Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Kaj to pomeni?

Tema: Ostale duševne stiske, Samopoškodbe

  • mo

    momci

    momci

    Objavljeno: 14 nov. 2022 10:22

    Te hospitalizirajo ker imaš mejno osebnostno motnjo in se samopoškoduješ ful? Naj bi bila to najhujša motnja od vseh, oz. da je res naporna in se je treba dosti več let zdravit kot npr. depresijo. Jaz jo imam in me zanima, če me morajo hospitalizirati, ker je zadnje dni zelo samopoškodujem? Prosim malo več info, bom šla tut do psihiatrinje ampak mam pregled čez nekaj tednov šele. Prosim več informacij kako se to motnjo najbolj zdravi? Ps psihoterapija mi je preveč naporna, ker terapevtki ni tako mar kot si želim in se mi zdi da včasih z njo kar malo manipuliram.. poleg motnje imam pa anksiznost, depresijo in neka mešana disgnoza anoreksije in bulimije. Hvala za odgovore... sem pa stara 21 let za info. Pa prosim če lahk zakrijete moje vprašanje..

  • Uredništvo

    Nikola Zhivkovikj

    Objavljeno: 14 nov. 2022 16:14

    Odgovor svetovalca:

    Živjo!

    Zaradi same mejne osebnostne motnje načeloma ne potrebuješ hospitalizacije. Je pa osebnostna motnja podlaga, da se razvijejo težave v smislu depresije, tesnobe, ipd. V tvojem primeru se mi zdi, da bi lahko bila hospitalizirana, če si to želiš. Namen hospitalizacije bi bil, da se odmakneš od okolja, da dobiš večjo podporo, da lahko lažje obvladuješ stisko in s tem zmanjšaš samopoškodovanje, prenajedanje, bruhanje ali odklanjanje hrane. Vendar je to vse z namenom obvladovanja trenutne stiske. 

    Diagnoza mejne osebnostne motnje pomeni, da imaš bolj "burna" čustva, ki jih v določenih situacijah ali obdobjih težje sama obvladuješ, oz. jih lahko obvladuješ z mehanizmi, ki ti škodujejo, kot so tisti, ki si jih že omenila - samopoškodovanje, bruhanje, ipd. Zato je dolgoročno najboljša oblika terapije zate psihoterapija, saj se tam lahko naučiš bolje prepoznavati svoja čustva, kaj te iztiri (kakšna situacija, odnos, besede, ipd.) in tako zmanjšaš nihanja v počutju. Hkrati se lahko naučiš bolj varne in zdrave načine sproščanja v situacijah, ko pride do intenzivnih negativnih čustev. Oboje bo na dolgi rok privedlo do tega, da opustiš, ali pa vsaj zmanjšaš, trenutne mehanizme, s katerimi si lajšaš stisko, ki pa so lahko zate zelo nevarni. 

    Dobro si naredila, ker si se naročila na pregled pri zdravnici. Če do pregleda ne moreš zdržati, je stiska prehuda, se vedno lahko oglasiš na pregled v urgentni psihiatrični ambulanti. Vsaka regijska psihiatrična bolnišnica ima svojo urgentno ambulanto, ki dela 24/7. Vedno se lahko obrneš tudi na nujno medicinsko pomoč. Za te preglede ne potrebuješ napotnice. 

    Če potrebuješ dodatno usmeritev, sem ti na voljo. 

    Nikola Zhivkovikj, dr. med., specializant psihiatrije

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje