Dijaški dom in SŠ v drugem kraju

Vprašanja na tosemjaz.net.
KmaluDijak

Dijaški dom in SŠ v drugem kraju

ObjavaNapisal KmaluDijak » 29 Apr 2021 09:10

Zdravo!
Zanima me, kolikšni so približno stroški, če se odločiš iti v drug kraj na srednjo šolo in hodiš v dijaški dom (koliko prb. stane dijaški dom, ali imajo dijaki avtobuse ali vlake bolj poceni, ali imaš hrano v DD ali moraš hodit jesti ven...)
Na splošno pa bi me tudi zanimalo, če ima kdo kakšne izkušnje s tem.
Hvala za odgovore
nekdo16
Objave: 12

Re: Dijaški dom in SŠ v drugem kraju

ObjavaNapisal nekdo16 » 29 Apr 2021 10:26

Jaz imam izkusnjo s tem saj sm ze 2 leti v dijaskem domu.Vecerjo,kosilo,zajtrk vse imas v domu.Ce ti kdaj ni vsec gres seveda brez problema lahko tudi ven.Za prve letnike je izhod do pol 9 zvecer za druge letnike je milm da do pol 10 (odvisno pri vsakm domu je lahko drugace) v domu imas ucne ure tsm nekje od 1h do 1h in pol....dijaski dom stane 230€ za vlak pa dobis tedensko vozovnico(usaj meni pripada smao tedenska ker sm v dijaskem_10 vozenj na karti)ja pride ceneje za dijake.Za avtobus pa nevem ker se ne vozim
KmaluDijak

ObjavaNapisal KmaluDijak » 29 Apr 2021 14:53

Ali so učne ure obvezne ali so tako kot recimo dodatni pouk v OŠ, da hodiš če želiš?
nekdo16
Objave: 12

ObjavaNapisal nekdo16 » 29 Apr 2021 17:35

Ucne ure so obvezne te lride vzgojitelj pogledat v sobo:)
KmaluDijak

ObjavaNapisal KmaluDijak » 30 Apr 2021 07:50

Nekdo16, hvala za odgovor.
Kaj pa če si recimo športnik in imaš popoldan treninge?
Pa zanima me, kaj sploh delaš na teh ‘učnih urah’. Ali to pomeni, da greš dopoldan v šolo popoldan pa ti v Domu vse še enkrat razložijo?
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 30 Apr 2021 09:21

Odgovor svetovalke

Pozdravljen,

kot je napisal že nekdo pred menoj, v dijaških domovih nudijo tudi prehrano. Cene dijaških domov se seveda nekoliko razlikujejo glede na kraj (na spletni strani želenega dijaškega doma se lahko dobi najbolj zanesljive informacije o ceni). Avtobusne vozovnice in vozovnice za vlak so za dijake in študente subvencionirane, to pomeni, da so nekoliko bolj poceni. Npr. v Mariboru je mesečna vozovnica za mestni avtobus 15€, lahko pa si kupiš tudi polletno ali letno, ki potem nanese še nekoliko manj.

Za subvencionirano vozovnico moraš izpolniti vlogo in priložiti potrdilo o vpisu - vse vloge, navodila in tudi cenike najdeš na spletu.

Lep pozdrav,
Barbara Plazar, mag. profesorica pedagogike
Žalost112019
Objave: 70

ObjavaNapisal Žalost112019 » 30 Apr 2021 13:56

Hej hoj!

Oprosti za pozen odgovor, ampak sem komaj sedaj videla tole :)

V vsakem DD je kar drugače.

Načeloma dijaški domovi stanejo okoli 220€ (+/-). Prevozi so v večini nekoliko cenejši.

Hrano imaš v domu (vse obroke) in, vsaj pri nas, se vedno najde vsaj nekaj za vsakega ;) Če pa se kdaj zgodi, imamo nekaj hrane itak od doma in si naredimo v čajni kuhinji, ki jo ima vsaka vzgojna skupina, vsako nadstropje.

Nočni mir je za 1. letnike načeloma ob 22h, kar pa se vsako leto nekoliko podaljšuje in preide do 4. letnika na 23h :'). Seveda pa če je potrebno, kakšna izjema, se lahko odpraviš in greš v posteljo nekoliko kasneje.

Kar se tiče učnih ur. Pri nas imamo 3 učne ure (1.: 90 min, 2.: 60min, 3.: 60min = 210 min= 3h in pol). Morda se zdi veliko, ampak ko imaš delo za šolo gredo kdaj še prehitro. Seveda so obvezne. Učiš se lahko v učilnici (to so predvsem 1. letniki) ali v sobi. Da pa poteka tako kot mora, je zadolžen vzgojitelj ;)

Upam, da ti je vsaj malo pomagalo in srečno!
KmaluDijak

ObjavaNapisal KmaluDijak » 30 Apr 2021 14:16

Hvala vsem za odgovore. Vseeno pa me še vedno zanima, kar sem napisal:
KmaluDijak napisal:
30 Apr 2021 07:50
Kaj pa če si recimo športnik in imaš popoldan treninge?
Pa zanima me, kaj sploh delaš na teh ‘učnih urah’. Ali to pomeni, da greš dopoldan v šolo popoldan pa ti v Domu vse še enkrat razložijo?
Žalost112019
Objave: 70

ObjavaNapisal Žalost112019 » 30 Apr 2021 16:16

Hej!

Glede športov je odvisno kje si.

Če imaš status športnika, ti morajo to seveda dovoliti da greš na treninge in tekme. Vseeno pa se moraš držiš predvsem večernih ur (ur za prihod nazaj v dom) ter (priporočljivo je tudi) ur, ki so namenjene za obroke, razen če so kakšne izjeme (ko imaš tekme ...) Ampak za prevoz in ostalo moraš poskrbeti sam.

Pri učnih urah si predan samemu sebi. Organiziraš se sam in lahko delaš za šolo ali pa le zavlačuješ in čakaš (kar pa zelooooo odsvetujem). Delo za šolo vključuje domače naloge in učenje. Če potrebuješ pomoč glede snovi, pa si v domu itak z vrstniki in jih lahko vprašaš. Lahko se tudi dogovoriš z dijaki iz drugih vzgojnih skupin. S tem imaš odgovornost da pri pouku poslušaš, ker bo težko, da ti v domu še enkrat vse razložijo.

Če pa imaš še kakšno vprašanje, z veseljem odgovorim nanj.

Lep zaključek počitnic!