Nda se mi vec

Vprašanja na tosemjaz.net.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Nda se mi vec

Uredništvo » 14 Nov 2019 13:06

Odgovor svetovalke

Sem prav vesela tvojega odziva. Pravzaprav se je veliko, zelo veliko premaknilo v tebi, odkar sva bila prvič v stiku. Kot sam praviš, napreduješ, korak za korakom. Tvoj šolski uspeh je trden in obetaven. Seveda se najdejo predmeti, ki ti niso najbolj pisani na kožo. A jih vzameš kot nujnost in se z njimi soočaš najbolje, kot zmoreš. Bodi pozoren, da se ne preobremeniš, da dovolj spiš. Da greš spat čimbolj zgodaj in da primanjkljaj nadoknadiš med vikendi. Ampak takrat imaš verjetno več zadolžitev doma, kjer dela nikoli ne zmanjka in tudi ne more čakati. Tako zgodnje vstajanje je dejstvo, ki ga ni moč spremeniti. Ali potem med vožnjo dremlješ ali se učiš? Verjetno vsakega po malo, odvisno od šolskih okoliščin in počutja.

Imenitno je, da si našel prijetno in zavzeto sogovornico v šolski svetovalni delavki. Zdaj veš, da se lahko posvetuješ z njo, kadarkoli boš čutil, da rabiš pogovor. Stik v živo je čisto nekaj drugega kot takole na daljavo. Mi je pa prijetno, počutim se koristno, da sva skupaj prišla do te točke in da sem te morda opogumila, da si poiskal strokovno pomoč v svoji šoli. S sošolci imaš verjetno manj stikov, ker si vezan na javni prevoz. S kakšnim med njimi se tudi ne ujameš, ampak tako bo vedno v življenju. Ni vredno, da se s tem obremenjuješ. Verjetno je malo mladih tvojih let, ki bi se lahko vživeli v tvojo kožo, v tvoje razmere in te razumeli. A boš našel sorodne duše. Pravijo, da pridejo takrat, ko jih nehaš iskati. Ko je pravi čas.

Ja, ta novembrski čas je kar mračen, težaven. Sama noč in tudi dežja je čisto preveč. Še največji optimisti se težko držimo "nad vodo", lažje nam je, ker se čutimo povezani, da lahko prisluhnemo drug drugemu in se podpremo. Tudi pri takih odločitvah, da premagamo vse strahove (ne poznam nikogar, ki mu ni nelagodno pri zobozdravniku) in se naročimo za pregled. Saj potem je treba kar nekaj časa čakati, da prideš na prvi pregled, ampak vsaj naroči se čimprej. Ne more biti tako grozno, kot pišeš. Eni imamo po naravi temnejše zobe, četudi ne kadimo. Pomembno je, da so zobje in dlesni zdravi, brez lukenj. To pa lahko uredi le zobozdravnik, nihče drug. Če je vrtanje in zdravljenje hudo, boleče, dobiš itak injekcijo in ne čutiš bolečine. Ni ti potrebno biti preveč korajžen. Samo toliko, da pokličeš in se naročiš. Še ta teden. Čimprej. Žal imamo zobe v ustih, pod nosom in očmi in ne na nogah, naprimer. Potem bi morda lažje sedeli na tistem stolu in ne bi bilo potrebno mižati, ko nam šarijo v ustih, ali ne ?

Naj zaključim. Želim ti vse dobro. Da boš v sebi našel moč in prave odgovore. Če bo zmanjkalo enega ali drugega, pa brez odlašanja poišči pomoč, oporo. Zdaj veš, kje vse jo dobiš.

Verjamem vate, imeniten mladi mož si!

Žarka Brišar Slana, univ. dipl. psihologinja
ImDone

ObjavaNapisal ImDone » 11 Feb 2020 19:25

Pozdravljeni,

Dolgo je bilo od tega ko se vam pisal, res da mi je malo glupo da spet pisem ampak nekoga rabim in sem se spomnil na tole stran.
Sola je uredu nimam nobene enke niti neopravicene ure kar je prvic da se mi je to zgodilo
Ampak zadnje cajte imam dosti prevec usega pocasi najbol pa denarja premalo ga je za malico gre po 5e na dan kaksen lrat pa kar 10 ko si privoscim pivo s prijatelji.
Najbol pagre na cigarete moral bi nehati a preprosto negre.. Saj to me drzi prisebnega zaenkrat tudi to da se pocutim "mrtvo" odznotraj ne pomaga kaj dosti. Izgubil sem voljo do zivljenja preprosto nic drugega mankam pogosto v soli po dan dva ker nemorem sebe povleci da ustanem iz postelje in to da je ministristvo za solstvo nam urnik cisto pokvaril ker kao so rekli da predure so prezgodaj in zdaj mam pouk kaksen krat kar do 5ih popoldne pridem domov skoraj ob 8ih moje telo dosti ne zdrzi tega.. In potem trebuh spet dela probleme tako kot ponavadi.. Smrt me izziva da ji pritem cim blizje ker tam je bolj mirno.. Malo metaforicno ali kako se ze rece haha

Lp.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 13 Feb 2020 11:41

Odgovor svetovalke

Hvala. da si se spet oglasil, dragi MOJ mladenič ! Upam, da mi ne zameriš zapisanega, res sem te kar malo posvojila.

Obenem mi je težko, ko berem o tvoji stiski, o naporih, ki jih preživljaš. Res je, šolska birokracija ne pomisli na izjeme, kot si ti, ki si vezan na javni prevoz, ampak na večino, ki ji je bojda prezgodaj (in nezdravo!) pouk pred 8. uro. Tako si dejansko ves dan zdoma, tudi za počitek in učenje pravega časa preprosto ni in kot praviš, je spet na hudi preizkušnji s teboj tudi tvoj želodec. Tudi zaradi neredne in neustrezne prehrane.

Kaj naj rečem? Občudujem te, iskreno. In ker si dejansko borec, vem, da boš vztrajal pri šolanju, do konca tega šolskega leta in potem še eno leto. Zdaj pa si utrujen, naveličan, v krizi, ko se sprašuješ, ali je vredno. JE VREDNO. Zato razmisliva skupaj, kje in kako ti je moč olajšati situacijo, tudi materialno. Tudi v srednjih šolah je možno zaprositi za subvencijo pri šolski malico. Povprašaj v šoli, pri razredničarki ali psihologinji, s katero si že navezal stik in ji zaupaš. Pojasni, brez zadrege, v kakšni stiski si. Ves dan si od doma, in še zdravstvene težave imaš. O tem ne bodo izvedeli sošolci, če te to skrbi. Stroški za cigarete in tu in tam kakšno pivo se ob tem slišijo, berejo kot nepotrebni - ampak kdo sem jaz, kdo so drugi, da bi sodili o tem? Vsakdo ima kakšno razvado, prekršek, ventil, da se sprosti. Zato o tem ne bi govorila prav naglas.

Morda sem že kdaj omenila, svetujem ti, tudi o tem se pogovori s psihologinjo, da bi zaprosil za štipendijo, pravi naslov je Center za socialno delo v vašem kraju. Če je za to šolsko leto morda že pozno, pa vsaj za naslednje šolsko leto. Vem, da boš med počitnicami spet delal, ampak vseeno si čas organiziraj tako, da boš imel vsaj dva tedna počitnice samo zase.

Piši mi še, prosim. Počitnice so pred vrati, v tem času se odpočij in zberi informacije o tem, kako si pomagati v finančni stiski. Vem, da ne boš obupal. Res si borec, to si dokazal sebi, drugim. Zato te občudujem, iskreno, in razumem te, da se včasih počutiš na robu. Tu sem, da poklepetava.

Vse dobro ti želim!
ImDone

ObjavaNapisal ImDone » 13 Feb 2020 16:19

Pozdrav,

Ne zamerim nic haha lahko bi rekel da sem se tudi jaz malo navezal ker res ste mi kar pomagali in sem res hvalezen da ste si uzeli mogoce tudi porabili cas zame.. Res hvala od srca.
Za stipendijo je prepozno ker kakor jaz vem jo moras avgusta dati prosnjo. In nebi riskiral ker enkrat sem jo imel in sem jo moral vracati. Denar zadnja leta je bil kar velik problem ampak zadnje cajte gre malo po malo res na boljse ampak res cisto malo. Kaj na recem cigareti in alkohol so res nepotrebni ampak do me zaenkrat res drzi "prisebi" ker takrat se pogovarjam z ljudmi med 5 min odmorom ker pri razredu so vsi na telefonih potem ko gremo na pijaco se isto pogovarjamo debatiramo in use. Ampak spet nekaj notraj mene me ne pusti da sem vesel ponosen tudi ko hodim s glavo pokonci. Sola zaenkrat mi gre super nikoli ni tko bilo s vecino profesori se razumem in nekateri bi lahko si kar privoscil da recem da sem favorit.. Res da se znam obnasat kaksen krat otrocje ampak se pomoje usi tko. Znam kaksen krat nasmejat profesorje in use par dni je na easistent razrednicarka mi napisala pohvalo kar mi je bilo cudno.. Res da kar dosti mankam ampak kaksen krat si privoscim kaksen dan zase ko vem da nimam dosti opravka v soli tisti dan ali kaksen predmet ki mi negre.. Jaz vem da je dosti ljudi kateri bi bili veseli preuzeti moj "plac" ampak se zmer nekako nemorem biti vesel za dolgo nevem zakaj,, tudi par punc zadnje dva meseca so me pustil na "seen" kar me je malo prizadelo ampak se zgodi nimamo kaj.. Dejansko nevem ce je kaj zmano narobe.. Ali pa ko pride do punc sem grd al nekaj nevem res.. Ampak to so otrocje zadeve.. Vesel sem za te pocitnice da grem v svico k bratom usaj tole ane haha...

Res vam hvala za poslusanje.. Za moje blebetanje v nic

In lp
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 17 Feb 2020 18:46

Odgovor svetovalke

Poklepetajva še malo, je že prav tako.

Pomisli, koliko ljudi, posebej mladih, bi zase reklo, da so srečni, veseli ? Pretežno, v glavnem, praviloma. Menda smo Slovenci sploh "jamraste" sorte, prej tarnamo kot se pohvalimo. Tako da bi rekla, da tvoje počutje ne odstopa bistveno od drugih, tudi mladih ljudi. Sem pa prepričana, da so tvoji pogoji življenja in šolanja bistveno drugačni, objektivno težji. Si pa tudi, ne samo zaradi let, ampak modrosti, ki si jo oblikoval v zadnjih letih, v določeni prednosti. Zrelejši, s smislom za humor, ki razbremenjuje. Zanesljivo si zaslužiš pohvale, podporo razredničarke in profesorjev. Prav je, da si ponosen nase. In da si vztrajen, da imaš oblikovane strategije, kako uspešno nadaljevati šolanje. Morda tudi študij, kdo ve?

Pričakovanje počitnic je zanesljivo motiv, ki vleče, in tudi nagrada po težkem letu. Vsak dan, korak za korakom, gre na bolje. V vseh pogledih. To je najpomembnejše. Potem pridejo tudi dnevi, trenutki, ko je težko. K sreči minejo.

Želim ti čimveč dobrih dni! Ostaneva v stiku, prav?!
biba_5
Objave: 8

ObjavaNapisal biba_5 » 22 Feb 2020 17:46

Zdravo
Js tebe resnično občudujem. Upam, da je v redu ce sama tut kej napišem, ker ponavadi si ne upam. Vedno me vsi obsojajo.

Vzela sem si čas in prebrala čist vse. komej sem se zadržala, da nebi začela jokat. Js sem mela iste težave glede te praznine v sebi in to. Sicer sem imela nekaj ljudi ob sebi, vsaj mislila sm tako. Na koncu sm ostala sama, razmišljala o samomoru, se zatekla k travi, alkoholu in kajenju. Tudi jaz vstajam ob 4.30 zjutraj, da grem v šolo. Sicer prihajam domov ob 5, se pa ukvarjam s športom. Vsi so me sovražili in me prepričali v to da sem ničvredna, grda k..... Seveda sem verjela, saj sem to sprejemala vsak dan. Potem sem se poškodovala in obupala nad vsem. Prej je šport bil nekako moje življenja, potem pa je vse izginilo. Nisem vedela kaj naj. Potem je še en prijatelj, ki je bil tisti pravi prijatelj, zaradi nekega dogodka bil v komi 3mesece in ni mel možnosti za preživetje. Zdaj mu je uspelo, ima trajne posledice, me je prau strah ga videt ker nevem kak naj se počutim, saj ga nisem videla že več ko pol leta. To me je pa uničlo do konca.

Vem da to vse kar sem pisala nima kej dost veze s tem kar se je zgodil tep. Te moji problemi sploh niso tak grozni ceprav se mi zdijo in se pocutim koda se smilim sama sep ko to pišem.
Tut men so ocene v šoli zdej fejstt padle in poleg tega hodim na eno od najtežjih gimnazij. Upam da se boš boril, zato ker SI VREDEN tega. Poznam dosti ljudi in nevem če je kdorkoli tako iskren in ljubezniv kot si ti(sklepam iz tega kar si napisal in po načinu pisanja). Uspelo ti bo! Držim pesti zatebe

lp biba
srečno!
ImDone

ObjavaNapisal ImDone » 24 Feb 2020 12:17

Pozdravljeni,

Pocitnice so bile kar uredu tudi ceprav sem prezivel vec cajta not kakor ven (bratje full delajo) bil sem v tujini (ne povem glih kam zato ker ljudje lahko razberejo gdo sem ceprav c bi kaksen ki me pozna prebral bi vedel takoj) prislo je do intimnih stvari ceprav sem placal zato in lahko povem da nisem lih ponosen nato da sem izgubil svoj devicnost v takem stilu ce sem iskren.. Ampak je blo kar vredu ceprav nisem mogel dokoncati nevem tocno zakaj ampak pustimo tole stat je blo kar je blo in mi ni glih lepo da vam govorim to ampak vredu.. Sam opazam da pocasi zgubljam motivacijo za use sola zivljenje vse to.. Ampak na vlaku nazaj do Slovenije je bila ena hrvatica kar sem znjo uzival pogovarjala se vecino poti ceprav sva neki nardila kar nebi smela haha kadila sva na vlaku pri vcjih ampak vredu ni nobeden nas dobil haha.. Skratka ona je bla kar fejst punca iz dalmacije.. Zal nisem si upal uprasati za kontakt nevem zakaj..

Zivjo biba,

Nevem kaj da recem lahko samo to povem da usak ma svoje probleme eni jih lazje resejo in za njih ni to nic in za ene je isti problem kar velik.. Ne smilis se sam sebi, tudi to da "ventas" sfolkom ki jih nepoznas tuki kar pomaga usaj meni osebno in hvala to kar si napisala in ker si zbrala pogum za to! Kakor jaz pravim prijatelji(ali punce, fantje, karkol) grejo in pridejo zivljenje je eno. Tistemu frendu ki je bil v komi kar pejd do njega pogovori se znim bodi mu ob strani pomoje te bo glih zdaj rabil. Ampak jaz nisem nekak profesionalec da ti o tem govorim to je samo moje mislenje bols d ti kaksen profesionalc pove kako in kaj.

Hvala in lp.!
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 28 Feb 2020 15:29

Odgovor svetovalke

Sem vesela tvojih novic, prav zares.

Da, tako je kot je življenje samo. Malo svetlo, zatem mavrično, pa potem temno in moreče. Na koncu pa lučka, upanje, želja, da jo boš spet srečal. Njo ali njej podobno dekle, nekje na vlaku ali ob morju. Kdo ve ... In takrat, zanesljivo JO boš srečal, bo vse drugače. Na TISTI dogodek boš tako ali drugače pozabil. Saj veš sam, spolnost je več kot fizični stik teles. Ljubezen združi dušo in telo in noben kupljen užitek tega ne more nadomestiti. Je lahko samo približek približku, ali še to ne.

Torej vidim, da so ti počitnice ponudile veliko snovi za razmislek. Se je pa tudi težko posloviti od njih in se spet vključiti v dijaški vsakdanjik. Vem, zaupam vate, da boš uspešno speljal ta letnik in potem zbral moči za nadaljnjega. Korak za korakom, nič ne moreš preskočiti. Se veselim novic, pa srečno v vsak nov dan!

ImDone

ObjavaNapisal ImDone » 21 Jun 2020 22:22

Pozdravljeni,

Dolgo cajta me mi bilo.. Med najhujso situacijo sem pristal v bolnici in komaj prezivel. Se sprašujem zakaj. Zakaj moram trpeti? Zakaj jaz? Nemorem vec tako.

Lp
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 24 Jun 2020 13:27

Odgovor svetovalke

Dolgo se nisva slišala, brala. Sem tako, pri sebi, malce razmišljala, kako si, kako preživljaš ta korona-čas. Nikakor pa nisem pomislila, da si resno zbolel, zelo resno. Verjetno je to povezano s tvojo osnovno boleznijo. Čas, ki ga živimo, nikakor ni prijazen, optimističen, in v takih razmerah se poruši ravnotežje v nas. Pri tebi je ravnovesje še posebej krhko, zato moraš res biti sam do sebe zelo prijazen. Iskreno mislim.

Pomembno je, da si si opomogel. Sprašuješ se, zakaj ravno ti, zakaj moraš izkusiti toliko trpljenja, skrbi, negotovosti, borbe. Ne vem odgovora. Sicer ne poznam človeka, ki bi v življenju ne izkusil nobene trpkosti, preizkušnje, težave. Sam s sabo ali z osebami, ki so mu blizu. Na koncu, ali pa na začetku, kakorkoli obrneš, je zdravje največja vrednota. Mislim na fizično in psihično, tudi socialno. Ne pravijo brez razloga, da zdravje ni le odsotnost bolezni, je kompleksnost ravnovesja bio-psiho-socialnega blagostanja. Stanje telesnega zdravja, naše doživljanje sebe, svojih bližnjih in vse družbe, naša vključenost in povezanost z drugimi, možnost šolanja, dela, napredovanja in ustvarjanja materialnih pogojev za življenje - vse to je močno povezano, soodvisno. Težave na enem področju sprožijo, kot plaz, težave na drugih področjih. Kako se je bolezen odrazila v tebi? Si zaključil letnik? Jeseni nadaljuješ v zaključnem letniku? Kakšne načrte , možnosti imaš sedaj, med počitnicami? Ali načrtuješ svojo prihodnost? Kakšne so tvoje želje? Saj veš, ko so močne, zbudijo v tebi odločnost, vztrajnost in voljo, da se jim približaš, jih uresničiš.

Prosim, piši o tem, kako si zdaj. Morda bi kazalo razmišljati, da poiščeš še kakšno pomoč, nasvet, v živo. Tako glede počutja kot načrtovanja bodočnosti, poklicne in osebne poti. Ampak najprej se temeljito pozdravi, upoštevaj napotke, ki si jih dobil ob odpustu. Če je možno, zaprosi za kakšno rehabilitacijo v zdravilišču. Moraš se okrepiti. Vse dobro ti želim, in čakam na tvoj odziv.