Nevem več kaj naj

Vprašanja na tosemjaz.net.
heydi

Nevem več kaj naj

ObjavaNapisal heydi » 25 Okt 2021 11:36

Pozdravljeni, za to temo že dolgo zbiram pogum za pogovor, enostavno je zame preveč boleča in čakam da bo minilo samo od sebe ampak se samo slabša, iz dneva v dan se počutim bolj depresivno in osamljeno, problemom enostavno ni videti konca...
Fanta imam približno 4 leta, torej ko sva začela hoditi sem bila stara približno 13/14 let takrat se zaradi mojih staršev tudi nisva veliko videvala, ker jaz nikamor nisem smela, starši pa zveze absolutno niso odobravali tako da sva stike ohranjala s pogovori preko telefona in občasnim srečevanjem na kakšnih odmaknjenih mestih. Ko sem po enem letu začela hoditi v srednjo šolo se je stvar izboljšala bila sva več skupaj ampak naju hobiji niso povezovali... Jaz sem velika ljubitelica konjev on pa avtov in tako se odvijajo tudi najna življenja... Skozi ves ta čas sem jaz čutila neko odmaknjenost, večkrat sem vezo poskusila prekiniti vendar je vedno našel besede da mi je dal novo upanje (fant je sicer zelo prijazen in spoštljiv do mene, veliko mi pomaga in me podpira pri vsem kar se lotim). Tako je mineval čas pred pol leta pa so se stvari zakomplicirale... Spoznala sem fanta za katerega lahko trdim da je moja sorodna duša... Imava enake poglede na svet ukvarjava se z enakimi stvarmi, obdava gojiva ljubezen do konjev in zato sva se tudi spoznala. Sprva je šlo samo za prijateljstvo kmalu pa se mi je on izpovedal da do mene goji čustva, jaz pa svojih prav tako nisem uspela prikriti. Zato sem tudi želela pustiti svojega dosedanjega fanta, vendar mi vest ni dala miru da bi ga pustila zaradi drugega. On me ni želel zapustiti oz mi dati prostora prijatelj je prav tako vztrajal pri tem da bi bila skupaj, starši pa so mojim poskusom da bi zdajšnjega fanta pustila nasprotovali. Nisem se več počutila srečno s svojim fantom, ker pa sem polna upanja sem vztrajala in poskušala najti rešitev za najno vezo ampak nikoli ni bilo enako kot prej (še preden se mspoznala prijatelja sva imela s fantom probleme ker nisva našla časa drug za drugega in to je bil tudi eden izmed razlogv da sem ga želela pustiti). Po tem ko je fant zvedel da ge želim pustiti zaradi drugega se je nekako ''priklopil'' name... dobesedno se je napol preselil k nam mi posvečal več časa vendar zame še vedno stvar ni bila tako kot bi morala biti in to traja še zdaj. Zato ker nisem uspela pustiti fanta sem začela odrivati prijatelja, ker sem vedela da se počuti nesrečnega ker je zaljubljenj v dekle, ki je ujeto v nesrečno zvezo, ki je ne more prekiniti in ker sem mu želela srečno življenje sem rekla naj me pusti in si poišče drugo. Govoriti sva nehala pred dvema mesecoma, sploh si več ne piševa ne veva drug za drugega. V teh 2 mesecih sem upala da mi ga bo uspelo preboleti... smešno se sliši da želim preboleti nekoga s komer nisem imela praktično nič ampak z dnem ko je odšel sem čutila da je odšel tudi del mene. Od takrat se ne počutim več kot jaz... Jokam skoraj vsak dan, grem spat z mislijo nanj zbudim se z občutkom krivde in slabe vesti, vačkrat na dan se počutim odmaknjeno, za fanta pa si večkrat želim da bi samo izginil... s fantom sem se skušala pogovoriti o tem da ne čutim več enako do njega vendar me vedno zlomi ko ga vidim jokati in počutim se kot največja izdajalka ker do njega ne čutim isto. Pred kratkim sem tudi videla prijatelja... od njega sem dobila občutek da mi nič ni zameril in da me skuša razumeti, sedaj ima punco in upam da je srečen... ampak jaz nisem... z njim sem izgubila edino osebo ki me je vedno razumela in mi dajala upanje... Enostavno ne vem več kaj naj sama s sabo... z nikomer se ne morem pogovoriti moje počutje pa je iz dneva v dan slabše ali pa konstantno niha... vem da je cel ta zapis povsem zmeden in nima nobene rdeče niti ker je težko vsa moja občutja strniti v neko krajšo pripoved... Nevem več kaj naj naredim...
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Nevem več kaj naj

Uredništvo » 26 Okt 2021 21:48

Odgovor svetovalke:

Pozdravljena heydi!

Vesela sem, da si zbrala pogum in zapis objavila na spletni svetovalnici. Psihologi večkrat izpostavimo, da iskanje pomoči ali pogovora ni znak šibkosti, pač pa moči – ni vsak dovolj pogumen, da si poišče takšno ali drugačno pomoč.

Praviš, da si se znašla v situaciji, v kateri ne veš, kaj storiti in kako naprej. Si v zvezi s fantom, ki je do tebe prijazen in spoštljiv, vendar ti do njega ne čutiš tega, kar on čuti do tebe. Čustva si razvila do drugega fanta, s katerim imata skupne interese, tudi on je tebi priznal svoja čustva, vendar sta zdaj prekinila stike. Verjetno veš, da ti jaz ne morem povedati, kaj naj bo tvoj naslednji korak. To odločitev moraš sprejeti sama. Lahko pa ti poskušam podati nekaj iztočnic za razmislek in upam, da ti bodo te vsaj malo pomagale.

V začetku svojega sporočila pišeš, da čakaš, da stvari minejo same od sebe. Čas nam navadno res pomaga, da prebolimo različne izgube, ki jih doživimo. Pa vendar imamo včasih možnost, da se s situacijo, v kateri smo, tudi aktivno spoprimemo in si tako poskušamo olajšati stvari. Morda lahko razmisliš o tem, kaj bi lahko naredila ti, da bi si olajšala položaj, v katerem si. Prvi korak si že naredila – zapis si objavila v svetovalnici. Ali morda lahko narediš še kaj? Se morda lahko ponovno pogovoriš z enim ali drugim fantom? Praviš, da si osamljena – se morda lahko zaupaš kakšni prijateljici ali pa zgolj poskrbiš za druženje? Kako si lahko izboljšaš počutje – morda vsak dan nekaj minut ali kakšno uro nameniš stvarem, ki jih rada počneš in v njih uživaš?

Iz tvojega zapisa razberem, da svojega fanta vidiš kot nekoga, ki mu je mar zate, s tabo ravna lepo, ti pomaga. Ima te rad, vendar pa ti do njega ne gojiš enakih čustev. Zdi se, da se z njim počutiš nekoliko utesnjeno. Praviš, da si že večkrat poskušala prekiniti zvezo, vendar se ob tem počutiš kot izdajalka, občutiš krivdo. Vedeti moraš, da čustev oz. ljubezni ne moreš kar spremeniti. Ljudje se ne moremo prisiliti, da bi nekoga imeli radi oz. da bi do nekoga čutili več. Zato se ne obtožuj in ne krivi same sebe. Morda je bolj ustrezen razmislek o tem, ali si v zvezi srečna. Včasih posamezniki vztrajajo v partnerskem odnosu, čeprav se v njem ne počutijo dobro ali pa celo trpijo. Razumem, da si svojega fanta ne želiš prizadeti. Menim pa, da je na mestu razmislek o tem, kako se počutiš v zvezi, kako na vaju gledaš dolgoročno, ali te fant osrečuje. Glede na to da si izpostavila, da si zvezo poskusila že večkrat prekiniti, se lahko vprašaš, kaj je tisto, kar te vedno znova prepriča, da prideš k fantu nazaj oz. da vama daš novo priložnost.

Žal mi je, da zadnje čase doživljaš neprijetne občutke, da si žalostna, da se ne počutiš več kot ti. Se ta občutja pojavljajo že dolgo časa? V kolikor bi se rada o tem še bolj pogovorila, se lahko obrneš name. Zdi pa se mi super, da si objavila svoj zapis, kar nakazuje na tvojo pripravljenost reševanja situacije. Za konec pa se mi zdi pomembno še to, da se zavedaš in ločuješ med tem, kar je v tvojih rokah, kaj pa morda ni odvisno od tebe. Sama se lahko odločiš, kako boš peljala stvari naprej s svojim fantom. Odločiš se lahko tudi to, ali bi si s prijateljem želela obuditi stike ali ne. So pa stvari na katere sama ne moreš vplivati – to so npr. čustva drugih, njihove želje. Tako žal ne moreš vedeti, kako se bodo stvari odvile, pa vendar ti želim le vse najbolje! Pogumno naprej. Tukaj bom zate, v kolikor bi si želela še kaj zapisati. Upam pa, da ti bo moj odgovor vsaj malo v pomoč.
Lea Kopač, dipl. psihologinja (un)
Palčicamik

Re: Nevem več kaj naj

ObjavaNapisal Palčicamik » 27 Okt 2021 12:50

Živijo,

Kot ti je svetovalka že napisala ti vsekakor nisi nič kriva. Včasih je prekinitev zveze težko in tvoj fant se mora sprijazniti s tem. Morda bi še enkrat čeprav si že večkrat ampak vseeno se poskusi pogovoriti z njim in povej direktno da se ne počutiš vredu v zvezi in nisi srečna da si hvaležna da se trudi ampak da to ni to. Res ti bo lažje ko boš zvezo zaključila. Tudi če bodo starši jezni in on bo čas naredil svoje in čez eno leto ali še prej bodo vsi pozabili na to. Vem da je težko prizadeti nekoga ampak včasih v življenju pride tako da moraš misliti samo nase čeprav se počutiš kot da si najslabši človek. Upam da najdeš svoj košček sreče.