Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

kvelux

Tema: Stres in anksioznost, Zdravje in bolezni

  • an

    anti

    anti

    Objavljeno: 30 dec. 2022 20:34

    zdravo,

     

    berem da je zdravilo kvelux za zdravljenje shizofrenije in bipolarne motnje in vse v povezavi s tema boleznima.. vem da so to veliko večji odmerki, ampak jaz mam to predpisano ko sem tesnobna (25mg), je to ok, glede na to da nimam shizofrenije niti bipolarne? Se lahko zarad jemanja pojavi kej od tega? 

  • Uredništvo

    Nikola Zhivkovikj

    Objavljeno: 03 jan. 2023 14:44

    Odgovor svetovalca:

    Živjo! 

    Lahko jemlješ Kvelux in ne skrbiš glede teh motenj. Če ga uporabljamo za zdravljenje shizofrenije ali bipolarne motnje, potem večinoma uporabimo veliko višje odmerke (načeloma več kot 400 mg). Pri nizkih odmerkih pa izkoristimo zdravilo za lajšanje tesnobe ali tudi kot uspavalo. Če ga jemlješ, se ne more zgoditi, da se ti te motnje pojavijo. 

    Lepo bodi!

    Nikola Zhivkovikj, dr. med., specializant psihiatrije

  • FL

    FLORIANA

    FLORIANA

    Objavljeno: 17 avg. 2023 18:18

    Vsebina je skrita.

  • Uredništvo

    Uredništvo

    Objavljeno: 18 avg. 2023 07:01

    Pozdravljeni,

    spletna svetovalnica To sem jaz je namenjena kot podpora mladostnikom v času odraščanja, zato vam predlagamo, da svoje vprašanje zastavite na portalu med.over.net.

    Vse dobro vam želimo in lep pozdrav iz uredništva.

  • Tr

    Tribe

    Tribe

    Objavljeno: 10 feb. 2024 22:42

    Predpisane imam tablete kvelux za tesnobo in spanje. Pise da jih moras vzet zvecer pa ne vem ob kateri uri. Sem še v srednji soli zjutraj vstajam ob 6.00. Vedno ob isti? Kaj pa čez vikend?

    Hvala.

  • Uredništvo

    Nikola Zhivkovikj

    Objavljeno: 14 feb. 2024 18:14

    Odgovor svetovalca:

    Pozdravljen,

    za konkretna navodila glede jemanja, se moraš obrniti na zdravnika, ki ti je zdravilo predpisal. 
    Če je to kvetiapin (Kventiax, Kvelux, Loquen, Seroquel, ipd.) v nizkem odmerku, recimo 25 mg, potem je najbolje vzeti približno pol ure pred spanjem. Vendar pravega učinka ne morem napovedati. Ljudje se zelo različno odzivamo na zdravila, zato se lahko zgodi, da boš zjutraj zaspan in je potem treba odnerek znižati, oz. spremeniti uro, kdaj vzameš. Lahko pa tudi, da ne bo zadostnega učinka, potem pa je treba odmerek povišati. To pa lahko naredi le zdravnik, ki te pregleda in ti da konkretna navodila.

    Lepo bodi!

    Nikola Zhivkovikj, dr. med., specializant psihiatrije

  • Do

    Dolores

    Dolores

    Objavljeno: 30 mar. 2024 10:02

    Vsebina je skrita.

  • Uredništvo

    Uredništvo

    Objavljeno: 02 apr. 2024 07:22

    Pozdravljeni,

    spletna svetovalnica To sem jaz je namenjena kot podpora mladostnikom v času odraščanja, zato vam predlagamo, da svoje vprašanje zastavite na portalu med.over.net ali pokličete svojega osebnega zdravnika.

    Vse dobro vam želimo in lep pozdrav iz uredništva.

     

  • Ra

    Rana

    Rana

    Objavljeno: 02 apr. 2024 20:55

    Ali se ne uporabljajo antidepresivi večinoma za zdravljenje teh motenj? Zanima me tudi zakaj se uporabljajo zdravila namesto psihoterapije ker sem brala da pri veliko teh boleznih to koristi? Vem da imajo tudi zdravila neko vlogo ampak da se jih prevečkrat predpiše? Zdaj je pomanjkanje časa ali kaj? 

  • Uredništvo

    Nikola Zhivkovikj

    Objavljeno: 03 apr. 2024 08:44

    Odgovor svetovalca:

    Zdravo!

    Res je, da so za anksiozne motnje zdravilo izbora antidepresivi. Ob njih uporabljamo kdaj tudi pomirjevala ali antipsihotike (namesto pomirjeval) za blaženje tesnobe v situacijah, ko se ta stopnjuje in jo posameznik težko obvladuje. 
    Drži, da je psihoterapija še najboljše zdravilo, vendar je ta težje dostopna, saj je večinoma dostopna samoplačniško, kar pa je zelo drago. Vsem ljudem z anksioznimi motnjami svetujemo vključitev v psihoterapijo, če si lahko privoščijo samoplačniško, oz. v sklopu javnega sistema, na psihoterapevtskih oddelkih, kjer so večinoma dolge čakalne dobe. 

    Zdravila pa niso zgolj izhod v sili zaradi tega, ker je psihoterapija težje dostopna, ampak lahko pomembno pomagajo osebi v procesu zdravljenja, saj psihoterapija, tudi če je dostopna, je proces, ki lahko traja tudi dolgo časa preden se učinek pokaže. V tem obdobju pa lahko z zdravili pomagamo, da posameznik lažje funkcionira.

    Lep pozdrav!

    Nikola Zhivkovikj, dr. med., specializant psihiatrije

  • Ra

    Rana

    Rana

    Objavljeno: 03 apr. 2024 09:29

    Kje pa je dostopna javna psihoterapija? 

  • Uredništvo

    Nikola Zhivkovikj

    Objavljeno: 03 apr. 2024 22:28

    Odgovor svetovalca:

    Za mladostnike je oddelek na psihiatrični kliniki - Enota za adolescentno psihiatrijo. Za ta oddelek se naročiš in te povabijo, ko je prostor. 
    Izvaja se tudi na ostalih mladostniških oddelkih, čeprav niso v osnovi psihoterapevtski oddelki (pedopsihiatrični oddelek na Pediatrični kliniki v Ljubljani - do 14 leta starosti, in pedopsihiatrični oddelek UKCM).

    Ambulantno pa je nabolj dostopna v sklopu Centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki se nahajajo po različnih zdravstvenih domovih po Sloveniji. 

    Lepo bodi!

    Nikola Zhivkovikj, dr. med., specializant psihiatrije

  • Ra

    Rana

    Rana

    Objavljeno: 05 apr. 2024 10:23

    Zakaj je pa privat psihoterapija tako draga tudi po 180€na mesec? Pohlep ljudi? 

  • Uredništvo

    Nikola Zhivkovikj

    Objavljeno: 06 apr. 2024 08:45

    Odgovor svetovalca:

    Verjetno ne obstaja enoznačen odgovor. 

    Jaz menim, da je glavni razlog to, da je izbobraževanje za psihoterapijo zelo drago, lahko stane tudi po več tisoč evrov na leto, traja pa večinoma vsaj 5 let. To se zelo razlikuje, za kakšno terapijo se oseba izobražuje, kje, ipd. 

    Drug razlog je verjetno to, da je terapevtsko delo zelo čustveno zahtevno in si terapevti, če hočejo delati dobro, morajo nekoliko omejiti število svojih klientov. Zadnji del pa je to, da kljub temu, da je toliko terapevtov, je povpraševanje ljudi veliko. In v našem ekonomskem sistemu, če je povpraševanje za eno storitev (ali dobrino, resurs, ipd.) veliko, potem cena raste. Tako si terapevti lahko privoščijo, da dajo visoke cene in ljudje vseeno hodijo, ker jim terapija pač pomaga. 
    Koliko je pri tem pohlepa pa ne morem komentirati. Zagotovo ni glavni razlog, da so vsi terapevti pohlepni, verjetno pa je med njimi tudi kakšen, ki je. 

    Samo, da opozorim, da je odgovor moje osebno videnje situacije. 

    Lepo bodi!

    Nikola Zhivkovikj, dr. med., specializant psihiatrije

  • Ra

    Rana

    Rana

    Objavljeno: 10 apr. 2024 08:41

    Kaj pa online terapija? Pa cene so podobno visoke.

    Je ok da pridejo na šolska predavanja samoplačniki o samoplačništvu predavati da je boljše kot javno zdravstvo?

    Obstajajo drugače tudi terapevti samo s srednjo šolo, kaj je treba biti pazljiv pri izbiri? 

  • Uredništvo

    Uredništvo

    Objavljeno: 11 apr. 2024 11:18

    Pozdravljena,

    svetovalec je zgoraj že odgovoril na tvoja konkretna vprašanja.

    Spletna svetovalnica ni namenjena razpravam o družbenih temah, temveč so strokovnjaki na voljo mladostnikom za reševanje konkretnih težav in stisk med odraščanjem.

    Lep pozdrav iz uredništva.

  • Pi

    Pikapolonicca

    Pikapolonicca

    Objavljeno: 17 nov. 2024 14:46

    Vsebina je skrita.

  • Uredništvo

    Nikola Zhivkovikj

    Objavljeno: 29 nov. 2024 10:27

    Odgovor svetovalca:

    Pozdravljena!

    Se opravičujem, da si čakala na odgovor. Odgovoril sem sicer že pred nekaj časa, a je prišlo do sistemske napake in se odgovor ni shranil.

    Kventiax ali Prazine bi morda omilila tvoje simptome, vendar to niso čudežna zdravila in ni za pričakovati, da bodo težave z eno tabletko izginile. Mogoče se bo celo izkazalo, da je katero od teh tapravo zdravilo zate in ti bo zelo pomagalo, vendar tega vnaprej ne moremo vedeti. Najboljše je, da se o tem pogovoriš s svojim psihiatrom.

    V tej situaciji pa nisi nemočna. Pri vseh kroničnih težavah si ljudje največ lahko pomagamo sami. Svetujem ti, da si pozorna na to, kdaj so težave hujše, kdaj so boljše. Morda si celo zapiši te situacije. Potem lahko ugotoviš tudi, katero dejanje ti omili simptome. Neko splošno pravilo je, da so stresne situacije tiste, kjer se težave, duševne ali telesne, po navadi poslabšajo. Tako se npr. lahko pred kakšnim stresnim dogodkom, npr. izpit, razgovor za službo, pregled pri zdravniku, ipd., mentalno pripraviš na to, lahko izvajaš tehnike sproščanja, prosiš nekoga, da pride s teboj ali celo vzameš kakšno zdravilo za pomiritev, ki bi ti ga predpisal psihiater. Drugo pravilo je, da skrb za zdrav življenjski slog pomembno zmanjša simptome. Tako npr. poskrbiš za higieno spanja, se prehranjuješ redno in zdravo, se izogibaš alkoholu, drogi, redno se giblješ ali treniraš, lahko meditiraš, delaš jogo, ipd. 

    Zakaj je to pomembno? Kot sem že zgoraj napisal, ne moremo vedeti, kakšen bo potek tvojih težav. Glede na to, da trajajo že nekaj časa, predvidevam, da ne bojo kar tako izginile. Bistveno je, da sama zase poskrbiš kolikor lahko, ob tem pa ti lahko zdravila še dodatno pomagajo. Ni pa za pričakovati, da bodo zdravila naredila čudež, če ti ob tem ne spremeniš ničesar v načinu življenja.

    Lepo bodi!

    Nikola Zhivkovikj, dr. med., specializant psihiatrije

  • Ts

    Tsi

    Tsi

    Objavljeno: 29 nov. 2024 11:43

    Moja mami ima predpisana ta zdravila in je brezvoljna po njih oz se ji nič ne da. Prej ni bila taka. So to stranski učinki zdravil? 

  • Uredništvo

    Igor Rakuša

    Objavljeno: 02 dec. 2024 08:48

    Odgovor svetovalca:

    Pozdravljen/a,

    lahko je učinek zdravil, lahko pa je tudi posledica osnovne bolezni, zaradi katere mama jemlje ta zdravila. 

    Težko rečem na podlagi teh podatkov.

     

    Bodi dobro 

    Igor Rakuša, dr. med., specialist družinske medicine

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje