Samomor/lejzbika

Vprašanja na tosemjaz.net.
Loveishardasfuck
Objave: 1

Samomor/lejzbika

ObjavaNapisal Loveishardasfuck » 12 Jan 2020 14:44

Pozdravljeni.
No em.. Sem 13 letna najstnica. Malo me je sram ker to pisem upam da vas veliko problemov in dolgo sporocilo nebo zmotilo. Kje naj sploh zacnem? No bom kar na začetku.

/ izbrisano v uredništvu /
hersmell
Objave: 4

Re: Samomor/lejzbika

ObjavaNapisal hersmell » 14 Jan 2020 16:59

Omg!
Nisi edina. Tudi js sm učasih depress, tudi js sm lejzba, tudi js sm 13 let stara....
Pri meni se je zacelo maja, junija ko sm se zaljubila v prijatelco, pevko, učitlco.... Pac sej sm zmjri mela crushe na fante... Samo če gledam za nazaj,ko sm bla mlajsa sm gledala ženske, učitlce, igralke... Potem sm se zavedla da me vzburjajo punce in ne fantje. Že ko sm bla stara 10 sm gledala ženske, ble so mi lepe.. Ampak nism vedla kaj pomeni bit lejzba.... Zdej ko vem, ugibam da sm. Zdi se mi ok.
Well, glede depresije pa mi(mogoče je čudn način ma ajde) pomaga da si rečem: "Koliko ljudi je umrlo takoj po rojstvu? Koliko jih je umrlo še prej? Koliko ljudi je bilo rojenih z napako zaradi katere ne morejo živet normalno? Zdi se nam problem da nimamo prjatlov, da nam ne gre u šoli, da smo gay... To niso stvari zaradi katerih se ubiješ. Nekaterim ljudem na glavo vsak dan padajo bombe, in samo molijo da bodo preživeli. V Sloveniji se nam ni treba bati vojn, cunamijev, orkanov... Mogoče imamo težave-vsi ljudje imajo težave-ampak imamo izpolnjene pogoje da jih rešimo. Nekateri ljudje-invalidi, mentalno moteni, ljudje, ki živijo v vojni... Nimajo pogojev da bi uspeli, da bi zaživeli svoje sanje. Ti ljudje bi dali karkoli, da bi bili kdorkoli drug, da bi živeli katerokoli drugo življenje. Dali bi karkoli da bi živeli moje, tvoje življenje,življenje s problemi, ki se jih da rešiti. Nekateri ljudje enostavno ne dobijo priložnosti da odrastejo, da ljubijo, da potujejo, da imajo otroke... Ti imaš vse kar potrebuješ za uspeh in doseganje sanj. Zdrava si. Nisi v vojni. Nisi invalid. Usojeno ti je da dosežeš kar hočeš. Vse kar potrebuješ je malo volje in zaupanja vase. Lepa si. Mlada si. Našla boš punco svojih sanj, končala boš šolo, po poklicu boš kar boš hotela, živela boš življenje ki si ga želi vsak.
Konec koncev drago dekle,
Se vprašaj:
Kdo sem jaz, da bom odločala do kdaj bo živelo to dekle ki ga vidim v ogledalu? "
Dodatna vprašanja na :
hersmellmakesmefeelinlove@gmail.com
(moj osebni gmail)

Kdo si ti da sodiš o življenju kogarkoli?
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Samomor/lejzbika

Uredništvo » 16 Jan 2020 07:29

Odgovor svetovalke

Pozdravljena!

Sram je čisto odveč, hvala, da nam zaupaš in si se obrnila na nas. Prav si začela - ostati pozitivna je ključ, je pa to lažje reči kot pa udejaniti, saj nam življenje ne prinaša vedno samo pozitivnih stvari in zato verjamem, da včasih ne gre, vsem se to dogaja, nisi edina. Bližnji te imajo brezpogojno radi, to je največji plus, ki ga imaš. Upri se na njih ko ti je težko, pogovarjaj se, razjoči če je potrebno, daj čustva iz sebe, ne zadržuj jih jih v sebi, saj nas tako bolj ranijo. Samomor nikoli ni pametna rešitev, ni. Prosim, da prenehaš razmišljati o tem (če ne boš mogla, prosim poišči pomoč pri kliničnemu psihologu v najbližjem zdravstvenem domu). Če imaš takšne sošolce, ki ti to predlagajo, ti niso tvoji prijatelji, saj ti prijatelj tega ne bi nikoli predlagal.

Ljubezen - prav razmišljaš, v najstniških letih imate vsi kakšne probleme povezane s tem področjem. Pri trinajstih bi ti rekla, pusti si čas. Bodi seveda pozorna na tvoja občutja in misli, tekom najstništva boš zagotovo dobila bolj jasno sliko o tem, kateri spol ti je bolj privlačen. Če bodo to punce, tudi prav, s tem ni nič narobe in nisi zaradi tega čudna. Glede družine, kako veš da tega ne bi sprejeli? Starši bi nas morali imeti brezpogojno radi in če imaš sicer dobre odnose z njimi to ne bi smel biti problem.

Če veš že pri tvojih letih in hočeš to povedati, tudi prav. Samo tvoja odločitev je. O takšni temi ponavadi najstniki najprej zaupate najboljšim prijateljem. Naprej pa gre nekako spontano. Saj ti ni potrebno tega na veliko oznanjati naokoli. Zakaj bi to morali vedeti vsi? To je tvoja zasebnost, le ti se odločiš s kom jo boš delila oziroma komu boš zaupala in komu ne. Ljudje še vedno različno reagirajo na te informacije, na to bodi tudi malo pripravljena. Zagotovo bodo vmes tudi kakšni negativni komentarji, a poskusi jih preslišati. Zate gre, ne zanje. Obkroži se z ljudmi, ki te spoštujejo in te imajo radi brezpogojno, ostali niso vredni tvoje pozornosti in obremenjevanja.

Pozitiven pogled ti želim in le pogumno dalje,
Tina Rzeničnik Uršič, mag. psihologije