Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Kaj pa zdaj?

Tema: Čustva, Odnosi s prijatelji in vrstniki, Odnosi v družini, Samopodoba/Verjamem vase, Stres in anksioznost, Telesna samopodoba

  • HE

    HETmongi

    HETmongi

    Objavljeno: 23 jul. 2024 08:03

    Vsebina je skrita.

  • HE

    HETmongi

    HETmongi

    Objavljeno: 29 jul. 2024 09:22

    Vem, da je polno vprašanj in ljudi, ki rabijo pomoč ampak res si želim odgovor preden grem na morje...

     

    Lp

  • Uredništvo

    Ana Lampret

    Objavljeno: 04 avg. 2024 11:34

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljena,

    Zdi se, da se soočaš z več različnimi težavami, ki te še posebej obremenjujejo. Poskusila bom odgovoriti na vsako od točk posebej in ti ponuditi nekaj nasvetov, kako se spoprijeti s temi težavami.

    1.      Sliši se, da tvoja zaskrbljenost glede lastnega telesa in prehranjevanja (tj. občutki krivde po jedi in stalna primerjava s telesi drugih ljudi) pomembno vpliva na tvoje splošno počutje in te ovira v vsakodnevnem življenju. Omenjaš, da slediš korejski pop-sceni, kjer je (pogosto ekstremna) vitkost še zmeraj pogosto izpostavljen ideal, ki lahko dodatno doprinese k tvojemu nezadovoljstvu s telesom. Svetovala bi ti, da zmanjšaš uporabo socialnih omrežij in prenehaš slediti kanalom, ki v tebi vzbujajo občutek manjvrednosti in zaradi katerih se počutiš krivo normalno prehranjevati. Hrano potrebuješ za vsakodnevno funkcioniranje, predstavlja ti vir energije, ki poganja vse to, kar počneš. Ker redno treniraš, je zadostna količina hranil še posebej pomembna, da vzdržuješ mišično maso in se pri treningih redno izboljšuješ. Morda bi ti koristilo, da se glede tega posvetuješ s svojim trenerjem, dobro bi se bilo pa tudi pogovoriti z nutricionistom in psihiatrom, s katerima bi lahko temeljiteje naslovila ta problem.

    2.      Občutek, da ti je druženje odveč, je lahko znak nečesa resnejšega. V kolikor se pogosto počutiš žalostno in izgubljaš interese za druge dejavnosti, bi se bilo dobro obrniti na psihiatra. Ali odmik od prijateljev sovpada s tvojo obremenjenostjo glede vitkosti? Je mogoče znak preobremenjenosti in utrujenosti, ki izvira iz drugih dejavnosti? Mogoče je najbolje, da sama najprej razmisliš, kaj bi bil lahko razlog tvojega socialnega odmika.Izolacija lahko dolgoročno vodi v večjo osamljenost in žalost. Koristilo bi ti, da si postaviš majhne cilje za vzdrževanje socialnih stikov. Včasih je to, da se “prisilimo” v druženje potrebno, da prekinemo cikel izolacije.

    3.      Sliši se, da si doživela “popočitniško depresijo”, kjer gre za občutek žalosti oz. praznine, ki nastane po doživetju izjemno pozitivne izkušnje. To je zelo pogost in normalen pojav, še posebej, če si imela možnost uiti vsakdanjim skrbem in stresom. Pomembno je, da najdeš načine, kako vnesti malo te sproščenosti in veselja v svoj vsakdan. Morda bi lahko začela z novim hobijem ali dejavnostjo, ki te veseli, ali pa si redno vzela čas zase, kjer lahko poslušaš glasbo, ki te navdihuje, brez občutka krivde ali pritiska.

    Želim ti veliko poguma in upanja na tvoji poti k izboljšanju.

    Lepo bodi,

    Ana Lampret, mag. psihologije

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje