Skoči do osrednje vsebine

Vprašanje:

Ali sem v hudem stanju?

Tema: Odnosi v družini

  • Kl

    Klarična

    Klarična

    Objavljeno: 06 feb. 2025 19:48

    Pozdravljeni,

    Imam težavo z anoreksijo že 3 leta, stara pa sem skoraj 18 let. Trenutno tehtam 36 kg in imam 165 cm moj ITM je 13. Ne morem se znebiti strahu pred hrano in pridobivanjem teže, čeprav vem da bi jo potrebovala. Vidim se tudi kot da sem bolj debela.

    Zanima me kako hudo stanje je to, saj se počutim kar dobro, mama pa pravi da zagledam kot kost in koža. Ali bi v takem stanju potrebovala zdravniško pomoč (zdravniške preglede, vodeno pridobivanje teže, terapije) ter strokovni jedilnik za pridobivanje teže. 

    Tudi menstruacije nimam že 3 leta. Kako lahko to vpliva na moje telo? Kakšne so lahko posledice dolgega stradanja?

     

  • Uredništvo

    Lucija Gobov

    Objavljeno: 09 feb. 2025 19:37

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljena,

    tvoje stanje je hudo in seveda potrebuješ zdravljenje. Preseneča me, da nisi že prej poiskala pomoč, saj dobro poznaš svoje stanje, veš, da se samo vidiš, kot da si debela, čeprav si v resnici zelo suha.

    Posledice stradanja so kompleksne. Ena med njimi, ki jo že opažaš, je izguba menstruacije. Primanjkujejo ti številne snovi. Kosti lahko postanejo bolj krhke, lomljive. Imunski sistem slabše deluje in si bolj izpostavljena okužbam. Pogosto je mrazenje, hladne roke, noge. Zmanjšana je fizična moč. Slabše so možganske funkcije, zmanjšana je pozornost in zmožnost koncentracije. Praviš, da se kar dobro počutiš ampak mnogo, mnogo bolje bi se počutila. če bi bila tvoja teža normalna.

    Anoreksija je psihosomatska bolezen, kar pomeni, da gre tako za telesne znake (izrazita shujšanost) in čustvene motnje. Zato rabiš pomoč osebnega zdravnika, psihiatra, kliničnega psihologa. Anoreksija je bolezen kot vsaka druga težka bolezen in ni razloga, da bi se je sramovala ali skrivala. Težko boš bolezen sama premagala, nujno potrebuješ pomoč.

    Vse dobro ti želim!

    Lucija Gobov, dr. med., specialistka pediatrije

  • Kl

    Klarična

    Klarična

    Objavljeno: 12 feb. 2025 20:02

    Pozdravljeni, 

    Najprej se vam zahvaljujem za odgovor.

    Kako in kje pa naj poiščem pomoč? Pomoči se pravzaprav tudi bojim, saj ne želim pridobiti na kilogramih.                                                                Ali menite da bi si lahko pomagala tudi sama?Kaj pa bi se zgodilo če se moje stanje nikakor ne bi izboljšlao?                                                                Bi za tako stanje v katerem sem potrebovala prilagojen jedilnik (ki bi ga pripravil strokovnjak, glede na moje potrebe), ali bi to lahko uredili doma? Prebrala sem namreč da po ponovnem hranjenju lahko pride tudi do nekaterih zapletov.

    Bila bi zelo hvaležna če bi mi odgovorili na ta vprašanja. Sem zelo zmedena in ne vem kaj naj storim.

    Lep pozdrav

  • Uredništvo

    Lucija Gobov

    Objavljeno: 13 feb. 2025 14:17

    Odgovor svetovalke:

    Pozdravljena,

    normalno, da si zmedena, to spada k bolezni. Po eni strani si želiš ozdraveti, po drugi ne želiš pridobiti kilogramov. To nikakor ne gre skupaj. Ozdravljena boš, ko boš pridobivala kilograme, si boš za to prizadevala in boš tega vesela.

    Jedilnik ta trenutek sploh ni pomemben. Koristila ti bo vsaka hrana. Seveda bi bilo dobro, da bi bila raznovrstna, ampak karkoli poješ, je dobro, vsega ti primanjkuje. Ni pa nobenega strahu, da bi se naenkrat začela prenajedati, kar bi pripeljalo do zapletov.

    Če se ti stanje ne bo izboljšalo, pomeni, da se bo še slabšalo. Zato poišči pomoč! Najprej pojdi k svojemu osebnemu zdravniku oz. zdravnici. Naredili bodo nekaj osnovnih preiskav, nato te bodo napotili k ustreznim strokovnjakom (psihiatru ali psihologu). Rabiš psihološko pomoč, da boste skupaj poiskali vzroke, ki te silijo k stradanju in samouničevanju. Vzroki so lahko skriti nekje v podzavesti in dokler se ne boš soočila z njimi, boš težko ozdravela.

    Vse dobro ti želim.

    Lucija Gobov, dr. med., specialistka pediatrije

  • Anonimno

    Zagotavljamo ti anonimnost, zato lahko brez skrbi zastaviš vprašanje. Tvojih osebnih podatkov ne objavljamo javno.

  • Brezplačno

    Nič ne stane! Na tvoja vprašanja bodo strokovnjaki odgovorili brezplačno.

  • Strokovno

    V spletni svetovalnici je na voljo ekipa strokovnjakov, ki jim lahko zaupaš. Med njimi so zdravniki, psihologi in drugi strokovni sodelavci.

Obrazec, kjer lahko zastaviš vprašanje

Vpiši vzdevek. Uporabiš lahko: črke slovenske abecede, številke, presledek, - in _

Izberi spol. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Vpiši svojo starost. Ta podatek je pomemben za svetovalca in ne bo javno objavljen. Če podatka ne želiš navesti, to spoštujemo.

Ne najdeš odgovora?

Zastavi vprašanje