Vprašanje:
Anoreksija
Tema: Motnje hranjenja
-
Sa
Saša1000
Saša1000
Objavljeno: 26 feb. 2022 17:52
Pozdravljeni mene pa zanima kako se anoreksija sploh začne in kako zgleda nadaljevanje anoreksije,kakšne so posledice kako jo ozdraviti
-
Uredništvo
Alenka Hafner
Objavljeno: 26 feb. 2022 17:52
Odgovor svetovalca:
Pozdravljeni,
Anoreksija je duševna motnja, pri kateri se oboleli kljub prenizki telesni teži počutijo strašno debele. Vse bolj se umikajo v svoj svet omejevanja hrane in pijače, ob tem pa si obupno želijo zunanjih potrditev. Anoreksija je klic na pomoč, saj se v življenju ne znajdejo več. Z omejevanjem hrane si skušajo zagotoviti občutek kontrole nad lastnim življenjem. Pri anoreksiji se na videz vse vrti okrog hrane, njenega omejevanja in številk, ki jih pokaže tehtnica. Namerno povzročena prenizka telesna teža, preobremenjenost s telesno težo in obliko svojega telesa, obupen strah pred debelostjo, upočasnjen telesni razvoj v obdobju pubertete ali pred njo, izguba menstruacije pri ženskah so nekateri znaki anoreksije. Seveda moram takoj poudariti, da se anoreksija pojavlja pri obeh spolih. Navadno se anoreksija začne kot nedolžno hujšanje, ko oseba želi izgubit nekaj kilogramov. Po dosegu želenega cilja, pa ne more in ne more prenehat z izgubljanjem kilogramov in hujša kar naprej, čeprav lahko zelo nizka teža že ogroža njeno življenje. Gre torej za duševno motnjo, ki ima v osnovi nizko samopodobo in nesprejemanje samega sebe, gre za težke duševne stiske.
Posledice anoreksije se kažejo na telesnem in duševnem zdravju kot znižanje srčnega utripa, krvnega pritiska in telesne temperature. Osebe se soočajo z zaprtjem, imajo krhke in lomljive lase, zmanjša se kostna gostota, pogoste so okvare zob, spremeni se poraščenost telesa. Zaradi pomanjkanja energije je prisotna izredna utrujenost in motnje koncentracije. Anoreksijo spremljajo tudi motnje spanja, sprememba čustvovanja, nervoza, nihanje razpoloženja oziroma kar sprememba osebnosti. V težkih primerih lahko anoreksija vodi tudi v smrt.
Zdravljenje anoreksije je zelo pomembno, predvsem je pomembno, da z njim začnemo čim prej, saj imajo zgodnje oblike bistveno boljše izide. Obolelim so na voljo različne oblike pomoči, pomembno pa se je zavedati, da zgolj normalizacija prehranjevanja, še ne pomeni ozdravitve. Pomoč nudijo nevladne organizacije npr. Svetovalnica za motnje hranjenja MUZA in anonimna organizacija Overeaters anonimus (OA) Slovenija, vedno se lahko obrnete na svojega osebnega zdravnika, ki vam bo svetoval, kje in kako nadaljevati z zdravljenjem.
Lep pozdrav,
Alenka Hafner, dr.med.,
specialistka socialne medicine in javnega zdravjaCitiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Go
Gost
Gost
Objavljeno: 26 feb. 2022 17:53
Pozdravljeni kar ste napisali sem se v nekaterih stvareh našla prej ko še nisem telovadila 3 krat na dan sem imela vsak mesec menstruacijo zdaj je pa minilo že 5 mesecev odkar je nimam več aja pa naj omenim še to ko sem bila s šolo na morju za 1 teden sem shujšala za 7 kg tam na morju nisem hotela jesti običajno hrano kot so jo drugi hotela sem jesti dietno hrano a ker je tam ni bilo sem jedla 1 teden samo pol jabolke enkrat sem se tudi slabo počutila ko sem prišla domov mi je mama rekla če sem kaj na morju jedla jaz sem se ji zlagala da sem jedla 5 obrokov dnevno ko sem se stuširala sem v kopilnici stopila na tehtnico in sem bila vsa presrečna ker mi je uspelo izgubiti nekaj kilogramov ko pa je minilo 2 meseca sem nazaj bridobila 5 kg ko sem stopila na tehtnico me je zagrabila panika omg zakaj sem hotela jesti tisto hrano ki je ne bi smela ko je mama izvedela da sem shujšala je skrila tehtnico in zdaj se ne morem več vagati in nadzirati svoje teže pa tako bi jo rada ponoči sem premišljevala kako naj nazaj shujšam tistih 7 kg potem so minili 3 meseci spet sem premišljevala moram nujno shujšati še več kot 7 kg v joku sem si potihem razlagala počakaj še 3 leta ko boš lahko delala kar boš hotela in takrat boš shujšala veliko boš telovadila in malo jedla in boš bila spet suha in vsa srečna včeraj sem pa premišljevala še to septembra bom namreč šla v srednjo šolo v oddaljen kraj od mojega doma in sem si zadala tam moraš pazit na prehrano jesti moraš tisto hrano ki je primerna na internetu sem tudi gledala kam se lahko vpišem ko končam srednjo šolo in sem našla manekensko šolo in sem si rekla tukaj se moraš pa vpisati to te zanima in tudi se bom moj cilj je biti suh in lep aja pa naj omenim še to zdaj tudi jem bolj malo drugi mesec pa začnem nazaj uživati dietno hrano in delati nazaj aerobno vadbo fitness vadbo in vadbo na tranpolinu poleti pa še aerobiko v bazenu mislim da sem že postala malo obsedena s svojim hujšanjem ko sem prišla z morja sem se še vedno videla zelo debelo in še vedno se ko se pogledam v ogledalo ne morem si pomagati ampak tako pa je zdaj še posebaj pazim kaj dam v usta preden kaj pojem pogledam koliko kalorij vsebuje in maščob zadala sem si da moram na dan pojesti samo 100 kalorij dnevno in nič več. Prosim za odgovor ali so to prvi znaki anoreksije
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Uredništvo
Alenka Hafner
Objavljeno: 26 feb. 2022 17:54
Odgovor svetovalca:
Pozdravljena,
bom začela kar na koncu. Vse, kar opisuješ, so že kar znaki motenj hranjenja. Mislim, da je čas, da se začneva resno pogovarjat o tvojem zdravljenju. Glede na to, da si precej mlada, bi ti predlagala, da bi obiskala svojega osebnega zdravnika, torej pediatra ali šolskega zdravnika in se z njim odkrito pogovorila, kaj se ti dogaja. Ker ne vem, kje si doma, ti težko svetujem še kaj drugega. Seveda bi ti predlagala, da se vendarle pred tem skušaš pogovorit tudi z mamo. Pravzaprav ti je z odvzemom tehtnice verjetno želela le pomagat, pa tudi ona ni vedela, kako.
Lep pozdrav,
Alenka Hafner, dr.med.,
specialistka javnega zdravjaCitiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Uredništvo
Uredništvo
Objavljeno: 26 feb. 2022 17:54
Pozdravljena,
v kolikor bi želela svetovalki povedati več o sebi, te vabimo, da nam pišeš na e mail uredništva: tosemjaz@nijz.si. Tako bo tvoja zgodba ostala anonimna in ne bo javno objavljena.
Lep pozdrav iz uredništva.
Citiraj
Za lajkanje se prijavite ali ustvarite račun TUKAJ.
-
Anonimno
Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.
-
Brezplačno
Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.
-
Strokovno
V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.