Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

jao

Tema: Čustva, Razmišljam in imam stališča, Učenje

  • an

    anon

    anon

    Objavljeno: 06 nov. 2024 09:09

    Zelo me je strah ce bi bila kaksna vojna in zarad tega nemorem normalno med poukom delati in nasplosno razmisljati.

  • Uredništvo

    Maruša Bertoncelj

    Objavljeno: 06 nov. 2024 10:26

    Odgovor svetovalke:

    Živijo, anonimna! :)

    Praviš, da se zaradi strahu pred vojno ne moreš skoncentrirati na pouk. To pomeni, da je strah postal že tako močan, da bo treba nekaj ukreniti.

    Žal je svet tako narejen, da prihodnost nikoli ni gotova. Vsaka gotovost, ki jo občutimo, je bolj kot ne navidezna. Ampak to ni nujno slabo, saj to pomeni, da so odprte vse možnosti - torej tudi možnost, da bo vse okej. :)

    Ker si še zelo mlada in na začetku življenja, je verjetno zate prvič, da se začenjaš bolj zavedati političnih okoliščin. Te pa nikakor niso nove. Skozi zgodovino se nevarnost vojne ves čas pojavlja in kdaj, na žalost, tudi udejanji.

    Mislim, da trenutno ni zares nevarnosti, da bi vojna prišla v Slovenijo, sploh ne kar naenkrat. Konflikti običajno naraščajo postopoma. To, da se zadnje čase več govori o vojni, je predvsem normalna posledica dejstva, da dnevno spremljamo dogajanje dveh intenzivnih vojnih žarišč in da je eno razmeroma blizu nas. Še nikoli v zgodovini nismo tako neposredno spremljali novic iz vojn kot dandanes. To pa ne pomeni, da je zaradi tega tudi nevarnost vojne večja kot prej.

    Prihodnost je vedno široko odprta pot. Nihče zares ne ve, kaj se bo ali ne bo zgodilo. Tako je že od nekdaj - in glej kako dolgo je človeštvo že vajeno živeti s tem. :)

    Kaj lahko vendarle ukreneš za to, da strah ne bo prehud?

    Na politiko in družbeno prihodnost žal nimaš skoraj nobenega vpliva, imaš ga pa zato veliko več nase. Lahko se odločiš bolje regulirati svoje misli. To se bo potem poznalo tako na tvojih čustvih kot vedenju. Nekaj idej, kako lahko to narediš, si preberi tule.

    Zelo pomaga tudi pogovarjanje o tem z vrstniki in s kakšno bližnjo odraslo osebo, ki ji zaupaš. Ta strah je namreč kar pogost. Skozi pogovor lahko ugotoviš, kako različno na te stvari gledajo drugi in kako si sami pomagajo ob slabih svetovnih novicah.

    Boš poskusila?

    Objem

    Maruša Bertoncelj, univ. dipl. socialna pedagoginja

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje