Vprašanje:
Kako nadaljevati?
Tema: Čustva, Moj poklic, moja prihodnost, Nasilje, Odnosi v družini
-
li
lija
lija
Objavljeno: 19 feb. 2024 00:54
Vsebina je skrita.
-
Uredništvo
Urška Žerak
Objavljeno: 22 feb. 2024 15:22
Odgovor svetovalke:
Pozdravljena,
hvala za tvoje sporočilo. Zelo pogumno je, da si se odločila, da mi zaupaš svojo stisko. Verjamem, da to zate ni bilo lahko. Opisuješ, da si v stiski, ker doživljaš nasilje s strani svojih staršev. Zelo mi je žal, da to doživljaš. Vsakršna oblika nasilja v družinskih, prijateljskih ali kakršnih drugih je nedopustna. Pomembno je, da se zavedaš, da to kar se ti dogaja, nima nikakršne zveze s tem, kdo si in kakšna si. Povsem razumljivo je, da je doživljanje nasilja s strani staršev zate zelo obremenjujoče in negativno vpliva nate in na tvoje zdravje.
Spodbudila bi te, da se o tem nujno pogovoriš z odraslo osebo, ki ji lahko zaupaš. Kako se razumeš s svetovalno delavko na šoli? Bi si morda upala potrkati na njena vrata in jo prositi za pomoč? Predstavljam si, da bo breme, ki ga nosiš v sebi, lažje, če ga boš z nekom delila, obenem pa ti pogovor lahko pomaga pri boljšem prepoznavanju lastnega doživljanja ter iskanju načinov spoprijemanja.
Pišeš tudi, da te je strah srednje šole. Bi mi morda lahko zaupala kaj več o tem? Kaj te obremenjuje v zvezi s srednjo šolo? Kakšne misli ti gredo skozi glavo?
Ko se znajdeš v stiski je dobro, da se o tem pogovoriš z nekom, ki ti je blizu (morda s kakšno prijateljico). Lahko pokličeš tudi na TOM telefon (116 111 – vsak dan od 12.00 do 20.00) ali na zaupni telefon Samarijan (116 123 – 24 ur na dan, anonimno). Razmisli, ali je med tvojimi bližnjimi osebami nekdo, ki bi mu lahko zaupala svojo stisko.
Vedi, da nisi sama in da smo tu, da te podpremo. Vesela bom, če se ponovno oglasiš in mi zaupaš še kaj več o tem, kako ti je.
Želim ti obilo poguma in vse dobro.
dr. Urška Žerak, mag. psihologije
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
li
lija
lija
Objavljeno: 23 feb. 2024 22:57
Pozdravljeni. S svetovalko v šoli si ne upam pogovoriti, saj bom če karkoli o nasilju povem komurkoli vržena iz družine in se me bodo sramovali, starši so mi celo zagrozili, da če o tem komu povem bom uničila celotno družino. Vem da bi bila doma tepena ali pa še kaj hujšega če bi za to povedala svetovalni delavki, ta pa bi dobrožele povedala to mojim staršem. Vse svoje tesnobe v večini zaupam svojima dvema najboljšima prijateljicama s katerima se družim že od vrtca. Vse jima povem in obljubili sta mi tudi da če se bo kdaj zgodilo kaj slabšega in bom morala od doma da sem pri njima vedno dobrodošla. Sta edini osebi ki jima vedno zaupam in vem da me nebi zatajili, v enajstih letih kar smo prijateljice me še nikdar nista. Hvala bogu da ju imam ker bi drugače bila v tem sama. Starša me velikokrat ne spustita is hiše, zato večino časa preživim v svoji sobi da se lahko izoliram, čim dlje od njiju. Moj oče ima ekstremne probleme z jezo zato se v bolj čustvenih zadevah nikoli ne pogovarjam z njim, ker njegova jeza zagori vsakokrat ko mu probam razložiti mnenje ali mišlenje ki je drugačno od njegovega. Moja mama je bolj potrpežljiva a je tudi veliko glasnejša. Po karakterju sta si v bistvu zelo podobna.
Glede srednje šole: izbrala sem si splošno gimnazijo. V drugem letniku pa bi se z veseljem prepisala na program mednarodne mature v gimnaziji novo mesto. Nisem še sigurna glede odločitve in reakcije svojih staršev za to bom ostala v splošni gimnaziji do 2. Letnika, nato pa se dokončno odločila. Imam veliko zanimanje za jezike, kulturo, sociologijo, psihologijo in zgodovino.
Lp
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Uredništvo
Urška Žerak
Objavljeno: 28 feb. 2024 09:45
Odgovor svetovalke:
Pozdravljena,
hvala, da si se ponovno oglasila in mi podrobneje opisala svojo stisko. Res mi je žal, da to doživljaš, saj bi družina morala zate predstavljati prostor sprejemanja in občutka varnosti.
Pišeš, da je tvoja mama bolj odprta za pogovor s tabo. Bi si morda upala pristopiti do nje in ji iskreno zaupati, kako se počutiš, kadar se ti to dogaja? A se ti zdi, da bi to zmogla oz., da bi te bila mama pripravljena poslušati in slišati? V nasprotnem primeru pa bi te toplo spodbudila, da poiščeš pomoč pri odrasli osebi, ki ji zaupaš. Morda lahko težavo zaupaš kakšnemu sorodniku, učiteljici, svetovalni delavki ali staršem tvojih prijateljic. Povej jim, kaj se dogaja v vaši družini in jih prosi, da ukrepajo. Nasilje se mora namreč čim prej končati.
Krasno je, da imaš prijateljice, ki ti stojijo ob strani, vendar menim, da bi bilo dobro, da svojo stisko zaupaš tudi odrasli osebi, ki ti bo stala ob strani in ti nudila potrebno podporo in pomoč. Predstavljam si, da bo to zate težko, vendar bi te kljub temu spodbudila, da to storiš. Kaj meniš o tem in kako se počutiš ob tem predlogu? Bi zmogla narediti ta korak? Prosim, razmisli o tem.
Na voljo ti je tudi telefonsko svetovanje, lahko pokličeš na TOM telefon (116 111, vsak dan od 12. do 20. ure), SOS telefon za ženske in otroke žrtve nasilja (080 11 55, 24 ur na dan) ali na zaupni telefon Samarijan in Sopotnik (116 123, 24 ur na dan). Na naši spletni strani lahko najdeš še kakšen dodaten vir pomoči.
Zelo bom vesela, če se boš še kaj oglasila in napisala kaj več o svoji situaciji in o tem, ali si pripravljena poiskati pomoč.
Želim ti veliko notranje moči in ti pošiljam topel objem.
dr. Urška Žerak, mag. psihologije
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.