Aspergerjev sindrom, avtizem

Vprašanja na tosemjaz.net.
Zainteresirana

Aspergerjev sindrom, avtizem

ObjavaNapisal Zainteresirana » 13 Jan 2021 21:21

Pozdravljeni..zanimajo me bolj obširno opisani simptomi oz. znaki aspergerjevega sindroma in avtizma... Hvala lep pozdrav.
pametnjakovička

Re: Aspergerjev sindrom, avtizem

ObjavaNapisal pametnjakovička » 14 Jan 2021 19:16

Haaj. Avtizem je motnja, pri kateri gre za to, da imajo osebe težave pri komunikaciji, vzpostavljanju socialnih odnosov in nasploh vedenju. Ponavadi se pojavi okoli tretjega leta, je pa pogostejši pri fantkih. Osebe z avtizmom se težje vživljajo v drugo osebo in težje dojamejo, kaj razmišljajo drugi, prav tako pa ne znajo uporabljati raznih kretenj, obraznih mimik in težko vzpostavijo očesni kontakt. Tisti s težjo obliko ne govorijo, tisti, ki pa, pa ne znajo vzpostavit pogovora, razen, če so naučeni. Torej bi lahko rekla da vse, kar se tebi zdi samoumevno, se morajo oni priučiti. Pojavljajo se tudi neka ponavljajoča vedenja, če si mogoče že kdaj kakšnega videla, da se na primer skos tapka al pa pozibava. So pa lahko hipersenzibilni, kar pomeni, da jih motijo vsi zunanji dražljaji, tako da se npr. razburijo, če je okoli njih preglasno (lahko so občutljivi tudi na svetlobo, tkanine, karkoli), ali pa so lahko hiposenzibilni, kar pomeni, da v okolju iščejo neke dražljaje, in tako potem pride do tistega tapkanja, ploskanja, vrtenja,... Aspergerjev sindrom pa je neka podveja avtizma, ampak imajo te osebe manj težav pri samem govorjenju in nasploh. Sem hotela razložit na lep način, pa mislim, da sem mogoče celo malo preveč zakomplicirala zadeve. :D Si pa lahko dosti prebereš na avtizem.net, pa na yt je tudi ogromno videjev, kako svet vidijo osebe z avtizmom. Fuul fajne so special books by special kids, tam je dosti zgodb teh oseb. Pa zdaj je tudi vedno več serij o avtizmu.