Holesterol

Vprašanja na tosemjaz.net.
Zala 115

Holesterol

ObjavaNapisal Zala 115 » 06 Okt 2021 17:03

Pozdravljeni. Prosim svetujte kaj naj. Bila sem na obicajnem pregledu in ze veckrat sem imela zelo visok holesterol (6+). Potem me je zdravnica sprasevala o druzinskih clanih, ce imajo in sem rekla da ja, zelo visokega in eni jemljejo zdravila. Potem je se vprasala ce je koga infarkt in sem rekla ja, oceta. In sedaj so me napotili na polikliniko na neke preiskave, niti nisem razumela tocno kaj in kako,ker mogoce je dedno. Naj povem se to, da pri prehrani precej pazim in redno se ukvarjam s sportom,vsak dan uro do dve, odvisno od casa.
Kaj mislite vi o vsem tem?
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Holesterol

Uredništvo » 12 Okt 2021 20:31

Odgovor svetovalke

Pozdravljena!

Holesterol (LDL, VLDL, trigliceridi, celokupni holesterol) so ponavadi povišani pri starejših ljudeh, ki imajo slabo urejeno dieto in nezdrav način življenja. V redkih primerih pa povišane vrednosti ugotovimo pri mlajših, kot pri tebi. Takrat zdravniki pomislimo na dedne motnje v presnovi holesterola. To pomeni, da imamo okvarjene mehanizme, ki skrbijo za čiščenje holesterola iz krvi. Pri teh dednih boleznih so vrednosti večkrat neodvisne od našega življenjskega sloga, čeprav je pomembno, da ga tudi v teh primerih obvladujemo z dieto in gibanjem. Ključno je, da povišane vrednosti znižujemo z zdravili, saj lahko vodijo do prezgodnjega srčnega infarkta (o tem te je spraševala zdravnica, zanimajo jo je ali se je to zgodilo komu v tvoji družini, v tem primeru je verjetnost dedne motnje v presnovi večja). V kolikor je dedna bolezen potrjena, potem so potrebne redne, pogoste kontrole vrednosti holesterola in zdravljenje z zdravili.

Srečno!
Katarina Zemljak, dr. med.,
specializantka interne medicine