Vprašanje:
Kratkovidnost povzročena z lečami
Tema: Zdravje in bolezni
-
oč
očala
očala
Objavljeno: 11 feb. 2025 09:46
Spoštovani!
Zadnje čase zaradi študija in na sploh vse več dela z računalnikom opažam spremembe vida.
Zdi se mi, da se mi je v zadnjem letu poslabšala dioptrija – sem kratkovidna, na obe očesi imam
-1,75 dioptrije, nimam cilindrov.
Očala nosim redno – že nekaj let, dioptrija se mi je do lani dokaj stabilizirala, ni pretirano naraščala, po tem ko sem očala nosila redno, kot je tudi priporočal oftalmolog.
Sedaj po enem letu opažam spremembe – težko berem oddaljene napise, predvsem pri vožnji se mi zdi, da ne vidim več dobro, prav tako se mi zelo blešči pri nočni vožnji (s čimer prej nisem imela težav). Pojavljajo se tudi glavoboli in boleče oči.
Ob raziskovanju sem zasledila, da naj bi obstajala t. i. kratkovidnost zaradi očal oz. »Lens-Induced Myopia«. Torej če sem prav razumela gre za pojav, ko ob dolgotrajnem bližinskem delu, kljub temu da na blizu vidimo dobro, nosimo očala z dioptrijo na daleč, kar dolgoročno vodi v naraščanje dioptrije. Zanima me, ali to drži?
Razumem, da se oko »navadi« na očala, ko se enkrat prilagodi goriščna razdalja ipd. (kaj več znanja žal nimam), vendar ali to vpliva potem dolgoročno tudi na vid na blizu?
Sicer sem iskala tudi znanstvene članke in našla, da so to raziskovali pri piščancih (Članek: "Myopia Progression Control Lens Reverses Induced Myopia in Chicks" (Irving & Yakobchuk-Stanger, 2017), pa vendar se mi zdi dobro o tem povprašati strokovnjaka.
Vljudno Vas prosim, če bi mi lahko razložili, ali je bolje pri bližinskem delu torej sneti očala?
Vljudno Vas prosim za odgovor in Vas lepo pozdravljam.
študentka
-
Uredništvo
Mateja Renko Koder
Objavljeno: 11 feb. 2025 12:35
Odgovor svetovalke:
Pozdravljena,
na slabšanje kratkovidnosti, kot mi je znano najbolj vpliva obilica bližinskega dela, zato se priporoča pravilo 20 - 20 -2, kar pomeni, da vsakih 20 minut pogledaš stran od zaslona in vsaj 20 sekund gledaš v daljavo. Priporoča se tudi, da se vsaj 2 uri na dan gibaš zunaj na dnevni svetlobi.
Glede pojava, ki pa ga opisuješ, pa je zaenkrat vse bolj predmet raziskovanja in bi za podrobnejšo informacijo potrebovala mnenje kakšnega okulista.
Lep pozdrav
Mateja Renko Koder, dr. med., specialistka pediatrije
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.