Nesrecna

Vprašanja na tosemjaz.net.
Izgubljeno bitje

Nesrecna

ObjavaNapisal Izgubljeno bitje » 04 Jun 2021 14:18

Nisem srecna v nobeni stvari ki jo pocnem,nisem srecna v svoji druzini, nisem srecna s partnerjem, nisem srecna v soli, nisem srecna s prijatelji. In to traja ze 2 leti. In ne morem si pomagati, ne znam, da bi bilo drugace.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Nesrecna

Uredništvo » 05 Jun 2021 17:00

Odgovor svetovalke

Pozdravljena!

Hm, sreča… Si se kdaj vprašala, kaj pravzaprav pomeni biti srečen? Je srečen nekdo, ki ima dovolj denarja, dober avto in pomembno službo? Je predpogoj za srečo morda popolna družina s popolnimi odnosi? Ali pa je sreča morda to, da si pameten/a, lep/a, priljubljen/a?

Nič od zgoraj naštetega ni definicija sreče. Sreča je nekaj notranjega, nek občutek, ki ga čutimo v sebi. Srečen je lahko prav vsak, ne glede na to, kje živi, kakšnega spola je, koliko denarja ima. Za srečo so značilna pozitivna čustva in stanja, v katerih se počutimo dobro, zadovoljno. S srečo se pogosto povezujejo upanje, udobje, hvaležnost, veselje.

In da se posvetim tebi. Praviš, da v nobeni stvari nisi zares srečna. Sprašujem se, kako doživljaš ta občutek nesreče? Si se morda kdaj vprašala, zakaj točno si nesrečna v šoli, s partnerjem, prijatelji, družino? Kaj je tisto, kar manjka? Bi si morda želela, da bi bila na posameznih področjih kakšna stvar drugačna? Če ja, ali morda lahko ti narediš kaj v zvezi s tem? Čeprav na koncu pišeš, da si želiš spremembe, menim, da je najprej potrebno najti razlog za tvoje nezadovoljstvo na vseh področjih, ki si jih naštela. Šele tako boš lahko uvedla določene spremembe, ob katerih se boš bolje počutila.

Zastavila sem ti kar veliko vprašanj. Želim si, da bi tvojo situacijo spoznala bolje in tako izvedela odgovore nanje tudi jaz. Če želiš, mi lahko napišeš kaj več, sicer pa upam, da uspeš razmisliti sama pri sebi, kaj je tisto, kar ti ne pusti biti srečna. In v kolikor ne najdeš odgovora – tudi to mi lahko sporočiš in skupaj bova razmišljali naprej.

Imej se lepo!
Lea Kopač, dipl. psihologinja (un)
Izgubljeno bitje

ObjavaNapisal Izgubljeno bitje » 09 Jun 2021 13:20

Hvala. Bom poskusala malo razmisljati o tem kar ste napisali. Me pa zanima se nekaj. Kako naj dosezem ta notranji obcutek srece, ki ga potrebujem? Ker ravno to je tisto kar v bistvu iscem, ja. Samo ne vem kako do tega priti, ce me lahko malo usmerite prosim.

Npr obcutek nesrece v partnerstvu dozivljam trenutno tako, da me je do tega privedlo to, da je prijateljica dobila fanta in pravi kako zelo sta srecna in hodita na morje, ali sedet k morju in se pogovarjat, izlete, jaz pa recimo tega nimam. Zato sem potem nesrecna, ker zelim isto. Ampak ta moja zelja je ze dve leti, pa ker partner ni prevec za to, potem nisem zadovoljna. Pa nocem ga pustit samo zato ker ne pocneva nekaj kar si zelim.

Kar se prijateljev tice se mi zdi, kot da sem vsem v napoto, da so vsi zelo razigrani, jaz pa bolj tiha in nekako v tem okolju ne uzivam. Tudi imam obcutek, da mi ne zaupajo, hocem reci da ne vidijo v meni nekoga ki mu lahko zaupajo stvari, in potem tudi jaz ne zaupam. Ker se ne pocutim uredu

V soli se z nikomer ne razumem, vsi me imajo za cudno zato ker ne pijem alkohola in ne kadim, sem bolj tiha. In potem sem zalostna, ker nimam s kom bit med odmori, na malici, po soli... Se pocutim odvec. Vsi se imajo nekaj za pogovarjat, jaz pa ne. Ce se ze kaj vpletam v pogovor, nisem opazena.

Pac take stvari, no.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 11 Jun 2021 07:56

Odgovor svetovalke

Pozdravljena!

Najprej tole – zdi se mi zelo pohvalno, da si razmislila o stvareh, ki sem ti jih predlagala, ter delila svoja razmišljanja tudi z mano.

Sprašuješ se, kako doseči notranji občutek sreče. Recepta ni. So pa stvari, ki v nas pogosteje vzbujajo prijetne občutke, zaradi katerih se počutimo srečne. To je npr. takrat, ko se udejstvujemo v aktivnostih, ki so nam všeč (npr. če rada berem, bom srečna, ko si bom tekom dneva vzela uro časa za branje) ali pa ko nam uspe doseči zastavljeni cilj. Doseganje ciljev v nas pogosto sproži občutke veselja, uspeha, sreče. Poskusi razmisliti, v katerih aktivnostih resnično uživaš, poskusiš pa lahko tudi s pisanjem majhnih, dosegljivih ciljev (npr. v roku treh dni bom temeljito pospravila sobo – ali karkoli drugega, kar bi se ti zdelo pomembno narediti) in ko boš zadevo opravila, jo obkljukaj. To v nas pogosto povzroči občutek uspeha in počutimo se srečne, zadovoljne. Srečne se lahko počutimo tudi ob drugih ljudeh, v dobrih odnosih, ko čutimo povezanost, bližino. Veliko ljudi navaja, da so za njihov notranji občutek sreče ključni ravno odnosi, ki jih imajo z drugimi. Nekateri ljudje prakticirajo doživljanje občutkov sreče skozi meditacijo ali druge duhovne tehnike, nekateri preko poslušanja glasbe. Preko tega okrepijo svoj notranji občutek ravnovesja oz. harmonije, brez katerega smo težko zares srečni. Dobre občutke v nas sproži tudi to, da nekomu pomagamo, storimo dobro delo, se morda vključujemo v prostovoljne aktivnosti, smo nesebični. Tudi to je pomemben element, ki prispeva k sreči. Kot zadnjo dejavnost, ki lahko vodi do občutkov sreče, bi izpostavila tudi izvajanje hvaležnosti – gre za to, da si vsak dan vzameš okoli 10 minut in razmisliš o treh stvareh, za katere si hvaležna. Lahko so to bolj splošne stvari, lahko pa tudi nekaj bolj konkretnega, kar se ti je zgodilo tekom dneva. Tovrstna dejavnost dokazano izboljšuje naše počutje in nas navdaja s pozitivnimi čustvi.

Glede sreče bi izpostavila še to – v mladostništvu, torej v obdobju, katerega del si trenutno tudi ti, si srečo pogosto predstavljamo kot neko vznemirjenje, morda kot evforijo. Kasneje, ko smo nekoliko starejši, pa gre pogosteje za to, da srečo povezujemo z mirnostjo. Sreča torej ne pomeni nujno evforije (za katero so sicer značilna visoko intenzivna, torej res močna pozitivna čustva, ki nas popolnoma preplavijo). S tem ti želim sporočiti, da sreča ne pomeni nujno močnega vznemirjenja in pretiranega izkazovanja pozitivnih čustev, pač pa gre pogosteje za notranji občutek miru, ravnovesja, zadovoljstva, ki ni nujno viden navzven.

Zdaj pa nadaljujva s preostalim delom tvojega sporočila. Razumem situacijo, ki jo imaš s fantom. Uspešno si prepoznala, kaj bi si želela v vajinem odnosu, da bi se počutila bolje, vendar tega ne dobiš. Svetujem ti, da se s fantom iskreno pogovoriš o tem, kaj bi potrebovala, da bi bila v zvezi bolj zadovoljna. Tudi fanta lahko spodbudiš, da tebi zaupa enako. Ljudje imamo namreč precej boljše odnose, če v njih iskreno in jasno komuniciramo o svojih željah, potrebah, ciljih. Če bosta oba s fantom pripravljena poslušati drug drugega, se boš najverjetneje počutila veliko bolje. Fanta lahko prosiš, če ugodi tvoji želji po izletu, ti pa mu lahko vrneš uslugo in poslušaš, kaj bi si morda želel spremeniti on.

Ugotovili torej sva, da nezadovoljstvo v šoli in med prijatelji izvira iz tega, da v družbi vrstnikov ne uživaš, občutek imaš, da ti ne zaupajo, da se težko pogovarjaš z njimi in jim tudi sama težko zaupaš. Sprašujem se, če morda lahko v skupini vrstnikov vseeno poskušaš najti osebo, dve ali tri, s katerimi se vseeno počutiš najbolj blizu. Z njimi lahko poskusiš okrepiti stike. Morda jih lahko povabiš na kosilo, na sprehod. Prav lahko je, da se bodo odzvali na tvoje povabilo in všeč jim bo, da se trudiš za vaše prijateljske odnose. Tako ti bodo lažje tudi zaupali. Ne obupaj, potrudi se za odnose, ki so ti pomembni. Morda je dobra rešitev tudi naslednje – lahko se pridružiš kakšni aktivnosti ali krožku, ki bi te zanimal (literarni, dramski, šport, likovni, učenje jezika ... Karkoli, kar te veseli). Tam lahko spoznaš ljudi s podobnimi interesi, s takimi pa se pogosteje dobro ujamemo. Tako boš poskrbela za to, da boš vključena v aktivnost, ki ti je všeč in bo v tebi vzbudila prijetne občutke, obenem pa lahko spoznaš še kakšnega vrstnika s podobnimi zanimanji.

Za konec pa bi osvetlila še tole. Rada bi te pohvalila, ker nisi podlegla alkoholu in kajenju, saj iz tvojega zapisa lahko sklepam, da večina vrstnikov to počne. Kar tako naprej, tako alkohol kot kajenje predstavljata trenutno zadovoljitev in sprostitev, oba pa imata na dolgi rok zgolj negativne posledice za naše zdravje.

Upam, da ti vsaj kakšen nasvet pride prav. Prilagam še citat Disney-a o sreči. Lepo se imej!

»Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things.« - Walt Disney
Lea Kopač, dipl. psihologinja (un)