potrebno masko vseskozi nositi.

    Dejstvo je, da maska ščiti. To potrjuje več t.i. case-control študij; seveda, če jo nosimo pravilno. Dejstvo tudi je, da v običajnem življenju vidimo različne prakse in seveda uporabo mask za "dalj" časa. Če pogledamo na to pragmatično z zavedanjem, kaj vse ljudje z maskami počnemo, je v trenutni situaciji, ko so maske priporočene, na posameznikih, da se odločijo, kako in kaj. Da maske tudi na populacijskem nivoju, kljub slabostim ščitijo, je pokazala tudi odsotnost npr. gripe v letih 2020 in 2021. Letos, ker smo ljudje pandemsko utrujeni in sproščeni, pa je gripe kar nekaj.

    Glede povišane telesne temperature in Lekadola vam tudi dam prav-in spet smo na odgovornosti posameznika, da ne misli samo nase, ampak tudi na druge. Več o maskah pa je zapisano tu:

    https://www.nijz.si/sl/splosna-uporaba-zascitnih-mask

    https://www.jazmp.si/2020/04/07/covid-19-regulatorna-obravnava-zascitnih-mask/

    https://www.youtube.com/watch?v=kloru45DUFA (sicer star posnetek, a so zajete osnovne informacije glede maske, pri 4,41 minuti). 

    S spoštovanjem.

    prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., specialistka epidemiologije

  • Ij

    Ijn

    Ijn

    Objavljeno: 14 apr. 2022 22:20

    Glede prezračevalnih sistemov v šolah ... so pri nas rekli, da bi bilo to predrago. V Avstriji so to naredili. Ampak pravilno  prezračevanje prostorov skozi okna se mora praviloma narediti vsakih 15 min, kar je pa pozimi nemogoče? 

    Pa tudi glede ukrepov, ker koronavirus težje prebolevajo ranljive skupine, ljudje s kroničnimi boleznimi, starostniki in mladi zdravi ljudje prebolijo covid v lažji obliki kot virozo (in covid ni hujša epidemija, ker hujša epidemija je navedena, kjer je umrljivost visoka med zdravimi in mladimi posamezniki npr. ebola) se ljudje sprašujejo čemu je bilo zapiranje šol in ali ne bi bilo bolj koristno zapirati tam kjer so ranljive skupine bolnic, domovi za ostarele ...? vem, da izjemoma tudi mladi zdravi ljudje, športniki zbolijo za težjo obliko-ampak to ni pravilo. Tudi sama in moja družina je prebolela covid kot virozo. 

  • Uredništvo

    Alenka Trop Skaza

    Objavljeno: 15 apr. 2022 10:29

    Odgovor svetovalke:

    Pozdrav,

    glede prezračevanja: tu je potrebno narediti veliko v smeri prezračevalnih profesionalnih sistemov z zajemom zunanjega zraka. Do tatrat pa ostane v zdradbah, ki tega nimajo, mehansko prezračevanje z odprtimi okni, ki pa so ga tudi v zimskih časih na vrhuncu širjenja delta variante npr. v Švici izvajali tako, da so učenci z bundami v razredih sedeli pri odprtih oknih, da so zagotovili pouk.

    Strinjam se, da je v zimskem času težko prezračevati na ta način, ker nas zebe, zaradi onesnaženosti zraka, pa nas ogrožajo tudi drobni delci, ki nastajajo pri kurjenju fosilnih goriv.

    Dejstvo je, da se v naprej žal ne ve, kako bo covid-19 pri posamezniku potekal, tudi če gre za otroke in mlade (npr. večorganski vnetni sindrom). Poleg tega še ni kvalitetnih podatkov glede dolgega covida, vezano na različico omikron.

    Spomladi 2020 so bili zaprti za obiskovalce DSO-ji in bolnišnice, kar je predstavljajo veliko stisko stanovalcev in svojcev, saj takrat, razen določenih t.i. nefarmakoloških ukrepov, nismo imeli na razpolago učinkovitih cepiv in zdravil, kot jih imamo sedaj.

    Več o prezračevanju je dostopnega tu:https://www.nijz.si/sl/navodila-za-prezracevanje-prostorov-izven-zdravstvenih-ustanov-v-casu-sirjenja-okuzbe-covid-19

    prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., specialistka epidemiologije

  • Ij

    Ijn

    Ijn

    Objavljeno: 16 apr. 2022 01:43

    Glede izvira korone me zanima. Mediji so na začetku poročali da se je zgodila mutacija, prenos iz netopirja na človeka kot znanstveno dejstvo in ne kot hipotezo? Po tej teoriji bi ljudje morali paziti, da ne rušijo narave, ker stem lahko še več virusov murira in, se prenese z živali na človeka? Trump je najprej začel govoriti, da je virus ušel iz Kitajskega laboratorija (kjer raziskujejo koronavirusne bolezni) in ker ljudje ne marajo Trumpa so to teorijo označili za noro. Direktorica tega inštituta je izjavila na začetku ko je slišala za korono iz medijev in naj bi virus prišel iz netopirja iz njihove mokre tržnice je najprej pomislila, da se mediji motijo in ne gre za koronavirusno bolezen. Ker da na njihovih mokrih tržnicah sploh ni netopirjev in na sploh pri njih netopirjev ni. Da netopirji so na južnem Kitajskem. Iz Juga Kitajske izvira tudi epidemija SARS. Potem ko je videla, da se mediji ne motijo in gre res za koronavirus je. Najprj pomislila, da je virus ušel iz njihovega laboratorija. Pregledala je vse dokumente do katerih je inela dostop in ni ugotovila poročil da bi virus ušel. Večkrat so bila pa napisana poročila, da v tem laboratoriju ni dovolj zaščitne opreme in je slabo varovan. WHO ko so  ta laboratorij naj sploh ne bi tega dobro pogledali? Razrili so je da je dr.Fauci ki je trdil, da je teorija da je virus iz laboratorija nemogoče, financiral raziskeve koronavirusnih bolezni v tem laboratoriju. In kako narediti viruse še bolj nalezljive. Ampak so to skušali skrivati in zanikati. To ne poemni da virus izvira iz laboratorija, pomeni samo da obstaja možnost. In znanost naj bi sledila resnici, ne pa politiki? Je mogoče nepomembno iz kje izvira covid, za obvladovanje epidemije ...? Ali če bi se odkrilo da izvira iz laboratorija bi, imelo to politične posledice za ZDA, Kitajsko, ne bi se več financiralo raziskav, odprlo bi se vprašanje kaj če se zlorabi viruse kot biološko orožje ...?

    Že leta 2019 so raziskovali kaj bi se zgodilovprašanje, če bi bila ekonomska kriza zaradi epidemije. Epidemija je bila samo eno leto kasneje in čeprav je v prvipraksi vrsti zdravstvena je tudi ekonomska.

    Zanima me zakaj, je to označeno v družbi kot teorija zarote in norci? Zeme je teorija zarote roin da korona ne obstajabi npr. 

  • Uredništvo

    Alenka Trop Skaza

    Objavljeno: 19 apr. 2022 14:44

    Odgovor svetovalke:

    Pozdrav,

    na temo izvora oz preskoka novega koronavirusa iz živalskega rezervoarja je bilo povedanega veliko. Nisem prava oseba za komentiranje in polemiziranje glede teorij zarote. Dejstvo je, da je virus med nami in se spreminja. Poznani so preventivni ukrepi, razvita so že tudi zdravila, tako da smo bolj opolnomočeni, kot smo bili na začetku pandemije.

    S spoštovanjem.

    prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., specialistka epidemiologije

  • Ij

    Ijn

    Ijn

    Objavljeno: 19 apr. 2022 15:20

    Glede pogoja pct me zanima. Nekateri so rekli, da je to preveč restriktiven ukrep. Da nekateri ljudje se ne želijo cepiti iz različnih razlogov (npr. stranski učinki, itd) in glede na to, da je bilo cepljenje prostovoljno, da je na nek način s tem postalo obvezno. Da tudi glede cepiv ni bilo nekih smernic in šele ko je ta 20 letnica umrla so jih šele postavili. Druge države so jih imele že prej. Pa tudi testiranje je bilo nek čas plačljivo in da ker je bilo cepljenje prostovoljno in da smo socialna država, da je to nesprejemljivo? Nimam nič proti cepivom in sem sama cepljena, ok. 

  • Uredništvo

    Alenka Trop Skaza

    Objavljeno: 20 apr. 2022 08:34

    Odgovor svetovalke:

    Pozdrav,

    v Sloveniji cepljenje proti covid-19 ni bilo za naše zavarovance nikoli plačljivo; bilo pa je za tujce, ko je bilo cepiva dovolj.

    Cepljenje proti covid-19 je prostovoljno; smernice so bile postavljene že na začetku, takoj, ko so cepiva bila dostopna, ni jih pa (še) bilo dovolj za vse. Več info pa je tu: https://www.cepimose.si/

    prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., specialistka epidemiologije

  • Ij

    Ijn

    Ijn

    Objavljeno: 20 apr. 2022 09:44

    Testiranje je bilo nekaj časa plačljivo za pogoj pct. Glede na to da je odločitev za cepljenje prostovoljna in cepljenje ni obvezno je bil ta ukrep da je testiranje plačljivo diskriminatoren? 

    Če se prav spomnem je stroka že na začetku rekla, da so vektorska cepiva manj učinkovita in imajo več stranskih učinkov, medtem ko politika je bila ni važno kaašno cepivo vzameš, tisto ki je prvo na voljo in ni bilo sploh izbire cepiv. Šele ko je ta punca umrla so postavili za vektorska cepiva omejitve? pa tudi takšna komunikacija če je bila sporna s strani politike, a se ljudje neupravičeno bojijo stranskih učinkov in da tisti, ki se ne želijo cepiti so idioti je bila za nekatere nesprejemljiva? 

  • Uredništvo

    Alenka Trop Skaza

    Objavljeno: 21 apr. 2022 06:49

    Odgovor svetovalke:

    Pozdrav,

    glede dostopnih cepiv proti covid-19: vsa cepiva, ki so bila določenem času dostopna v Sloveniji, so bila učinkovita, se je pa učinkovitost razlikovala. Nedvoumno pa je, da so preprečila veliko okužb. Glede stranskih učinkov cepiv je več informacij tu: https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/porocilo_nu-covid19_2022_13-14.pdf

    Ostalih zadev, ki jih navajate glede politike pa jaz, kot epidemiologinja, ne morem komentirati. Epidemiologi smo komunicirali strokovno, spoštljivo in z argumenti.

    Vezano na vse moje odgovore in napotitve do več informacij preko navedenih spletnih povezav, s tem odgovorom zaključujem dopisovanje.

    S spoštovanjem. 

    prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., specialistka epidemiologije

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje