Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Avtizem vs. Osebnostne motnje kot so BPD IN Shizoidna motnja

Tema: Ostale duševne stiske

  • Sl

    Slon

    Slon

    Objavljeno: 29 okt. 2024 13:39

    Spoštovani, 

     

    Sem študentka in danes sem bila prvič na obravnavi v ZD za študente z namenom diagnostike. Moje diagnoze do zdaj so: 1. Center ahil: tesnoba in ne avtizem, 2. Gotska: avtizem in tesnoba, 3. Inštitut za avtizem: avtizem in tesnoba. V zdš mi je klinična psihologinja po 30 min pogovora rekla da zagotovo nisem avtistka. Je rekla da dobi veliko takih mladih z napačno diagnozo avtizma in da jaz ziher nisem na spektru ker govorim tako kot govorim. Da avtisti ne govorijo tako. Je pa rekla da bi bilo smiselno raziskati če mam osebnostno motnjo (mislim da je rekla mejno) ali pa shizoidno osebnostno motnjo z bujno domišljijo, kjer bi za moje šibke socialne stike bila kriva osebnostna motnja. In ona je dobila vtis da želim z avtizmom opravičiti svoje vzorce namesto da bi šla na terapijo. To ni res oziroma jaz ne vidim tega tako, jaz želim diagnozo da bi se razumela ker je težko dobit na vsakem koraku 100% nasprotujoča si mnenja. Me je tudi na začetku zelo spraševala zakaj tako iščem diagnozo ampak po današnji obravnavi si mislim da je povsem razumljivo da ne vem kaj naj po tako različnih informacijah in da želim jasnost. 


    Jaz sem zelo zelo zmedena po vsem tem in v stistki, jaz sem pripravljena sprejet tudi to da mam osebnostno motnjo in ne avtizma ampak po tem kako hitro je ona to rekla sem malo presenečena in ne vem kaj naj nardim s tem in kako naj to sprocesiram. 

    sem malo raziskovala na internetu o teh izrazih, o BPD bi bilo relevantna simptomatika samopoškodovanja pri meni, pri shizoidni motnji pa neka odtujenost, ne ven sicer kako bi ocenila koliko je pri meni prisotna derealizacija/depersonalizacija ampak razmišljam pa precej o tem. Včasih se mi zdi da ko sem sredi joka se lahko zresnim v hipu in samo pozabim zakaj sem v stiski, ampak me pa to izmuči po toliko časa samo se vstat in it ma faks in tako naprej.... utrujena sem od vsega. Pri shizoidni motnji pa se mi zdi da se ne vidim toliko v tem da mi ne bi bilo mar za mnenja ali kritike drugih, oziroma je to zelo selektivno glede na okoliščine in osebo. 

    Razmišljanje o tem je to kar me spravla v derealizacijo in izgubljam sploh neko predstavo o tem kaj je kako, prej bi rekla da se z to spihologinjo nisem ujela (nevem če se mi ljubi razlagat kaj je blo ker sem to že ful se pogovarjala z mami in sem samo vesno bolj zmedena), zdaj pa res nevem a sem pac samo jaz kriva za vse in sem res samo delusional in ne avtistka.... 

     

    prosim za nek pameten nasvet ker res nevem a sem zmozna it nazaj v zdš na obravnavo ker je naporno ampak hkrati ne morem samo it naprej brez odgovorov

     

    hvala in lep pozrav

     

     

     

     

  • Uredništvo

    Nikola Zhivkovikj

    Objavljeno: 31 okt. 2024 13:06

    Odgovor svetovalca:

    Pozdravljena!

    Glede diagnoze ti, žal, ne bom mogel pomagati, ker se tega brez pregleda in kontakta v živo ne da in ne sme početi. Moraš razumeti, da pri psihiatričnih stanjih lahko traja od pojava prvih težav in simptomov včasih tudi več let, da postavimo diagnozo. To je še dodatno zakomplicirano, saj ima lahko nekdo tudi več stanj hkrati, npr. osebnostno motnjo in depresijo. 
    Zato v praksi pri obravnavi pacientov vedno izhajamo iz trenutnega stanja in zdravimo trenutne težave, torej je to "simptomatsko zdravljenje". Diagnoze kot take so zelo pomembne, saj nam omogočajo, da predvidimo, vsaj približno, kakšen bo potek težav, kakšna terapija je učinkovita, kakšne življenjske prilagoditve bi lahko posamezniku pomagale ipd. Primer tega je, da pri nekom, ki ima bipolarno motnjo in je trenutno v depresivno fazi, ne bomo v terapiji uvedli samo antidepresiv, saj iz raziskav in iz prakse vemo, da je pri takšnem zdravljenju večja verjetnost obrata faze v manijo. Ali pa pri nekom z osebnostno motnjo, ki ima depresijo, lahko uporabimo antidepresiv, vendar pričakujemo, da bo odziv manjši kot pri nekom, ki ima depresijo, a nima osebnostne motnje. 
    V tvojem primeru, bi se deloma strinjal s psihologinjo oz ZDŠ, in sicer pri tem, da glede na težave, ki jih imaš, bi bila na mestu psihoterapija, skozi katero bi se ti lahko naučila sebe bolje razumeti, lažje bi prepoznala in obvladovala svoja čustva, lažje bi tvorila odnose ipd. Pri tem ne morem reči, da diagnoza ni pomembna, a v trenutku ni bistvena za to, da bi ti aktivno delala na tem, da si bolje. Če boš vztrajala v obravnavi pri psihiatru ali psihologu, lahko da bo sčasoma diagnoza postala bolj jasna. 


    Res bi te spodbudil, da se osredotočiš na konkretne težave, ki jih imaš in da poiščeš pomoč zanje, namesto da se obremenjuješ s tem, katero diagnozo imaš. Moč imaš vplivati na svoje vedenje in probleme, ne glede na to, a je vzrok zanje avtizem, ali je to osebnostna motnja, morda pa celo oboje hkrati. 

    Če imaš dodatna vprašanja, sem ti na voljo. 

    Lepo bodi!

    Nikola Zhivkovikj, dr. med., specializant psihiatrije

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje