Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Kako naprej s študijem?

Tema: Moj poklic, moja prihodnost, Učenje

  • sp

    spetnaistemmestu

    spetnaistemmestu

    Objavljeno: 23 jan. 2025 17:59

    Pozdravljeni,

     

    sem ponavljala 1.letnik študija družboslovne smeri, saj mi je ostalo še nekaj izpitov. Sem se odločila ostati na fakulteti, ker nočem kar takoj obupat nad smerjo, ki sem si jo izbrala. Vendar, počasi ugotavljam, da mi je kar odvzela mentalne moči, da sploh nadaljujem z študijem. Se premišljujem, ali bi se prepisala na katero drugo fakulteto, ki je podobna mojem smeru. Ne mislim opustit učenja za sedanjo smer dokler se ne konča letnik. Na konec koncev me zanima, ali je prepozno?

  • Uredništvo

    Sara Špiljak

    Objavljeno: 29 jan. 2025 19:05

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljena,

    Predstavljam si lahko, da ti je težko, ko razmišljaš o nadaljevanju svojega študija, vendar bi vseeno rada pohvalila tvojo vztrajnost in zavzetost temu, da z učenjem za trenutno smer nadaljuješ, dokler se ne konča tekoče študijsko leto.

    Občutek izčrpanosti in dvoma o svoji izbiri je nekaj, kar na začetku študija doživlja veliko študentov. To, da v prvem ali drugem letu študija prideš do spoznanja, da te izbrana smer ne veseli, je nekaj povsem normalnega in v resnici sprememba študijske smeri ni nič  neobičajnega, saj se veliko študentov odloči za prepis na drugo fakulteto.  Pomembno je, da prisluhneš sama sebi. Če si sama pri sebi prepoznala, da te ta smer več ne veseli in da iz nje izhaja več stresa kot motiviranosti in veselja, je vsekakor dobro premisliti o tem, kakšen smisel je v nadaljevanju študija, sploh če imaš v mislih kakšno drugo smer, ki bi ti po tvojem mnenju nudila več veselja. Prepis na drugo fakulteto vsekakor ni poraz, pač pa je korak k temu, da najdeš nekaj, kar te bo veselilo in izpopolnjevalo. 

    Pomembno je, da si vzameš čas za raziskovanje alternativ, morda se lahko pogovoriš tudi s kom od profesorjev ali s kom od študentov iz sorodnih programov. Glede na to, da se bližajo informativni dnevi, bi bilo morda tudi smiselno, da razmisliš o tem, ali bi se udeležeila informativnega dneva na kateri izmed alternativnih smeri, o katerih razmišljaš. Tam lahko koga od profesorjev ali študentov neposredno vprašaš za nasvete, glede na to, da praviš, da gre za sorodono smer, pa se lahko pogovoriš tudi o možnosti prenosa katerih izmed opravljenih predmetov.

    Morda bi bilo dobro tudi, da razmisliš, kaj točno ti trenutno povzroča težave - vsebina študija, način dela, morda okolje? Včasih ni nujno potrebna sprememba fakultete, ampak le prilagoditev načina študija ali iskanje dodatne opore.

    Vendar pa bi rada poudarila, da se ne boj sprememb. Te niso nujno odraz neuspeha, pač pa poguma, da iščeš pravo pot.

    Če imaš še kakšno vprašanje, sem ti na voljo.

    Želim ti vse dobro,

    Sara Špiljak, dipl. psihologinja (un)

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje