Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Kako naj se znebim psihiatrov

Tema: Ostale duševne stiske

  • Na

    Narejenpacient

    Narejenpacient

    Objavljeno: 16 maj 2026 22:52

    Želim, da je zapis javen. Pišem, ker so me pred dvem letoma kljub temu da nikoli nisem bil obravnavan, po krivici zaprli na zaprti oddelek psihiatrije. Dobil sem diagnozo anksiozne motnje, zadnji dve leti se ukvarjam samo s psiho. Dovolj imam tega. Naj opozorim na nasilnost psihiatrov, ki bi kar predpisovali tablete in pošiljali na preglede. Ne morem se jih rešiti. Najprej so mi s tabletami uničili življenje, da sem komaj naredil srednjo, delal hude neumnosti, zdaj mi jemljejo kapacitete za faks. Iz odličnega dijaka so me naredili nebogljenega pacienta. Leto dni sem brez tablet in se počutim spet prisebno. Iščem nasvet, kako naj se vedem na pregledu, da me nehajo "voditi" dalje, kot temu radi rečejo. Razmišljam tudi, da bi  v družini najeli odvetnika. Hvala. 

  • Uredništvo

    Nikola Zhivkovikj

    Objavljeno: 24 maj 2026 07:44

    Odgovor svetovalca:

    Pozdravljen!

    Psihiater ne more pacienta zdraviti proti njegovi volji, ne ambulantno in ne bolnišnično, razen v primerih, ko sodišče to določi. Noben psihiater nima odveč časa v službi, da bi od nekoga zahteval, da naj nadaljuje z obravnavo, če meni, da ta oseba ne potrebuje psihiatrične obravnave. Torej zaradi kateregakoli že razloga, tvoj psihiater meni, da ti lahko pri nečem pomaga, sicer zagotovo ne bi vztrajal pri obravnavi. 
    Dobim vtis, da s psihiatrom (še) nista našla skupnega jezika in da ne razumeta pogled drug drugega. Se mi zdi, da je najbolj elegantna pot, da pridete do "konca" obravnave, da to vprašanje, ki ga meni zdaj zastavljaš usmeriš na psihiatra in mu poveš, da res ne razumeš, zakaj je potrebno, da hodiš k njemu, kaj je cilj te obravnave in kaj lahko narediš, da ti ne bo več treba redno hodit k njemu na preglede. Potem pa je na vaju, da poskusita malo stopit v čevlje drug drugega, tako psihiater v tvoje, kot ti v njegove in situacijo poskusit videti z druge strani. 
    Se mi zdi, da tvoja frustracija izvira nerazumevanja, kaj se ti dogaja in zakaj, a drugega boljšega načina, da to razumeš kot da se o tem pogovoriš z soodgovorno osebo, ni. 

    Možno je seveda tudi, da ti psihiater preprosto ni všeč kot oseba. Vsekakor imaš svobodo se odločiti, da bi zamenjal psihiatra. Na internetu poiščeš novega, se naročiš k njemu in trenutnemu psihiatru sporočiš, da od tistega dne naprej ne boš več prihajal k njemu. Psihiater nima načina in razloga, da bi te pri tem oviral, ponovno, razen v primeru če je sodišče določilo, da mora obravnava potekati pri točno tem psihiatru. V tem primeru pa je treba tovrstna vprašanja usmeriti na sodišče. 

    Upam, da sem ti uspel malo razjasniti kako stvari potekajo ter ti, oz. vama s psihiatrom želim, da najdeta neko skupno pot. 

    Lepo bodi!

    Nikola Zhivkovikj, dr. med., spec. psihiatrije

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje

Mobilna navigacija